• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rekonstrukcja walk o Westerplatte na 71. rocznicę wybuchu wojny

  28.08.2010. 00:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  1 września, w 71. rocznicę wybuchu II wojny światowej, na Westerplatte będzie miała miejsce rekonstrukcja historyczna obrony placówki "Prom". Udział w uroczystościach zapowiedzieli wstępnie prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk.

  Jak poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele gdańskiego samorządu, rekonstrukcję obrony placówki "Prom" przygotowuje wspólnie z członkami grup rekonstrukcyjnych Bogusław Wołoszański, znany głównie z historycznego programu telewizyjnego "Sensacje XX wieku".

  Inscenizacja rozpocznie się o godz. 4.45, czyli dokładnie w momencie, kiedy - przed 71 laty - rozpoczął się niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Rekonstrukcja odbędzie się u podnóża Pomnika Obrońców Wybrzeża, pod którym od lat tradycyjnie 1 września miasto organizuje uroczystości rocznicowe z udziałem mieszkańców.

  Jak wyjaśnił na konferencji prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, w tym roku do samorządu zgłosił się Bogusław Wołoszański z propozycją uczczenia rocznicy rekonstrukcją, a miasto na ten pomysł przystało.

  Wołoszański, który jest reżyserem pokazu, poinformował, że placówka "Prom", której obrona zostanie odtworzona, znajdowała się u brzegu Martwej Wisły. "Ze względu na swoje usytuowanie, była to placówka narażona na najsilniejsze ataki i na nią spadło pierwsze uderzenie" - powiedział dziennikarz.

  "Placówkę odtworzymy z worków, siatek maskujących i ziemi. Zgodnie z historią zostanie ona obsadzona przez 21 polskich żołnierzy" - zapowiedział Wołoszański, dodając, że rekonstrukcja - oprócz obrony - obejmie też moment wycofania się żołnierzy do Wartowni nr 1, skąd kontynuowana była walka.

  W 20-30-minutowej inscenizacji zostaną wykorzystane środki pirotechniczne oraz broń wzorowana na używanej przez polskie wojsko w 1939 roku. Rekonstruktorami będzie ok. 60 członków stowarzyszeń skupiających miłośników odtwarzania historycznych bitew, na czele z członkami Stowarzyszenia "Grupa Rekonstrukcji Historycznej i Lądowej Obrony Wybrzeża".

  W czasie rocznicowej uroczystości na Martwej Wiśle, na której 1 września 1939 roku cumował niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein", będzie stała korweta - jeden z okrętów Marynarki Wojennej.

  Jak poinformowali na konferencji przedstawiciele miasta, samorząd zapewni mieszkańcom chcącym obejrzeć widowisko autobusy, które dowiozą ich na Westerplatte. Na miejscu będą też telebimy, dzięki którym lepiej będzie można obserwować przebieg rekonstruowanej bitwy.

  Przedstawiciele magistratu poinformowali, że udział w uroczystościach potwierdzili wstępnie prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk.

  Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Liczące ok. 200 żołnierzy polskie oddziały pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza - do 7 września 1939 r.AKS

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/ mow/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wojskowa Składnica Tranzytowa – polska składnica amunicyjna z oddziałem wartowniczym, funkcjonująca w latach 1926-1939 na półwyspie Westerplatte, miejsce obrony polskiej przed wojskami niemieckimi we wrześniu 1939 roku. Oblężenie Westerplatte – obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej przez garnizon Wojska Polskiego na półwyspie Westerplatte w czasie kampanii wrześniowej w dniach 1–7 września 1939 roku. Była to pierwsza bitwa II wojny światowej. Andrzej Kowalczyk (ur. 27 listopada 1914 w Kietlinie, poległ 1 września 1939 na Westerplatte) – kapral Wojska Polskiego II RP, członek załogi i obrońca Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w wojnie obronnej 1939.

  Wartownia nr 1 – główny punkt polskiej obrony we wrześniu 1939. Jedna z sześciu wartowni zbudowanych w latach 30. XX wieku, w celu zabezpieczenia placówki na Westerplatte. Jedyna ocalała, dzięki przesunięciu w 1967 na obecne miejsce, uniknęła rozbiórki. Obecnie w zabytkowym obiekcie mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Władysław Jakubiak (ur. 16 kwietnia 1916 w Nowogrodzie, poległ 2 września 1939 na Westerplatte) – kanonier Wojska Polskiego II RP, członek załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w wojnie obronnej 1939.

  Schleswig-Holstein – niemiecki pancernik typu Deutschland, generacji przeddrednotów, z okresu obu wojen światowych. Brał udział w I wojnie światowej, po czym był jednym z okrętów, które zezwolono Niemcom zatrzymać po wojnie. W 1936 roku został przebudowany na okręt szkolny. Podczas II wojny światowej, od rana 1 września 1939 roku wziął udział w ostrzeliwaniu Westerplatte, stając się jednym z najbardziej znanych symboli ataku na Polskę. Zatopiony w 1944 roku przez lotnictwo brytyjskie, po wojnie był podniesiony i używany przez ZSRR jako okręt-cel. Franciszek Dąbrowski ps. Kuba (ur. 17 kwietnia 1904 w Budapeszcie, zm. 24 kwietnia 1962 w Krakowie) – komandor porucznik Marynarki Wojennej, w czasie wojny obronnej Polski w 1939 zastępca komendanta, a według niektórych źródeł przez większość czasu także faktyczny dowódca obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

  Aleksy Kowalik (ur. 23 lipca 1915 w Łobodnie, zm. 10 lipca 2011 w Blachowni) – żołnierz Wojska Polskiego II RP, członek załogi i obrońca Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w kampanii wrześniowej 1939. Cmentarzyk Poległych Obrońców Westerplatte – miejsce spoczynku poległych w obronie Westerplatte, w wojnie obronnej 1939. Później składano tu również prochy zmarłych z innych przyczyn niektórych członków załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Powierzchnia cmentarza wynosi 0,15 ha.

  Ignacy Zatorski (ur. 1916, poległ 2 września 1939 na Westerplatte) – st. legionista Wojska Polskiego, obrońca Westerplatte.

  Pomnik Obrońców Wybrzeża – pomnik w Gdańsku na Westerplatte, przy wejściu do portu, upamiętniający polskich obrońców wybrzeża we wrześniu 1939, w formie kopca (nie jest nazywany kopcem) z monumentem o wysokości 23 metrów. Budowa dzieła została zainicjowana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

  Dodano: 28.08.2010. 00:47  


  Najnowsze