• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rozpoczynają się letnie semestry na Uniwersytetach Dziecięcych

  12.03.2010. 20:37
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  500 małych ekonomistów z 5. i 6. klas szkół podstawowych z Warszawy, Katowic, Białegostoku i Bełchatowa rozpoczyna właśnie zajęcia w ramach letniego semestru Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego. Także w połowie marca ruszają wykłady na Uniwersytecie dla Dzieci przy Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

  Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

  Jak informuje Agnieszka Orzeszkowska z Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych (FPiAKE), Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy (EUD) zainaugurował swoją działalność w 2008 roku jako wspólna inicjatywa Fundacji i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Obecna edycja jest już piątą odsłoną tego programu w stolicy, natomiast drugą w Katowicach, Białymstoku i Bełchatowie. W Warszawie przyjęto ponad 160 studentów, w Katowicach - 120, w Białymstoku i Bełchatowie indeks EUD otrzymało w sumie 200 uczniów.

  Zajęcia w stolicy zainaugurował wykład prof. Elżbiety Adamowicz, szefowej Instytutu Rozwoju Gospodarczego przy SGH, która wyjaśniła małym żakom czym są i czemu służą podatki. Inauguracyjne prelekcje w pozostałych miastach poświęcone będą zaś ekologicznym trendom w biznesie. Dzieci będą się uczyły o strategiach proekologicznych przedsiębiorstw oraz dowiedzą się, czy działania na rzecz ochrony środowiska są dla firm opłacalne.

  W semestrze letnim zaplanowano też zajęcia z zakresu zarządzania finansami, metod planowania, marketingu i zachowań konsumenckich. "Program zajęć zawiera również elementy wychowania do mediów. Ucząc dzieci o strategiach marketingowych i sposobach wywierania wpływu, chcemy kształtować umiejętność świadomego odbioru informacji" - wyjaśnia Marcin Dąbrowski z Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych.

  Wraz z zajęciami dla dzieci rusza cykl wykładów dla rodziców i opiekunów studentów EUD poświęconych tematyce wychowawczej i edukacji ekonomicznej młodzieży. "Badania przeprowadzone przez Narodowy Bank Polski wskazują na szereg obszarów, które warto wesprzeć w zakresie edukacji finansowej dzieci prowadzonej przez rodziców. Zatem potrzeba prowadzenia tego typu akcji edukacyjnych jest bardzo duża" - podkreśla Jan Małek z Wydziału Edukacji NBP.

  Szczegółowe informacje na temat Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego są dostępne na stronie: www.uniwersytet-dzieciecy.pl.

  Uniwersytet dla Dzieci przy SWPS

  "Nasz Uniwersytet rozpoczął działalność w październiku 2009 r. Stawiamy sobie za cel rozbudzanie w dzieciach pasji związanej ze zdobywaniem wiedzy, a także pielęgnowanie w nich naturalnej ciekawości świata" - mówi PAP Magdalena Maria Mazurek, koordynator Uniwersytetu dla Dzieci działającego przy warszawskiej SWPS.

  W jego ramach uczniowie w wieku od 6 do 12 lat mają okazję wziąć udział m.in. w warsztatach chemicznych, uczyć się bezpiecznego korzystania z internetu oraz uczestniczyć w inscenizacjach procesów sądowych.

  Już 17 marca mgr Agnieszka Ankiewicz poprowadzi wykład pt.: "Co zrobić, żeby inni mnie rozumieli czyli rzecz o komunikacji interpersonalnej". 31 marca dr Paweł Szmitkowski opowie o "Reakcjach na typowe i nie typowe zagrożenia dnia codziennego". W kwietniu prowadzący zajęcia opowiedzą o DNA i internecie. 12 maja odbędzie się wykład "Tropem Sherlocka Holmesa", a 26 maja "Nasza własna anatomia". W czerwcu odbędą się 3 wykłady nt. nowych technologii, Kopernika i tego "Co nam szkodzi w życiu codziennym".

  Środowe wykłady będą trwały godzinę i rozpoczynały się o godz. 16.30. Uniwersytet dla Dzieci organizuje także 1,5-godzinne warsztaty, które rozpoczynają się również o 16.30 w czwartki.

  "Poza programem podstawowym, czyli cyklem wykładów, każdy z innej dziedziny z innym specjalistą, proponujemy 5 jednorazowych warsztatów tematycznych" - informuje Magdalena Maria Mazurek. Można zapisać się na dowolną ich liczbę.

  18 marca i 15 kwietnia - mgr Arnold Sidor poprowadzi zajęcia pt. "I ja mogę zostać ratownikiem". 22 kwietnia mgr Kamil Złoczewski opowie o Układzie Słonecznym, a 29 kwietnia mgr Karolina Dziekan poprowadzi zajęcia z autoprezentacji, natomiast 27 maja mgr Agnieszka Skolimowska wprowadzi w "Świat znaków i symboli".

  Uczestnicy Uniwersytetu dla Dzieci przy SWPS bawią się wcielając się w role proponowane w trakcie zajęć. Na przykład podczas wykładu inauguracyjnego miały okazję wcielić się w policjantów, złodziei, sędziego i adwokata. Prof. Teresa Gardocka prowadząca wykład nt. prawa zadawała swoim małym słuchaczom pytania, na które często otrzymywała zaskakujące odpowiedzi.

  Odpłatność za semestr studiów i udział w wykładach wynosi 110 zł. Jeśli dziecko ma dodatkowo uczestniczyć w warsztatach, każde takie zajęcia kosztują 25-30 zł. Każdy nowy uczeń Uniwersytetu dla Dzieci przy SWPS ponosi również jednorazową opłatę rekrutacyjną w wysokości 30 zł.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska, Małgorzata Now

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 12.03.2010. 20:37  


  Najnowsze