• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej rozpoczęta

  14.08.2010. 21:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Po godzinie 13 w sobotę kilka tysięcy widzów zgromadzonych na łąkach pod Ossowem usłyszało dochodzący z daleka huk armat. Tak rozpoczęła się wielka rekonstrukcja zwycięskiej bitwy, w której przed 90 laty Polacy pokonali bolszewików zbliżających się do stolicy.

  Rekonstrukcja jest hołdem złożonym polskim patriotom, którzy oddali życie w obronie ojczyzny przed bolszewikami. Upamiętnia także bohaterską śmierć ks. mjr. Ignacego Skorupki, kapelana 1. batalionu 236. pułku piechoty Armii Ochotniczej, który tworzyli przede wszystkim studenci i gimnazjaliści.

  W inscenizacji bitwy z 14 sierpnia 1920 r. bierze udział ok. 300 członków stowarzyszeń i organizacji zajmujących się rekonstrukcjami historycznymi z całej Polski. Do Ossowa zaprosiło ich Stowarzyszenie im. 1. Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce, które wraz ze Starostwem Powiatowym w Wołominie jest organizatorem inscenizacji bitwy. Reżyserami są Jacek Krzemiński i Andrzej Michalik.

  14 sierpnia 1920 r. walki pod Ossowem rozpoczęły się rano i trwały niemal do południa. Rozegrały się w ramach wielkiej Bitwy Warszawskiej, która zatrzymała bolszewików na przedpolach stolicy i stanowiła przełom w przebiegu wojny. Działania wojenne trwały jeszcze do października 1920 r. Rosjanie zostali odepchnięci aż do linii Dniepra. Kończący wojnę Traktat Ryski, podpisany w marcu 1921 roku, określał polską granicę na wschodzie.

  Bitwa Warszawska jest uważana za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata. WKA/NNO

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/ jra/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej w Ossowie – cmentarz wojenny w Ossowie, w miejscu bitwy pod Ossowem, rozegranej podczas Bitwy Warszawskiej, w czasie wojny polsko-bolszewickiej (1920). Bitwa pod Ossowem – bitwa stoczona od godzin południowych 13 sierpnia do 14 sierpnia 1920 roku pomiędzy Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną w ramach kontrataku oddziałów Wojska Polskiego podczas bitwy warszawskiej. Bitwa pod Kockiem miała miejsce 14 - 16 sierpnia 1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 w ramach bitwy warszawskiej.

  Ignacy Jan Skorupka (ur. 31 lipca 1893 w Warszawie, zm. 14 sierpnia 1920 pod Ossowem) – ksiądz katolicki, kapelan Wojska Polskiego. Jego śmierć stała się jednym z symboli bitwy warszawskiej. Bitwa o Nasielsk - bitwa stoczona przez 22 Pułk Piechoty i 68 Pułk Piechoty Wojska Polskiego z 11 Dywizją Strzelców Armii Czerwonej w dniach 14-16 sierpnia 1920 roku, w ramach kontrnatarcia polskiego podczas bitwy warszawskiej.

  Rekonstrukcja – szereg działań związanych z odtwarzaniem wydarzeń historycznych. W Polsce jeszcze nie ma jednej, przypisanej mu nazwy. Określana jest nazwami: rekonstrukcja militarna, inscenizacja bitwy, festyn historyczny, widowisko historyczne itp. Walki o Mińsk Litewski (1920) – walki stoczone w dniach 15 października 1920 roku przez Grupę płk Gustawa Paszkiewicza o Mińsk Litewski podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920.

  Szarża pod Arcelinem: 17 sierpnia 1920 roku pod Arcelinem, w ramach tzw. Bitwy Warszawskiej, 1. Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego przeprowadził brawurową szarżę na wojska bolszewickie, biorąc wielu jeńców. Bitwa pod Hrubieszowem – bitwy stoczone w dniach 13 sierpnia - 14 sierpnia 1920 roku przez 3 DPLeg pod dowództwem gen. L. Berbeckiego z oddziałami sowieckiej 12 Armii i w dniach 20 sierpnia - 6 września 1920 przez 4 Pułk Piechoty Legionów z oddziałami 24 Dywizji Strzelców i 1 Armii Konnej .

  Bitwa morska pod Scheveningen (znana także pod nazwą bitwy pod Texel, bitwy pod Ter Heijde albo bitwy pod Katwijk aan Zee - Scheveningen) – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach od 8 do 10 sierpnia 1653 podczas pierwszej wojny angielsko-holenderskiej.

  Bitwa pod Camlann – występujące w legendach określenie najsłynniejszej i ostatniej zwycięskiej bitwy Króla Artura, w której miał dokonać się los władcy. W trakcie bitwy Król Artur miał ponieść śmierć lub odnieść śmiertelną ranę. Większość doniesień na temat bitwy pozostaje w sferze legend i mitów, przez co wielu historyków wątpi w prawdziwość opisanego zdarzenia. Wedle przekazów bitwa miała miejsce ok. roku 537.

  Bitwa o Sejny - bitwa stoczona przez Północna Grupę Uderzeniowa 2 Armii WP z jednostkami litewskimi w dniach 1 - 10 i 22 września 1920 roku, w ramach obrony państwa przed nawałą bolszewicką w czasie bitwy nad Niemnem w wojnie polsko-bolszewickiej. Bitwa o Lwów 1920 lub Obrona Lwowa 1920 − walki toczone na przedpolach Lwowa w okresie ofensywy bolszewickiej na Polskę i po bitwie warszawskiej.

  Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303), obowiązującą od 13 sierpnia 1992. Michał Rząsa (ur. 31 sierpnia 1898 we Lwowie, zm. ?) – żołnierz Legionów, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i bitwy warszawskiej, oficer sanacyjny, uczestnik kampanii wrześniowej, obrońca Warszawy, konspirator.

  Bitwy: Jest to lista wojen i bitew w historii całej ludzkości w układzie chronologicznym. Wojny i bitwy w historii Polski znajdują się na stronie Konflikty zbrojne w historii Polski. Seria Wielkie Bitwy obejmuje srebrne monety kolekcjonerskie oraz obiegowe okolicznościowe o nominale 2 złote ze stopu Nordic Gold. Narodowy Bank Polski zainaugurował tę serię w 2010 roku. Jej celem jest przedstawienie wielkich bitew oręża polskiego. Pierwsze monety serii upamiętniły 600–lecie bitwy pod Grunwaldem i 400–lecie bitwy pod Kłuszynem.

  Dodano: 14.08.2010. 21:18  


  Najnowsze