• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rozpoczyna się VI Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej

  20.03.2010. 19:22
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Samochody na prąd, informacje o życiu gwiazd, inteligencji emocjonalnej, lotniskach przyszłości, trening wyobraźni, myślące roboty i prywatne życie roślin - to tylko niektóre z atrakcji czekające na gości VI Festiwalu Nauki w Dąbrowie Górniczej. Impreza rozpoczyna się 22 marca i potrwa tydzień. W kwietniu w Cieszynie odbędzie się druga część Festiwalu.

  Jednym z patronów medialnych imprezy jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej. Wśród organizatorów znalazły się m.in. Wyższa Szkoła Biznesu (WSB) i Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

  "W tym roku planujemy zorganizować około 60 spotkań naukowych w różnorakiej formie. W ciągu 14 dni w Dąbrowie Górniczej i w Cieszynie będzie można wysłuchać ciekawych wykładów, wziąć udział w warsztatach i dyskusjach" - wyjaśnia rektor WSB, prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz.

  Festiwal w Dąbrowie Górniczej rozpocznie debata panelowa pt. "Metropolia: od pomysłu do superpowiatu". Specjaliści zastanowią się czy mieszkańcy miast Górnego Śląska potrzebują jednej wspólnej metropolii i czym powinny się zająć jej władze: drogami i komunikacją, czy raczej rozwojem kultury i edukacji. Spróbują też odpowiedzieć na pytanie, czy opracowywana w Sejmie ustawa metropolitalna - która ma stworzyć superpowiat - odbierze część władzy prezydentom miast.

  W spotkaniu wezmą udział socjolodzy i politycy m.in. Tomasz Pietrzykowski, prof. Marek S. Szczepański, Tomasz Tomczykiewicz, Marek Wójcik, prof. Jacek Wódz.

  Jak zapowiadają organizatorzy, w tegorocznej edycji Festiwalu prelekcje wygłosi około 80 specjalistów z całej Polski m.in. socjologów, polityków, ekonomistów, psychologów, informatyków, plastyków i astronomów, m.in.: prof. Andrzej Chodyński, prof. Kazimierz Frieske, prof. Marek Grad, prof. Andrzej Grzywak, prof. Tadeusz Kaczorek, prof. Elżbieta Lorek, prof. Tomasz Nałęcz, prof. Marek Sitarz, prof. Jacek Wódz, prof. Kazimiera Wódz, dr Krzysztof Ziołkowski.

  Pierwszego dnia Festiwalu młodzież będzie mogła skorzystać z warsztatów literackich w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej pt. "Trening wyobraźni". Uczestnicy zajęć, które poprowadzi Agata Buchacz, sprawdzą, czy każdy może zostać pisarzem.

  Dla entuzjastów astronomii przygotowano spotkanie dotyczące miejsca Układu Słonecznego w Drodze Mlecznej. Michał Biały ze Szkolnego Obserwatorium Astronomicznego w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej odpowie na wszystkie pytania dotyczące tego, czy mamy sąsiadów w kosmosie oraz jak przy pomocy gwiazd określić swoje położenie.

  Podczas warsztatów, debat i pokazów będzie można uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące geologii, polityki, informatyki, biologii, pedagogiki czy ekonomii. Kilka spotkań będzie także poświęconych muzyce. W ramach Międzynarodowego Roku Chopinowskiego organizatorzy zaplanowali koncert "Młodzi grają Chopina", koncert Marka Dykty - wybitnego artysty jazzowego, a także Jednodniowy Klub Jazzowy, którego gwiazdą wieczoru będzie wokalista Ewa Uryga.

  Tegoroczny Festiwal Nauki odbędzie się nie tylko na terenie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Urzędu Miejskiego, ale także w instytucjach partnerskich, m.in. w Muzeum Miejskim "Sztygarka", Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej, Centrum Sportu i Rekreacji, Szkolnym Obserwatorium Astronomicznym im. St. R. Brzostkiewicza, Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Zespole Szkół Plastycznych.

  Honorowy patronat nad Festiwalem Nauki objęły m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Polska Akademia Nauk. Wszystkie zajęcia są ogólnodostępne i bezpłatne.

  Szczegółowy program Festiwalu jest dostępny na stronie: http://festiwalnauki.wsb.edu.pl

  ***

  Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej odbywa się regularnie od 2005 roku. Ma promować i upowszechniać wśród mieszkańców Dąbrowy Górniczej i innych śląskich miast najważniejsze osiągnięcia naukowe i techniczne. Umożliwia zaprezentowanie dorobku i bieżącej działalności dąbrowskich instytucji naukowych, badawczych i kulturalnych. Jednak przede wszystkim ma integrować lokalną społeczność ze środowiskiem naukowym i badawczym i skupiać środowiska akademickie wokół ważnych problemów społecznych i etycznych nurtujących współczesny świat.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej (CBiESM) – inicjatywa edukacyjna skierowana dla studentów zorganizowana przy Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych rozpoczęło swoją działalność 1 grudnia 2011. Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy (używany skrót DUD) – inicjatywa edukacyjna skierowana dla dzieci zorganizowana przy Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Rozpoczął swoją działalność w październiku 2008 r. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej powstała w 1995 r., uzyskując uprawnienia do prowadzenia studiów licencjackich na kierunku zarządzanie i marketing. Obecnie prowadzi studia I i II stopnia oraz studia podyplomowe i MBA. W roku 2012 WSB w Dąbrowie Górniczej otrzymała uprawnienie do nadawania stopnia doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu. W 2008 przyznano szkole Srebrny Medalem Jana Masaryka. W 2013 roku w wyniku kompleksowej oceny działalności naukowej i badawczo-rozwojowej jednostek naukowych przeprowadzonej przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych Wydział Zarządzania, Informatyki i Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej uzyskał kategorię A .

  Kościół św. Barbary w Dąbrowie Górniczej – kościół parafialny Parafii Rzymskokatolickiej św. Barbary w Dąbrowie Górniczej. Należy do dekanatu Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej (diecezja sosnowiecka). Obecnym proboszczem parafii jest ks. Wojciech Stach. Barbara Pikiewicz (ur. 5 maja 1938) – polski pedagog. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Polonistka, a następnie (od 1974 do 1984) dyrektor III LO w Dąbrowie Górniczej. Po 1989 zajęła się organizacją szkół niepublicznych, w 1993 utworzyła pomaturalny Prywatny College Businessu i Języków Obcych, a następnie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, jest kanclerzem tej uczelni. Za działalność na rzecz rozwoju regionu oraz zasługi dla edukacji odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Liceum Plastyczne im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej – państwowa średnia szkoła plastyczna w Dąbrowie Górniczej, powstała w 1978 roku. Należąca obok Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Tadeusza Kantora do Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej. Liceum Plastyczne im. Tadeusza Kantora kształci młodzież po gimnazjum a nauka trwa 4 lata i kończy się egzaminami dyplomowymi oraz maturalnym. Ławeczka Jimiego Hendrixa w Dąbrowie Górniczej – rzeźba pomnikowa odsłonięta 20 września 2012. Jej autorem jest rzeźbiarz z Dąbrowy Górniczej Andrzej Szczepański.

  Endokrynologia Polska – dwumiesięcznik Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Beata Kos-Kudła. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Ewa Sewerynek, prof. Marek Bolanowski, prof. Roman Junik oraz dr hab. Tomasz Bednarczuk. Gimnazjum nr 1 im. Hugo Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej – szkoła w Dąbrowie Górniczej, województwie śląskim, w Polsce, znajdująca się przy ul. Królowej Jadwigi 11. Uczęszcza do niego młodzież w wieku 13-16 lat. Nauka w gimnazjum trwa 3 lata i kończy się ogólnopolskim egzaminem.

  Józef Dutkiewicz (ur. 14 marca 1849, zm. 1917) – polski ksiądz katolicki, pierwszy proboszcz parafii Św. Aleksandra w Dąbrowie Górniczej.

  Społeczność Chrześcijańska w Dąbrowie Górniczej – zbór Kościoła Chrystusowego w RP działający w Dąbrowie Górniczej.

  Synagoga w Dąbrowie Górniczej – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Dąbrowie Górniczej na rogu ulic Okrzei i Sienkiewicza. Młyn wodny w Dąbrowie Górniczej – młyn wodny zlokalizowany w Dąbrowie Górniczej w dzielnicy Ratanice. Obecnie budynek młynu nie stoi bezpośrednio nad rzeką, jak to miało miejsce w przeszłości. 2 maja 1957 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków. Dzisiaj budynek jest w fatalnym stanie technicznym.

  Wyższa Szkoła Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Wołominie jest niepubliczną uczelnią zawodową powstałą w marcu 2005 r. na mocy decyzji Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Pierwszym rektorem uczelni był prof. dr hab. Michał Gnatowski. Od 1 października 2009 r. rektorem uczelni jest dr Janusz Kowalski. Uczelnia posiada uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia na kierunkach: ekonomia i filologia. Założycielem uczelni od marca 2011 r. jest Fundacja Al Farabi. Wśród samodzielnych pracowników kadry naukowo dydaktycznej są: były rektor Szkoły Głównej Handlowej prof. dr hab. Klemens Białecki, prof. Krzysztof Marecki, prof. dr hab. Andrzej Sokołowski, prof. dr hab. Halina Szmarłowska oraz Dyrektor Centrum Języków Obcych Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku prof.dr hab. Ludmila Khvedchenya. Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej (WSTiE) – niepubliczna wyższa uczelnia z siedzibą w zamku suskim zwanym Małym Wawelem. Powstała w 2001 roku i prowadzi studia na trzech wydziałach: Turystyki i Rekreacji, Informatyki oraz Nauk Społecznych, w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym. Rektorem uczelni jest prof. dr hab. Janusz Sondel, kanclerzem Maria Grzechynka. Wśród kadry dydaktyczno-naukowej są m.in. prof. dr hab. Jan Hertrich-Woleński, prof. dr hab. Jan Rusek, prof. dr hab. Andrzej Pankowicz (do 2011 roku, zmarł).

  Jakub Dąbski pseud. Kuba, Grzegorz (ur. 18 czerwca 1885 w Chrzanowicach, zm. 29 listopada 1981 w Dąbrowie Górniczej) - działacz socjalistyczny, komunistyczny i związkowy, sekretarz okręgowy PPS w Dąbrowie Górniczej w 1918, prezydent Dąbrowy Górniczej w 1945. Uroczysko Zielona – użytek ekologiczny w województwie śląskim, w Dąbrowie Górniczej. Użytek znajduje się na terenie parku Zielona, w jego południowo-wschodniej części.

  Dolnośląski Festiwal Nauki, do 2000 Wrocławski Festiwal Nauki – coroczna impreza odbywająca się pod koniec września i w październiku na Dolnym Śląsku, mająca za cel popularyzację nauki w społeczeństwie. Festiwal organizowany jest od 1998 roku, a obecną nazwę ma od 2001. Pierwszy festiwal z 1998 obejmował imprezy naukowe we Wrocławiu (3 dni), Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu (1 dzień). Kolejne edycje stawały się z reguły coraz dłuższe i obejmujące więcej miast, tak że XV Festiwal w 2012 trwał 22 dni i oprócz w/w miast odbywa się także w Zgorzelcu, Dzierżoniowie, Głogowie, Bystrzycy Kłodzkiej i Ząbkowicach Śląskich. Organizatorami są uczelnie dolnośląskie i lokalne jednostki PAN, przy współudziale różnych instytucji kultury i firm. Inicjatorką powstania i głównym koordynatorem Festiwalu w pierwszych latach była prof. Aleksandra Kubicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. W edycji w 2011 roku odbyło się przeszło 1200 imprez naukowych, które łącznie odwiedziło ponad 110 tys. osób.

  Dodano: 20.03.2010. 19:22  


  Najnowsze