• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rozpoczęły się XVI Wrocławskie Targi Książki Naukowej

  18.03.2010. 10:14
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Publikacja "Portale trzynastowiecznej architektury na Śląsku" zwyciężyła w zorganizowanym w ramach XVI Wrocławskich Targów Książki Naukowej konkursie na najtrafniejszą szatę edytorską książki naukowej.

  W targach, które rozpoczęły się w środę, bierze udział 59 wydawców z całej Polski. Jak powiedziała PAP ich rzeczniczka Wiesława Wilczyńska-Koper, oferta przedstawiana przez wydawców jest bardzo szeroka i różnorodna. "Od publikacji z zakresu nauk ścisłych, prezentowanych przede wszystkim przez wydawnictwa politechniczne, przez nauki przyrodnicze, medyczne, po szeroki wachlarz książek z zakresu humanistyki" - powiedziała Wilczyńska-Koper.

  Dodała, że wśród wystawców oprócz wydawnictw akademickich są również duże oficyny, których częścią oferty są książki naukowe. "Myślę że oferta jest na tyle bogata, że nie tylko naukowcy, studenci, czy ci którzy wykorzystują książkę naukową do pracy, znajdą na targach coś dla siebie, ale również wszelkiej maści hobbiści i pasjonaci z różnych dziedzin" - tłumaczyła rzeczniczka.

  Targi rozpoczęły się od wręczenia nagrody w konkursie na najtrafniejszą szatę edytorską książki naukowej. Zwyciężyła w nim publikacja pt. "Portale trzynastowiecznej architektury na Śląsku", praca zbiorowa pod red. Tadeusza Kozaczewskiego i Hanny Kozaczewskiej-Golasz, wydana przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Wrocławskiej. Przyznano także cztery nagrody równorzędne i sześć wyróżnień.

  Na targach przeprowadzony zostanie także konkurs na najlepsze stoisko oraz konkurs dla czytelników - na najlepszą książkę.

  Targom towarzyszy kiermasz książek. Wilczyńska-Koper podkreśliła, że niektórzy z wystawców sprzedają swoje książki z rabatem nawet do 20 proc. bądź w ramach tzw. taniej książki.

  Co roku imprezie towarzyszy szereg spotkań, których uczestnicy biorą udział w dyskusjach. "W tym roku tematem przewodnim tych dyskusji będzie tzw. książka elektroniczna. Rozmowy będą dotyczyć m.in. problematyki związanej z dystrybucją, wydawaniem i prawami autorskimi w internecie" - powiedziała Wilczyńska-Koper. Drugim z tematów przewodnich spotkań ma być problematyka kresowa w aspekcie kulturalnym i politycznym.

  Targi odbywają się w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej. Potrwają do 19 marca.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Polska Izba Książki (PIK) – ogólnokrajowa organizacja samorządu gospodarczego zrzeszająca zarówno wydawców, jak i księgarnie,hurtownie książek, drukarnie, a także wszelkie przedsiębiorstwa powiązane z rynkiem książki. Książka broszurowa – blok książki zszyty maszynowo lub klejony, najczęściej z miękką okładką nakładową. Książka taka nie posiada materiału grzbietowego, jest wklejona w okładki kartonowe. Książki broszurowe są nietrwałe. Nagroda im. Jana Długosza – nagroda za najlepszą książkę roku w dziedzinie szeroko rozumianej humanistyki przyznawana od 1998 roku na Targach Książki w Krakowie. Zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną i statuetkę dłuta autorstwa Bronisława Chromego.

  Metryka książki – informacje dotyczące wydawniczych i technicznych aspektów wydania książki, leżące na czwartej stronie (czyli na kolumnie redakcyjnej) tzw. czwórki tytułowej czyli pierwszych czterech stron książki. Strona ta składa się z dwóch części: na górze jest metryka wydawnicza, a na dole metryka drukarska. W wydawnictwach bibliofilskich, oraz o najwyższym poziomie edytorskim, spotykana jest również metryka typograficzna. Warszawskie Targi Książki – impreza targowa o charakterze międzynarodowym, poświęcona książce. W 2010 roku miała miejsce pierwsza edycja targów, które odbywają się cyklicznie w maju każdego roku.

  Wklejka – (potocznie zwana przez drukarzy również forzacem), dwukartkowa składka przyklejona lub przyszywana do pierwszego i ostatniego arkusza książki w twardej oprawie. Zadaniem wyklejki jest ochrona przed zniszczeniem zewnętrznych arkuszy książki i związanie bloku książkowego z okładką. Google Książki (Google Book Search) – wyszukiwarka książek wykorzystująca technologię OCR. Wyszukiwanie obejmuje książki znajdujące się w największych księgarniach i bibliotekach na świecie. Niektóre książki znajdujące się w serwisie można przeczytać w całości, do większości jednak jest dostępny jedynie podgląd strony tytułowej i spisu treści bądź wglądu w ogóle nie ma. Pierwotnie usługa została nazwana Google Print, lecz 17 listopada 2005 zmieniła nazwę.

  Sztuka książki – określenie dziedzin sztuki i rzemiosła artystycznego związanych z tworzeniem zewnętrznego kształtu książki. 21:37 – powieść kryminalna polskiego pisarza Mariusza Czubaja, pierwsza część przygód profilera Rudolfa Heinza. Akcja książki toczy się wiosną 2007 roku w Warszawie oraz na Śląsku. Pierwsze wydanie książki ukazało się nakładem wydawnictwa W.A.B w 2008 roku. Autor otrzymał w 2009 roku za tę książkę Nagrodę Wielkiego Kalibru.

  Historia książki – dziedzina wiedzy badająca książkę od początków jej istnienia. Historia ta dzieli się na dwa okresy: książkę rękopiśmienną – sprzed ery druku, tworzoną do 1500 roku (zalicza się tu też inkunabuły), oraz na epokę książki drukowanej, której rozwój zawdzięczamy Janowi Gutenbergowi.

  Kodeks – jedna z form książki. Jest to zbiór kart złączonych (szytych, klejonych) na jednym z brzegów nazywanym grzbietem książki. Karty kodeksu są z papirusu, pergaminu, albo papieru. Forma ta, stosowana od końca I wieku n.e., jest obecnie najpopularniejszą formą książki, do innych zaliczmy: zwój, leporello, książkę mówioną, książkę elektroniczną.

  Magnesia Litera - czeska nagroda literacka przyznawana od 2002 r. dla najlepszej książki we wszystkich kategoriach: proza, poezja, książka dla dzieci i młodzieży (od 2004), książka naukowa, publicystyka, przekład, wydarzenie wydawnicze, debiut (objawienie roku), oraz główna nagroda: Książka Roku. Nagrodę przyznają: Stowarzyszenie Litera, Akademia Nauk Republiki Czeskiej, Czeski PEN Club, Stowarzyszenie Tłumaczy, Pisarzy, Wydawców, Księgarzy, czeska sekcja IBBY oraz Fundacja Czeskiej Literatury. Wysokość głównej nagrody Najlepsza Czeska Książka Roku wynosi 200.000 Kč. Targi Książki w Krakowie (ang. Book Fair in Krakow) – cykliczna, dedykowana branży wydawniczo-księgarskiej impreza organizowana od 1997 r. w Krakowie przez Targi w Krakowie Sp. z o.o. Targi wpisując się w program promocji czytelnictwa są otwarte dla szerokiej publiczności, a w trakcie ich trwania wystawcy prowadzą sprzedaż detaliczną książek tradycyjnych i elektronicznych, jak i wszelkiego rodzaju akcesoriów czytelniczych.

  Kryzys sumienia – biograficzna książka Raymonda Franza, najważniejsza książka tego autora. Autor tej książki były Świadek Jehowy w swojej książce opierając się na niedostępnych dokumentach przedstawia oblicze organizacji oczami byłego członka. Książka ta jest uważana za jedną z najważniejszych książek o tej grupie religijnej, jest dostępna w 13 językach.

  Dodano: 18.03.2010. 10:14  


  Najnowsze