• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rekonstrukcja wymarszu ochotników na Bitwę Warszawską

  14.08.2010. 22:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Werbunek ochotników, uroczystą przysięgę i wymarsz na front pod Ossowem można było zobaczyć w sobotnie przedpołudnie na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Rekonstrukcja była częścią obchodów 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

  Na dziedzińcu uniwersytetu zostały odtworzone przez członków grup rekonstrukcji historycznej punkty werbunkowe dla ochotników, pragnących wstąpić w szeregi armii polskiej idącej w sierpniu 1920 roku do walki z Armią Czerwoną. Przyszli żołnierze otrzymywali tam odpowiednie umundurowanie, a później składali uroczystą przysięgę na sztandar Legii Akademickiej.

  "To swoiste pospolite ruszenie i masowy napływ ochotników w 1920 spowodował, że armia polska bardzo mocno się wzmocniła przed ostateczną rozgrywką z bolszewikami na przedpolach Warszawy. I tu na Krakowskim Przedmieściu chcieliśmy przypomnieć spontaniczną akcję pomocy i zaciągu obywateli do armii" - opowiadał w rozmowie z PAP prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K." Mirosław Majkowski.

  Umundurowane odziały ochotników wyruszyły spod Uniwersytetu Warszawskiego na Dworzec Wileński (dawniej Petersburski), by jak przed 90 laty wyjechać na front pod Ossowem. Po drodze spotkały się z zainscenizowaną jedną z wielu błagalnych procesji o uratowanie ojczyzny, które podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku były organizowane w Warszawie.

  W rekonstrukcji na Krakowskim Przedmieściu, która stanowiła część stołecznych obchodów Bitwy Warszawskiej, wzięła udział m.in. Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław", Stowarzyszenie Historyczne "Strzelcy Kaniowscy", Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej "Mława".

  Bitwa Warszawska, określana jako decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej, rozegrała się w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy. AKN

  PAP - Nauka w Polsce

  jra/bsz

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej w Ossowie – cmentarz wojenny w Ossowie, w miejscu bitwy pod Ossowem, rozegranej podczas Bitwy Warszawskiej, w czasie wojny polsko-bolszewickiej (1920). Bitwa pod Ossowem – bitwa stoczona od godzin południowych 13 sierpnia do 14 sierpnia 1920 roku pomiędzy Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną w ramach kontrataku oddziałów Wojska Polskiego podczas bitwy warszawskiej. Bitwa pod Kockiem miała miejsce 14 - 16 sierpnia 1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 w ramach bitwy warszawskiej.

  Bitwa o Lwów 1920 lub Obrona Lwowa 1920 − walki toczone na przedpolach Lwowa w okresie ofensywy bolszewickiej na Polskę i po bitwie warszawskiej. Walki o Mińsk Litewski (1920) – walki stoczone w dniach 15 października 1920 roku przez Grupę płk Gustawa Paszkiewicza o Mińsk Litewski podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920.

  Walki o Dęblin i Mińsk Mazowiecki (1920) – walki stoczone w dniach 16 sierpnia - 18 sierpnia 1920 roku przez I Grupę Uderzeniową (pod dowództwem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego) w składzie: 3 Armia (II RP) (pod dowództwem gen. Edwarda Śmigłego-Rydza) i 4 Armia (II RP) (pod dowództwem gen. Leonarda Skierskiego) w rejonie od Dęblina do Mińska Mazowieckiego podczas Kontruderzenia znad Wieprza w czasie wojny polsko-bolszewickiej oraz Grupę Uderzeniową XXIX Brygady Piechoty płk Stanisława Wrzalińskiego wspartej czołgami, która to kontratakując spod Warszawy zdobyła Mińsk Mazowiecki. Bitwa o Nasielsk - bitwa stoczona przez 22 Pułk Piechoty i 68 Pułk Piechoty Wojska Polskiego z 11 Dywizją Strzelców Armii Czerwonej w dniach 14-16 sierpnia 1920 roku, w ramach kontrnatarcia polskiego podczas bitwy warszawskiej.

  Bitwa białostocka - bitwa stoczona 22 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej pomiędzy 1 Pułkiem Piechoty Legionów i wycofującą się spod Warszawy resztkami 16 Armią RFSRR i towarzyszącymi im oddziałami 3 Armii RFSRR na terenie miasta Białystok, zakończona rozbiciem sił bolszewickich. Bitwa o Sejny - bitwa stoczona przez Północna Grupę Uderzeniowa 2 Armii WP z jednostkami litewskimi w dniach 1 - 10 i 22 września 1920 roku, w ramach obrony państwa przed nawałą bolszewicką w czasie bitwy nad Niemnem w wojnie polsko-bolszewickiej.

  Bitwa pod Komarowem – bitwa pomiędzy bolszewicką 1 Armią Konną, a polską 1 Dywizją Jazdy w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Największa bitwa konnicy w wojnie polsko-bolszewickiej. Bitwa stanowiła moment zwrotny na południowym froncie, porównywalny z wcześniejszą bitwą warszawską. Po bitwie warszawskiej, pod Komarowem polska 1 Dywizja Jazdy pokonała 1 Armię Konną Budionnego idącą z odsieczą wojskom Tuchaczewskiego. W bitwie udział brało 6 pułków polskich i 20 radzieckich (łącznie 70 szwadronów).

  Grupa Jony Jakira – jedna z grup w strukturze organizacyjnej Armii Czerwonej okresu wojny polsko-bolszewickiej (nazwa "Grupa Jakira" używana tylko w polskiej historiografii). Została wydzielona z 14 Armii (RFSRR) 20 maja 1920 jako Grupa Operacyjna 14 Armii na Froncie Południowo-Zachodnim.

  Bitwa pod Radzyminem – jedna z bitew stoczonych podczas kontrofensywy Wojska Polskiego w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa o Brzostowicę – bitwa stoczone w dniach 20 września-25 września 1920 roku na Białorusi na południe od Grodna przez 3 DPLeg. pod dowództwem gen. Leona Berbeckiego z jednostkami sowieckiej 15 Armii Agusta Korka, podczas ostatnich przygotowań do ofensywy polskiej nad Niemnem w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919 - 1920.

  Bitwa pod Ostrołęką - bitwa stoczona przez 1 batalion Pułku Morskiego i pododdziały 108 Pułku Ułanów Wojska Polskiego z 18 Dywizją Strzelców Armii Czerwonej w dniach 2 - 6 sierpnia 1920 roku, w ramach obrony państwa przed nawałą bolszewicką w wojnie polsko-bolszewickiej. Bitwa pod Kobryniem (1920) – bitwy stoczone w dniach 11 września - 23 września 1920 roku przez 4 Armię WP pod dowództwem gen. L. Skierskiego (11, 14, 15 i 16 Dywizje Piechoty) w rejonie Kobrynia nad Muchawcem i Kobrynką podczas wojny polsko-bolszewickiej.

  54 Dywizja Strzelców (RFSRR) - dywizja piechoty Armii Czerwonej okresu wojny polsko-bolszewickiej. Od sierpnia 1920 wchodziła w skład 4 Armii Dmitrija Szuwajewa. Ignacy Jan Skorupka (ur. 31 lipca 1893 w Warszawie, zm. 14 sierpnia 1920 pod Ossowem) – ksiądz katolicki, kapelan Wojska Polskiego. Jego śmierć stała się jednym z symboli bitwy warszawskiej.

  Dodano: 14.08.2010. 22:18  


  Najnowsze