• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Różne oblicza gliny na wystawie w Białymstoku

  25.03.2010. 13:19
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Do 30 maja w białostockim Ratuszu - głównej siedzibie Muzeum Podlaskiego w Białymstoku - można obejrzeć wystawą czasową pt."Glina". Zamysłem autorów było ukazanie szerokiej gamy możliwości zastosowania tego materiału w różnych dziedzinach życia na przestrzeni tysiącleci - od polepy po najszlachetniejszą ceramikę.

  Glina uważana jest najczęściej za pospolity surowiec, dlatego celem ekspozycji jest pokazanie, że może ona służyć do wykonania najróżniejszych, nawet wysublimowanych przedmiotów.

  Tym razem główną rolę na wystawie odgrywa sam surowiec, a chronologię muzealnicy uznali za kwestię drugorzędną. Obok siebie są prezentowane przedmioty z III tysiąclecia p.n.e. wydobyte podczas wykopalisk archeologicznych i naczynia współcześnie stworzone przez garncarza z Czarnej Wsi Kościelnej.

  Jak zaznaczają organizatorzy, celem wystawy jest pokazanie, że glina, dzięki swej plastyczności jest materiałem wszechstronnym. To z niej wytwarzano naczynia codziennego użytku i te luksusowe. Glinę stosowano w sztuce przy tworzeniu dużych form rzeźbiarskich, ale też produkując ceramiczne bibeloty. Jest niezastąpiona także w budownictwie, gdzie do dziś wytwarza się z niej cegły, dachówki, kafle piecowe czy płytki podłogowe.

  Wystawa prezentuje szeroką gamę zabytków. Szczególnie warta uwagi jest rekonstrukcja pieca z kafli miskowych z I poł. XVI w., który ogrzewał niegdyś karczmę w Tykocinie. Na ekspozycji pokazywane są także płytki ceramiczne z pomieszczeń gospodarczych pałacu Branickich w Białymstoku, rzeźby Alfonsa Karnego oraz misternie zdobiona porcelana z bogatych zbiorów muzealnych.

  Zaaranżowano też warsztat garncarski, dzięki czemu widz może poznać technikę toczenia naczyń na kole oraz procesy, jakim są poddawane wyroby - od suszenia poprzez wypał po szkliwienie. Uzupełnieniem ekspozycji jest film, pokazujący garncarza przy pracy.

  Wystawę przygotowano ze zbiorów własnych Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Komisarzem jest Halina Karwowska - Kierownik Działu Archeologii, natomiast aranżację plastyczną przygotował Andrzej Dworakowski.

  W każdą sobotę i niedzielę (oprócz 3-4 kwietnia i 1 maja), zawsze o godz. 10.00, 12.00 i 14.00 w muzeum są organizowane warsztaty plastyczne dla dzieci pt. "Nie święci garnki lepią". Przygotowano też zeszyt edukacyjny z ćwiczeniami rysunkowymi na temat gliny. Więcej informacji na ich temat można uzyskać w Dziale Promocji - tel. 85 740 77 41, kom. 509 366 740.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Muzeum w Bielsku Podlaskim - państwowe muzeum dokumentujące historię Bielska Podlaskiego i okolic, funkcjonujące jako oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Muzeum Wojska w Białymstoku powołano do życia we wrześniu 1968 roku jako oddział Muzeum Okręgowego (obecnie Muzeum Podlaskie). Zawdzięczać to można pasji badawczej i kolekcjonerskiej wielu osób związanych z wojskowością. Niemałą rolę odegrała też potrzeba udokumentowania zbrojnych wystąpień, a w związku z tym stworzenia placówki, w której przechowywane przedmioty otoczone byłyby opieką i ocalone przed zapomnieniem. Równocześnie powzięto zamysł utworzenia ośrodka badań nad historią wojskową ziem północno-wschodniej Polski. Muzeum Historyczne w Białymstoku wchodzi w skład Muzeum Podlaskiego. Placówka posiada bogate zbiory archiwaliów i ikonografii, ilustrujących przeszłość Białegostoku i Podlasia, a także szereg zabytków kultury mieszczańskiej, szczególni z zakresu rzemiosła użytkowego. Istnieje tu również Gabinet Numizmatyczny z kolekcją 16 000 monet, medali i papierów wartościowych. Muzeum jest w posiadaniu jedynej w kraju kolekcji pamiątek związanych z osadnictwem tatarskim na pograniczu polsko-litewsko-białoruskim.

  Kafle - wyrób ceramiczny służący do wykładania powierzchni pieców grzewczych, kuchennych i kominków. Kafle po uformowaniu z gliny są wypalane, a ich powierzchnia zewnętrzna pokrywana jest szkliwem. Muzeum Motoryzacji i Techniki – muzeum w Białymstoku powstałe z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki "Moto Retro". Jego siedzibą jest dawny magazyn wojskowy położony na obrzeżach centrum, w kompleksie powojskowym przy ul. Węglowej (obiekt nr 34, ul. Węglowa 8). Na tym terenie odbywają się zloty i spotkania kolekcjonerów pojazdów zabytkowych, pokazy dynamiczne oraz wystawy i ekspozycje motoryzacyjne.

  Muzeum w Tykocinie – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku – mieszczące się we wnętrzach Wielkiej Synagogi z 1642 i Domu Talmudycznego. Glina zwałowa, glina lodowcowa, glina morenowa – skała ilasta, rodzaj gliny; zazwyczaj niewarstwowany materiał osadowy powstający z błota morenowego, składający się z grubszych frakcji. Na glinę zwałową składa się materiał, wmarznięty niegdyś w lodowiec, który po stopieniu lodu został osadzony na skałach podłoża.

  Porcelana – rodzaj białej, przeświecającej ceramiki wysokiej jakości, wynaleziony w Chinach w VII w. Porcelana jest wytwarzana z mieszanki glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem poprzez wypalanie uformowanych wyrobów w temperaturze od 920-980 °C (wyroby nieszkliwione, tzw. biskwit) aż do 1280-1460 °C (wyroby szkliwione). Charakteryzuje się niską nasiąkliwością, bardzo dobrymi właściwościami dielektrycznymi, dużą wytrzymałością mechaniczną, wysoką odpornością na działanie czynników chemicznych i nieprzepuszczalnością dla cieczy i gazów.

  Dodano: 25.03.2010. 13:19  


  Najnowsze