• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Relacja z drugich Warsztatów DNA - Encyklopedia Życia

  08.04.2009. 10:38
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Drugie Warsztaty "DNA " Encyklopedia Życia" poświęcone biotechnologii już za nami. Impreza ta, podobnie jak dwa lata temu, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Łączną liczbę uczestników warsztatowych wykładów, pokazów i debat w całej Polsce szacuje się na cztery tysiące osób.

  W Warszawie w SGGW można było wysłuchać fascynujących wykładów dotyczących biologii syntetycznej, poznawania genomu ludzkiego, żywności genetycznie zmodyfikowanej, klonowania zwierząt czy terapeutycznego zastosowania komórek macierzystych. Mimo ładnej pogody za oknem frekwencja dopisała " każdemu wystąpieniu przysłuchiwało się około 150 osób. Również pokazy i eksperymenty okazały się wyjątkowo ciekawe dla uczestników Warsztatów. Zwiedzający mieli do dyspozycji 23 stanowiska, przy których między innymi izolowali swoje DNA, wykonywali preparaty mikroskopowe z własnych komórek, podziwiali świecące bakterie i niebieskie pomidory. Laboratoria, gdzie odbywały się te zajęcia, przez cały weekend 4-5 kwietnia były pełne odwiedzających, chcących wcielić się w rolę biotechnologa.

  Wiosenna pogoda okazała się sprzymierzeńcem organizatorów Warsztatów we Wrocławiu, gdzie w sobotę 4 kwietnia na Wrocławskim Rynku stanęło "Miasteczko biotechnologiczne". Tam również przez cały dzień przybywali chętni, by poznać rodzaje badań kryminalistycznych opartych na analizach DNA, degustować żywność wyprodukowaną dzięki metodom biotechnologicznym czy zapoznać się z podstawowymi technikami używanymi w laboratorium biologii molekularnej.

  Na brak zainteresowania nie mogli narzekać również studenci Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii w Gdańsku, którzy przygotowali wykłady o diagnostyce molekularnej, GMO i testach na zwierzętach oraz liczne stanowiska, gdzie goście mogli spróbować jadalne sinice, obejrzeć je w powiększeniu oraz dowiedzieć się ciekawych rzeczy o badaniach prowadzonych nad HCV. Dużą popularnością cieszyły się też prezentacje o nowotworach i terapii fotodynamicznej - do obejrzenia były preparaty histologiczne zdrowych tkanek oraz nowotworów.

  Warsztaty "DNA " Encyklopedia życia" okazały się też dużym sukcesem w Poznaniu, gdzie w piątek 3 kwietnia młodzież od samego rana tłumnie przybywała do Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, by dowiedzieć się, czym zajmuje się cytogenetyka, na czym polega zapłodnienie in vitro, jak wykorzystuje się technikę PCR w diagnostyce i kryminalistyce oraz żeby zobaczyć, jak wyglądają owadożerne rośliny. Również liczne grono uczestników przyciągnęła w sobotę możliwość zwiedzenia Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

  W Lublinie przez dwa dni trwania Warsztatów uczestnicy mogli wziąć udział w ciekawych pokazach i wykładach przygotowanych przez cztery uczelnie - Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny. Pierwszego dnia na wykłady licznie przybyła młodzież szkolna i studencka. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również debata "In vitro - seksmisja XXI wieku?". Sobotnie pokazy prezentowały z kolei co "mieszka" w jogurcie, jak wykrywa się białka, jak biotechnologię wykorzystuje się w przemyśle oraz jak izoluje się DNA z roślin czy bakterii. Dużo miejsca poświęcono również technikom analitycznym stosowanym w medycynie sądowej - w ramach imprezy odbyła się między innymi projekcja filmu "Medycyna sądowa od środka".

  Każde z miast przygotowało własny oryginalny program, dający przegląd zarówno dotychczasowych osiągnięć biotechnologii, jak i perspektyw tej dziedziny i aktualnie prowadzonych badań. Jak się okazuje, nasze społeczeństwo jest otwarte na biotechnologię i chętnie poznaje to co nowe, jeśli tylko stworzy się ku temu okazję. Dlatego do zobaczenia na kolejnych Warsztatach "DNA " Encyklopedia życia"!

  fot. oraz opr.: Joanna Szlichcińska

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Anna Jadwiga Podhajska (z domu Wiśniewska, ur. 17 kwietnia 1938 w Gdyni, zm. 5 lutego 2006 w Gdańsku) - lekarz, profesor biotechnologii, specjalistka w dziedzinie mikrobiologii, biologii molekularnej i inżynierii genetycznej. Nauczyciel akademicki, ekspert w dziedzinie biotechnologii i animatorka życia naukowego Pomorza. Współzałożycielka Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku (MWB UG-AMG) oraz założycielka Centrum Transferu Technologii w ramach Pomorskiego Parku Technologicznego w Gdyni. Akademia PISM - szkoła jest częścią Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Misją Akademii PISM jest rozwój zawodowy pracowników administracji publicznej oraz pracowników sektora prywatnego poprzez udział w szkoleniach, warsztatach oraz kursach z zakresu stosunków międzynarodowych i dyplomacji. Akademia PISM prowadzi Studium Polityki Zagranicznej(dziewięciomiesięczne szkolenie w trybie weekendowym), kursy z zakresu Protokołu Dyplomatycznego, specjalistyczne warsztaty w języku angielskim oraz inne szkolenia otwarte oraz na zamówienie. W Akademii wykładają: wysocy urzędnicy państwowi, dyplomaci, eksperci, dziennikarze i pracownicy nauki, którzy prowadząc zajęcia w formie wykładów i warsztatów. Uniwersytet Dzieci - Fundacja non-profit powstała w 2007 roku w Krakowie, gdzie mieści się też główna siedziba. Ponadto istnieją trzy oddziały fundacji: w Olsztynie, w Warszawie oraz we Wrocławiu. Uniwersytet Dzieci jest pierwszym uniwersytetem dziecięcym w Polsce. Zajęcia w formie warsztatów i wykładów prowadzone są dla dzieci w wieku 6-14 lat. Liczba studentów szacowana jest na około 6000 osób. Uniwersytet Dzieci prowadzi współpracę z naukowcami m.in. z takich ośrodków jak: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Warszawska, Akademia Pedagogiki Specjalnej, Wyższa Szkoła Europejska.

  Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej powstał 1 stycznia 1952 roku, kiedy Wydział Matematyczno-Przyrodniczy podzielił się na dwa Wydziały: Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii i Wydział Biologii i Nauk o Ziemi. Przestał istnieć 1 października 2011 roku, kiedy to został podzielony na 2 nowe wydziały: Wydział Biologii i Biotechnologii oraz Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. Biomedycyna – dziedzina medycyny wykorzystująca osiągnięcia nauk biologicznych, biochemicznych, biofizycznych i biotechnologicznych, mająca zastosowanie m.in. w prewencji, diagnostyce i leczeniu chorób. Biomedycyna jako nauka zajmuje się nie tylko fizjologicznym i pato