• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rozpoczyna się I Festiwal Filmów Archeologicznych

  15.11.2010. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W krakowskim Muzeum Archeologicznym rozpoczyna się I Festiwal Filmów Archeologicznych. Konkursowe i pozakonkursowe produkcje prezentowane będą od 15 do 19 listopada w ramach otwartych dla wszystkich, darmowych pokazów.

  Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego i marszałka województwa małopolskiego Marka Nawary.

  Głównym elementem festiwalu będzie konkurs polskich filmów o tematyce archeologicznej. W szranki stanie prawie 30 produkcji filmowych ukazujących prace polskich badaczy najstarszej przeszłości człowieka w Polsce, na Bliskim Wschodzie i Egipcie, jak i Nowym Świecie.

  Każdy dzień projekcji poprzedzony będzie wykładem nawiązującym do prezentowanych filmów. Wystąpienia wygłoszą uznani i cenieni archeolodzy - dr Jarosław Źrałka i prof. Jan Chochorowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Michał Parczewski z Uniwersytetu Rzeszowskiego, mgr Krzysztof Babraj z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

  Organizatorzy przewidzieli również prezentacje licznych produkcji pozakonkursowych, w tym zagranicznych, które były laureatami podobnych festiwali na świecie.

  Każdego dnia, po zakończeniu projekcji filmowych o 19.30 widzowie będą mieli możliwość darmowego obejrzenia wystaw stałych wraz z przewodnikiem.

  Ogłoszenie wyników konkursu i zamknięcie Festiwalu nastąpi 19 listopada o godz. 16.00.

  Szczegółowy program imprezy dostępny na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Krakowie - www.ma.krakow.pl

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Festiwal Polskich Filmów „Kinoteka” – festiwal polskich filmów odbywający się w Wielkiej Brytanii od 2003 roku. Festiwal jest corocznie organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie. Głównym zadaniem „Kinoteki” jest promocja polskiej kinematografii wśród brytyjskich mediów i publiczności, ale jej program jest również adresowany do Polonii w UK. W ramach festiwalu prezentowane są zarówno najnowsze produkcje filmowe z ostatniego roku, jak i klasyka polskiego kina. Od czasów swojej drugiej edycji festiwal wychodzi także poza sztukę filmową, oferując w swoim programie wydarzenia muzyczne i związane ze sztukami wizualnymi. 30. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, odbył się w dniach 12-17 września 2005 w Gdyni. O Złotego Lwa Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych walczyło 21 filmów, które wybrano spośród 31 zgłoszonych produkcji ostatniego sezonu (preselekcji dokonano po raz pierwszy od kilkunastu lat). W konkursie kina niezależnego wystartowało 11 filmów. Tarnowska Nagroda Filmowa – festiwal filmowy odbywający się corocznie od 1987 r. w Tarnowie, będący wydarzeniem popularyzującym dorobek polskiej kinematografii oraz najstarszym po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni festiwalem związanym z polskim filmem. Jest określany przez organizatorów jako „festiwal wybranych polskich filmów fabularnych”.

  W 2005 roku odbyła się 14. edycja festiwalu Yach Film. Równolegle odbyły się trzy imprezy dodatkowe: Festiwal Muzycznych Filmów Animowanych Krajów Skandynawskich i Nadbałtyckich (5. edycja), Festiwal Wideoklipów Dziecięcych Mały Jaś (8. edycja) i Festiwal Filmów Sportów Ekstremalnych "Zajawka" (2. edycja). Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – muzeum mieszczące się w budynku Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, na rogu ulicy św. Anny i Jagiellońskiej w Krakowie. Wywodzi się z Gabinetu Archeologicznego Uniwersytetu, założonego w 1867 roku przez prof. Józefa Łepkowskiego.

  Silverdocs (wł.SILVERDOCS: AFI / Discovery Channel Documentary Festival) – festiwal filmów dokumentalnych organizowany przez Discovery Channel i American Film Institute. Na festiwalu prezentowane są filmy realizowane przez niezależnych twórców (często amatorów). Gala odbywa się zawsze w Silver Spring koło Waszyngtonu. Sam festiwal jest wysoko ceniony na świecie. W ramach festiwalu odbywają się także imprezy poboczne, tj. międzynarodowa konferencja na temat filmów dokumentalnych, warsztaty i seminaria. Wojciech Juszczak (ur. 1965, zm. 31 lipca 2013) – polski dziennikarz radiowy, działacz kulturalny, dyrektor artystyczny Estrady Poznańskiej, twórca i dyrektor festiwali muzycznych i filmowych w tym dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych "ANIMATOR".

  Nowojorski Festiwal Filmów Polskich (ang. New York Polish Film Festival, skr. NYPFF) – doroczny festiwal filmowy organizowany w Nowym Jorku od 2005 roku, którego założeniem jest prezentacja osiągnięć i promocja kinematografii polskiej, umożliwienie nowojorskiej widowni kontaktu z polskim kinem, a także danie szansy polskim twórcom na to, by ich filmy zostały zaprezentowane w tak ważnym ośrodku kulturalnym, jakim jest Nowy Jork. W ramach imprezy prezentowane są filmy fabularne, krótkometrażowe, dokumentalne, animowane oraz eksperymentalne zrealizowane przez polskich twórców niezależnie od kraju, w jakim zostały wyprodukowane, jak równeż – poza konkursem festiwalowym – inne filmy związane z tematyką polską. Każdego roku organizatorzy festiwalu zapraszają z Polski twórców filmowych, którzy spotykają się z festiwalową publicznością. Nowojorski Festiwal Filmów Polskich jest największym na wschodnim wybrzeżu USA dorocznym wydarzeniem kulturalnym promującym i prezentującym polską sztukę filmową. Międzynarodowy Festiwal im. Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego w Iwoniczu-Zdroju – festiwal muzyki poważnej, który odbywa się corocznie w drugiej połowie roku od sierpnia do listopada. Podczas festiwalu wykonywane są utwory patrona festiwalu, oraz innych polskich kompozytorów.

  Gdynia - Festiwal Filmowy (do 2011 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) – festiwal filmowy, który odbywa się co roku w Gdyni (do 1986 odbywał się w Gdańsku), podczas którego prezentowane są najlepsze polskie filmy fabularne, powstałe w ciągu roku od poprzedniego festiwalu. Główną Nagrodą tego festiwalu są Złote Lwy.

  Dodano: 15.11.2010. 00:11  


  Najnowsze