• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rozpoczęło się głosowanie czytelników na Książkę Historyczną Roku

  05.10.2010. 00:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  20 książek zostało zakwalifikowanych przez jury do III etapu III edycji konkursu na Książkę Historyczną Roku. O zwycięskich tytułach zdecyduje jury i internauci, którzy od poniedziałku mogą głosować za pośrednictwem strony www.ksiazkahistorycznaroku.pl.

  Celem konkursu na Książkę Historyczną Roku o Nagrodę im. Oskara Haleckiego, organizowanego przez Telewizję Polską, Polskie Radio oraz Instytut Pamięci Narodowej, jest popularyzowanie dziejów Polski XX wieku oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych.

  Do III etapu konkursu jury pod przewodnictwem prof. Piotra Franaszka zakwalifikowało 20 pozycji, po 10 w każdej z konkursowych kategorii. Zwycięskie książki wybierano w dwóch kategoriach - "najlepsza książka naukowa, opisująca losy Polski i Polaków w okresie PRL" oraz "najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku".

  Na Książkę Historyczną Roku można już głosować na stronie internetowej: www.ksiazkahistorycznaroku.pl. Zwycięzcy zostaną wybrani głosami członków jury oraz internautów. Głosowanie trwa od 4 do 31 października i odbywa się poprzez zaznaczenie przez czytelnika na odpowiedniej zakładce strony internetowej jednej z książek w każdej z kategorii. W ten sposób pozycje wytypowane przez czytelników dołączą do grona zwycięskich książek wybranych przez jurorów. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone podczas wręczenia nagród, które jest planowane na listopad.

  Laureaci nagrody im. Oskara Haleckiego wyłaniani są w trzech etapach. W pierwszym etapie powołane przez organizatorów sześcioosobowe jury wybrało spośród nadesłanych książek te, które spełniały wymagania określone w regulaminie. Do konkursu można było zgłaszać książki wydane w języku polskim po raz pierwszy pomiędzy 1 stycznia 2009 a 15 czerwca 2010 roku. Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania pozycji do III edycji konkursu były wydawnictwa i rektorzy wyższych uczelni.

  W drugim etapie jury wybrało do 10 książek z każdej kategorii. W trzecim etapie konkursu jurorzy i czytelnicy wybiorą swoich zwycięzców. Laureaci nagrody otrzymają statuetki i nagrody pieniężne.

  Szczegóły konkursu i regulamin głosowania są dostępne na stronie: www.ksiazkahistorycznaroku.pl. AKN

  PAP - Nauka w Polsce

   abe/ bk/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Anasoft litera - nagroda literacka przyznawana na Słowacji za najlepszą książkę prozatorską wydaną w poprzednim roku. Na pierwszym etapie jury wybiera dziesięć utworów, finalistów nagrody, na drugim głosuje na zwycięzcę. Testy Niewidocznego Uniwersytetu to książka sprawdzająca wiedzę czytelnika na temat książek z serii Świat Dysku od "Koloru Magii" do "Maskarady" napisana przez Davida Langforda w 1996 roku. Na język polski została przetłumaczona przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Książka podzielona jest na kategorie, z których każda zawiera pytania na inny temat. Na odpowiedzi na niektóre z tych pytań polscy czytelnicy mogą mieć jednak problem, gdyż nie wszystkie odnoszą się do książek i artykułów wydanych w języku polskim. Pozłacana rybka – powieść dla młodzieży autorstwa Barbary Kosmowskiej. Książka ta zajęła I miejsce w kategorii książek dla młodzieży w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom oraz zdobyła nagrodę literacką Książka Roku 2007 przyznaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych – Polska Sekcja IBBY.

  Kryzys sumienia – biograficzna książka Raymonda Franza, najważniejsza książka tego autora. Autor tej książki były Świadek Jehowy w swojej książce opierając się na niedostępnych dokumentach przedstawia oblicze organizacji oczami byłego członka. Książka ta jest uważana za jedną z najważniejszych książek o tej grupie religijnej, jest dostępna w 13 językach. Magnesia Litera - czeska nagroda literacka przyznawana od 2002 r. dla najlepszej książki we wszystkich kategoriach: proza, poezja, książka dla dzieci i młodzieży (od 2004), książka naukowa, publicystyka, przekład, wydarzenie wydawnicze, debiut (objawienie roku), oraz główna nagroda: Książka Roku. Nagrodę przyznają: Stowarzyszenie Litera, Akademia Nauk Republiki Czeskiej, Czeski PEN Club, Stowarzyszenie Tłumaczy, Pisarzy, Wydawców, Księgarzy, czeska sekcja IBBY oraz Fundacja Czeskiej Literatury. Wysokość głównej nagrody Najlepsza Czeska Książka Roku wynosi 200.000 Kč.

  Niszczenie książek – masowe niszczenie książek z powodów politycznych lub religijnych, manifestacyjnych lub tajnych. Książka broszurowa – blok książki zszyty maszynowo lub klejony, najczęściej z miękką okładką nakładową. Książka taka nie posiada materiału grzbietowego, jest wklejona w okładki kartonowe. Książki broszurowe są nietrwałe.

  Złota Dziesiątka – seria książek przeznaczona głównie dla czytelników w wieku 8-14 lat. Każda książka zawiera 10 najlepszych (wybranych przez autora) opowieści na dany temat. W Polsce wydawana przez wydawnictwo Egmont Polska. Rozwój książki japońskiej jest ściśle powiązany z książką chińską, to z Chin pochodziły tak: sposób wytwarzania papieru, pierwsze formy książki, system pisma oraz metody druku, jak i najczęściej buddyjskie treści pierwszych książek.

  Książka blokowa (lub książka ksylograficzna z greckiego ksylon + grapho, drewno + piszę) – forma książki, która powstaje w wyniku odbijania jednostronnie stron (tekstu oraz rysunków) z klocków drzeworytowych.

  Zachód z bliska – cykl książek dziennikarskich wydawnictwa Książka i Wiedza z czasów PRLu, zarówno polskich jak i zagranicznych autorów, zazwyczaj przedstawiających kraje kapitalistyczne od strony negatywnej.

  Bibliologia, zwana też księgoznawstwem – nauka humanistyczna, której przedmiotem badań jest książka we wszystkich jej aspektach, czyli jako obiekt materialny, nośnik treści a także społeczne narzędzie kultury. Zajmuje się ona zarówno książką dawną jak i współczesną, oraz instytucjami z nią związanymi tj. wydawnictwa, drukarnie, księgarnie, biblioteki, ośrodki informacji. Życie. Myśli zebrane– to książka, będąca zbiorem cytatów z książek Paulo Coelho m.in. Alchemika, Zahira, Pielgrzyma i Bridy. Książka została przełożona na język polski przez Zofię Stanisławską i wydana przez "Świat Książki" w 2007 roku.

  Google Książki (Google Book Search) – wyszukiwarka książek wykorzystująca technologię OCR. Wyszukiwanie obejmuje książki znajdujące się w największych księgarniach i bibliotekach na świecie. Niektóre książki znajdujące się w serwisie można przeczytać w całości, do większości jednak jest dostępny jedynie podgląd strony tytułowej i spisu treści bądź wglądu w ogóle nie ma. Pierwotnie usługa została nazwana Google Print, lecz 17 listopada 2005 zmieniła nazwę. Księgarstwo – działalność polegająca na rozpowszechnianianiu książek zgodnie z programem wydawniczym dzięki sieci księgarń.

  Dodano: 05.10.2010. 00:40  


  Najnowsze