• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przekraczanie granic w archeologii Azji Południowo-Wschodniej, Berlin,, Niemcy

  06.09.2010. 16:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  13. międzynarodowa konferencja Europejskiego Stowarzyszenia Archeologów Azji Południowo-Wschodniej pt. "Przekraczanie granic w archeologii Azji Południowo-Wschodniej" odbędzie się dniach 27 września-1 października 2010 r. w Berlinie,, Niemcy..

  Celem konferencji jest stworzenie interdyscyplinarnego forum, umożliwiającego komunikację między archeologami, historykami sztuki i filologami, których łączy wspólne zainteresowanie historią Azji Południowo-Wschodniej. W czasie wydarzenia zaprezentowane zostaną również ostatnie wyniki badań naukowych z tej dziedziny oraz opracowane będą strategie przyszłych badań.

  W trakcie konferencji uczestnicy będą mieć okazję przyjrzeć się problematyce transferu wiedzy, języka, kultury materialnej i innych dowodów na trans- i międzyregionalną interakcję w bieżących pracach naukowych.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  ASEAN Football Federation (AFF) – regionalny związek piłkarski, będący częścią Asian Football Confederation. Zrzesza on krajowe związki piłkarskie z Azji Południowo-Wschodniej. ASEAN to angielski skrót od Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej. Została założona w 1982 r.. Od 1996 r. federacja organizuje Tiger cup, które są mistrzostwami tego regionu. Flaga ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej) – oficjalny emblemat organizacji przyjęty w listopadzie 1997 roku. Emblemat jest zarazem oficjalnym godłem ASEAN na niebieskim tle. Igrzyska Azji Południowo-Wschodniej (ang. Southeast Asian Games) – multidyscyplinarne, międzynarodowe zawody sportowe, w których uczestniczą zawodnicy z krajów Azji Południowo-Wschodniej. Pierwsza edycja igrzysk odbyła się w 1959 roku i od tego czasu zawody te rozgrywane są co dwa lata (za wyjątkiem roku 1963, kiedy to wybrana na gospodarza Kambodża nie była w stanie zorganizować imprezy).

  Igrzyska Azji Wschodniej – międzynarodowa impreza sportowa organizowana przez Stowarzyszenie Igrzysk Azji Wschodniej odbywająca się co 4 lata od 1993 roku. Biorą w niej udział sportowcy z krajów Azji Wschodniej. AFTA (ang. ASEAN Free Trade Area), to strefa wolnego handlu działająca w ramach Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej.

  Dingo (Canis lupus dingo) – przedstawiciel rodziny psowatych, zamieszkuje Australię, Nową Gwineę, a ostatnio stwierdzono, że najprawdopodobniej należą do tego podgatunku również dzikie psy z obszaru Azji Południowo-Wschodniej i Filipin. Na podstawie badań genetycznych stwierdzono, że przodek dingo dotarł na kontynent prawdopodobnie przed 3,5 tys lat wraz z jedną z późniejszych fal osadniczych z Azji Południowo-Wschodniej. Dingo pierwotnie były udomowionymi towarzyszami człowieka, jednak w Australii wtórnie zdziczały. Metropolia Hongkongu i południowo-wschodniej Azji – jedna z jednostek administracyjnych Patriarchatu Konstantynopolitańskiego.

  Laos jest państwem leżącym w Azji Południowo-Wschodniej na Półwyspie Indochińskim. Kraj ten tak jak inne państwa tego regionu są zdominowane przez religię i kulturę buddyjską, i charakterystycznym dla Azji Południowo-Wschodniej klimatem monsunowym. Ten górzysty kraj należy do najuboższych państwa świata, gdzie podstawą gospodarki jest rolnictwo. Poniżej znajduje się lista państw członkowskich Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN-u). ASEAN zostało założone 8 sierpnia 1967 przez Tajlandię, Indonezję, Malezję, Singapur oraz Filipiny. Na rok 2009, stowarzyszenie składa się z 10 członków, jednego kandydata oraz jednego obserwatora.

  Kuchnia chińska to zbiorcza nazwa wszystkich zwyczajów kulinarnych ludów mieszkających w Chinach, a często również w innych krajach wschodniej i południowo-wschodniej Azji.

  Piotr Dyczek (ur. w 1956 r.) - polski archeolog, doktor hab. nauk historycznych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik naukowy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest kierownikiem Zakładu Kultury Materialnej Antyku w tymże Instytucie oraz kierownikiem Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadził liczne archeologiczne misje badawcze (m.in. w Egipcie, Sudanie, Bułgarii).

  Karagana podolska (Caragana frutex) – gatunek rośliny z rodziny bobowatych. Występuje w Azji Środkowej, na Syberii, Kaukazie, w Chinach oraz w południowo-wschodniej i wschodniej Europie. W Polsce nie występuje na stanowiskach naturalnych, jest uprawiana. Góry Kardamonowe (khmerskie: Phnom Kravanh, tajskie: เขาบรรทัด Banthat) – zrębowe pasmo górskie w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Indochińskim, w południowej Kambodży i południowo-wschodniej Tajlandii.

  Austrobaileyales Takht. ex Reveal – rząd roślin w obrębie okrytonasiennych. Należą tu drzewa, krzewy i liany występujące w Azji wschodniej i południowej, Australii północno-wschodniej oraz w południowo-wschodniej części Ameryki Północnej i w Meksyku. Brunei jest jednym z najmniejszych państw Azji. Kraj położony w Azji Południowo-Wschodniej na terytorium wyspy Borneo, od północnego zachodu Brunei oblewają wody Morza Południowochińskiego. Ten w większości muzułmański kraj zalicza się do najbogatszych państw Azji. Brunei przez swoich obywateli jest nazywane darssalam czyli siedziba pokoju.

  Puchar Azji Wschodniej to piłkarski turniej krajów i terytoriów Azji Wschodniej, organizowany przez East Asian Football Federation (EAFF).

  Dodano: 06.09.2010. 16:26  


  Najnowsze