• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przedsiębiorczość - inicjatywa Leszka Czarneckiego na PWr

  16.11.2010. 13:52
  opublikowane przez: Przemysaw Szydzik

  Leszek Czarnecki, wspólnie z czołowymi uczelniami wyższymi w Polsce, realizuje kampanię "Przedsiębiorczość " inicjatywa Leszka Czarneckiego", której celem jest umożliwienie swobodnego dialogu między młodymi ludźmi a znanymi przedsiębiorcami. Pierwsze spotkanie w roku akademickim 2010/2011 organizowane jest wspólnie z Politechniką Wrocławską.

  17 listopada (środa) o godzinie 9.45 w auli gmachu głównego uczelni przy wyb. Wyspiańskiego 27 odbędzie się otwarta dyskusja z udziałem zaproszonych gości, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach związanych z wyborem i rozwojem ścieżki kariery.
  W spotkaniu udział wezmą:

  - Leszek Czarnecki, prywatny przedsiębiorca, inwestor giełdowy, założyciel i główny akcjonariusz m.in.: GETIN Banku, Noble Banku, Open Finance i LC Corp.

  - Adam Krzanowski, współzałożyciel i współwłaściciel Grupy Nowy Styl, która obecnie jest jednym z największych na świecie producentów krzeseł.

  - Tomasz Szpikowski, współzałożyciel agencji zatrudnienia Work Service oraz laureat nagrody “Przedsiębiorca Roku" w kategorii Nowy Biznes.

  Moderatorem dyskusji będzie Andrzej Jacaszek, redaktor naczelny Harvard Business Review Polska. Transmisję telewizyjną przeprowadzi stacja TVN CNBC Biznes. WSTĘP WOLNY.

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Inkubator przedsiębiorczości – instytucja (o różnej formie prawnej), której celem jest wspieranie przedsiębiorczości. Technostarterzy - osoby związane z uczelnią techniczną lub medyczną (studenci, nauczyciele akademiccy), którzy zostają przedsiębiorcami. Także firmy stosujące i wprowadzające na rynek know-how związany z innowacjami technologicznymi, przy czym innowacja oznacza tu połączenie wynalazku i przedsiębiorczości. ERENET (ang. Entrepreneurship Research and Education Network of Central European Universities) - Środkowoeuropejska Uniwersytecka Sieć Badań nad Przedsiębiorczością i Edukacją Przedsiębiorczości z siedzibą w Budapeszcie. Stowarzyszenie ma otwarty charakter, a jego celem jest prowadzenie badań na temat przedsiębiorczości i jej rozowju, współtworzenie i dystrybuowanie programów nauczania oraz materiałów dydaktycznych między środkowo-i wschodnioeuropejskimi uczleniami. Sieć oparta jest na partnerstwie swoich członków.

  Festiwal Przedsiębiorczości BOSS – wydarzenie studenckie odbywające się w Polsce od 2004 roku. Podczas VI Edycji w 2009 roku, studenci z 21 miast organizują szkolenia z umiejętności menedżerskich, spotkania z przedsiębiorcami, ludźmi biznesu, politykami i dziennikarzami. Dodatkowo w ramach festiwalu można zobaczyć i usłyszeć twórczość studencką podczas organizowanych imprez w klubach studenckich oraz w centrach handlowych. Organizatorem wydarzenia jest fundacja Studenckie Forum Business Centre Club. Minister przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia (irl. Aire Fiontar, Trádála agus Fostaíochta), minister w rządzie Republiki Irlandzkiej stojący na czele Departamentu przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia (ga. An Roinn Fiontar, Trádála agus Fostaíochta). Jego kompetencje obejmują sprawy przedsiębiorczości, zatrudnienia, nowych technologii, handlu wewnętrznego i zagranicznego. Departament ma również za zadanie dbać o gospodarcze interesy Irlandii na forum różnych organizacji międzynarodowych.

  William Henry Gates III (ur. 28 października 1955) – amerykański przedsiębiorca, filantrop oraz współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft. Podczas swojej kariery w Microsofcie obejmował stanowiska dyrektora generalnego oraz głównego architekta oprogramowania i pozostaje największym indywidualnym udziałowcem przedsiębiorstwa z ponad 9 procentami akcji zwykłych.. Karl Hans Albrecht (ur. 20 lutego 1920) – niemiecki przedsiębiorca, współzałożyciel oraz współwłaściciel sieci marketów spożywczych Aldi. Według rankingu Forbes zajmuje 10. miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie. Jego majątek jest szacowany na 25,5 miliarda dolarów, co czyni go najbogatszym człowiekiem w Niemczech.

  Przedsiębiorczość – cecha charakteru lub zespół cech w grupie i zachowań właściwych przede wszystkim dla przedsiębiorców. Spin off - przedsiębiorstwo powstałe poprzez wydzielenie się z jednostki macierzystej, którego celem jest komercjalizacja wiedzy naukowej i technologii. Jest to element przedsiębiorczości akademickiej. Dynamiczny rozwój tego typu przedsięwzięć nastąpił w 2 połowie XX w. w USA.

  Witold Kundzewicz (ur. 1983) - absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, członek zarządu Telewizji WTK, założyciel i redaktor naczelny portalu epoznan.pl. Laureat nagród: Moje Wizje Poznania, Twoja Wizja Rozwoju Przedsiębiorczości, Pomysł na Biznes Roku 2006.

  Polska Fundacja Przedsiębiorczości (PFP) z siedzibą w Szczecinie (kontynuator działalności Kanadyjsko-Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, która uzyskała dotacje od rządu Kanady) jest jedną z instytucji otoczenia biznesu w Polsce. Istnieje na rynku od roku 1997 r. świadcząc usługi finansowe, doradcze i szkoleniowe dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a także dla osób planujących założenie działalności gospodarczej. Od początku Fundacja jest ukierunkowana na wdrażanie programów oraz usług służących zwiększaniu poziomu aktywności i innowacyjności polskich przedsiębiorstw.

  Giełda kooperacyjna jest imprezą organizowaną dla przedsiębiorstwa lub/oraz instytucji/organizacji chcących nawiązać między sobą współpracę, przede wszystkim biznesową. Giełda różni się od targów tym, że przedsiębiorca nie stawia własnego stoiska, na którym może promować swoje produkty lub usługi. TVN CNBC (dawniej TVN CNBC Biznes) – kanał biznesowy, należący do Grupy TVN i powstały na bazie redakcji biznesowej TVN24, we współpracy z CNBC Europe. Pomysłodawcą, założycielem i pierwszym szefem stacji był Roman Młodkowski (do końca lipca 2013 roku). Od sierpnia 2013 roku szefem stacji jest redaktor naczelny TVN24 - Adam Pieczyński. Z końcem 2013 roku zakończona zostanie współpraca z CNBC Europe przez co od 2014 roku kanał będzie nadawać pod nową nazwą i jego charakter będzie wykraczać poza informacje biznesowe. Od 1 stycznia 2014 roku w miejscu TVN CNBC pojawi się nowy kanał TVN24 Biznes i Świat w którym informacje biznesowe wedle zapowiedzi mają zajmować 40 proc. ramówki.

  Lubelska Szkoła Biznesu – szkoła powstała w 1990 roku w Lublinie, której celem jest doskonalenie umiejętności kierowniczych przedsiębiorców i menedżerów, rozwijanie ducha przedsiębiorczości oraz aktywne uczestniczenie w rozwoju gospodarczym regionu lubelskiego. Misja Szkoły realizowana jest dzięki szeroko zakrojonej działalności szkoleniowej i konsultingowej oraz wspieraniu przedsięwzięć gospodarczych.

  Dodano: 16.11.2010. 13:52  


  Najnowsze