• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Różnice w mózgu u różnych płci: nowa równość, South Kensington, Zjednoczone Królestwo

  21.09.2012. 17:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wydarzenie pt. "Różnice w mózgu u różnych płci: nowa równość" (Brain sex difference: the new equality) odbędzie się 10 października 2012 r. w South Kensington (Zjednoczone Królestwo).

  Choć kwestia ta uważana była dawniej za niepoprawną politycznie, liczne dowody naukowe przemawiają za istnieniem fundamentalnych różnic między mózgami kobiet i mężczyzn. Wynikają one przede wszystkim z różnego środowiska hormonalnego i genetycznego, w jakim rozwija się płód. Jeśli chodzi o obszary mózgu regulujące funkcje rozmnażania, ma to kluczowe znaczenie dla przetrwania gatunku, ale pozostałe regiony tego organu różnicują się płciowo w sposób automatyczny. Zjawisko to jest istotne z punktu widzenia medycyny, ponieważ różnice strukturalne i funkcjonalne odpowiadają prawdopodobnie za różne formy schorzeń mózgu u obu płci.

  Znajdujące się w śródmózgowiu neurony dopaminergiczne regulują emocje i zdolność poruszania się, ale funkcjonują nieprawidłowo w takich schorzeniach, jak schizofrenia, choroba Parkinsona czy depresja. Badania wskazują na istnienie wyraźnych różnic płciowych pod względem rozwoju, budowy, funkcji i degeneracji tych obszarów.

  Celem konferencji jest wyjaśnienie roli determinowanych płciowo różnic między mózgami w leczeniu takich schorzeń, jak choroba Parkinsona, oraz stworzenie optymalnych metod leczenie dla obu płci.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 21.09.2012. 17:26  


  Najnowsze