• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rusza II edycja Pierwszy krok we własny biznes

  11.10.2010. 21:09
  opublikowane przez: Przemysaw Szydzik

  Masz innowacyjne pomysły? Marzysz o ich urzeczywistnieniu? A może chciałbyś założyć własną firmę, a czujesz że ciągle brak ci wiedzy i umiejętności by ją poprowadzić? Spokojnie! Właśnie dla takich osób jak Ty przygotowaliśmy BEZPŁATNY program szkoleniowo-doradczy "Pierwszy krok we własny biznes".
   
  Dlaczego warto wziąć udział w programie? O tym na własnej skórze przekonało się trzech studentów i jeden pracownik naukowy Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wspólnie opracowali projekt komputerowo zintegrowanego projektowania i wspomagania wytwarzania mebli, skierowany głównie do małych i średnich producentów.
  Dzięki płynnej współpracy z Katedrą Meblarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu korzystają z nowoczesnych metod, bacznie śledząc najnowsze trendy. Dodatkowo zastosowanie innowacyjnych rozwiązań pozwoliło zminimalizować koszty projektowania i wdrożenia mebla do produkcji seryjnej, przy jednoczesnym skróceniu czasu tego procesu, co wiąże się z oszczędnościami dla producenta. Efekt - pomysł uczestników "Pierwszego kroku we własny biznes" przerodził się w biznes!
  A InQbator Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM zyskał nowego lokatora: http://atfstudio.com/

  "Pierwszy krok we własny biznes" - jak to działa? Po pierwsze liczy się pomysł - ważne by był innowacyjny. Dalej - twoja motywacja i wizja rozwoju przedsięwzięcia. Zrób to najlepiej jak potrafisz. Na tym etapie wybieramy 60 osób, na które czeka 32-godzinny cykl szkoleniowy, obejmujący tematykę: marketingu, biznesplanu, ochrony własności intelektualnej oraz prawnych i księgowych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej. Ten etap programu zostanie zakończony wyborem 10 najlepszych projektów, których autorzy - pracując pod okiem doświadczonych doradców biznesowych z firmy F5 Konsulting - będą doskonalili swoje pomysły i przygotowywali profesjonalny biznesplan. Prace nad projektami zostaną zakończone audytem gotowości inwestycyjnej przedsięwzięcia, tj. badaniem gotowości projektu do urynkowienia.
  Wyniki audytu będą podstawą do wyboru 5 najlepszych projektów. Ich autorzy wezmą udział w Forum Inwestycyjnym wiosną 2011 roku i zaprezentują pomysły przed inwestorami kapitałowymi, gotowymi zaangażować środki finansowe.

  Więcej informacji:
  www.inqbator.pl/pierwszykrok
  www.poznan.pl/pierwszykrok

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Coaching biznesowy - jeden z rodzajów coachingu, wspiera przedsiębiorców w rozwoju ich biznesów; skierowany jest do: właścicieli i menedżerów w małych firmach, firm rozpoczynających swoją działalność, specjalistów pracujących na prywatnej praktyce, osób prowadzących działalność gospodarczą, osób pragnących założyć własny biznes. Kapitalny pomysł – program telewizyjny emitowany w polskiej telewizji TVN. Jego celem było odkrycie ciekawego pomysłu na biznes. W każdym odcinku 7 lub 8 uczestników prezentowało swoje pomysły na biznes, które oceniało jury. Jurorzy dokładnie przepytywali zawodnika na temat pomysłu (np: ile będzie kosztować, ile może być klientów itp.). Gdy juror nie był zainteresowany dalszą prezentacją wyłączał skierowane na siebie światło. Nawet jeśli wszyscy jurorzy wyłączyli światło nie eliminowało to zawodnika z dalszej gry. W każdym odcinku jedna osoba przechodziła do finału. W tym czasie niezależni eksperci oceniali czy pomysł jest realny. W finale który odbył się 18 stycznia 2009 roku na żywo, spośród 7 pomysłów wybrano laureata który otrzymał 300 tys. złotych - został nim Karol Kowalczuk, autor pomysłu na okulary korygujące wadę wzroku. W finale każdy zawodnik posiadał osobę która broniła jego pomysłu - adwokata. Byli nimi znane osoby które popierają pomysł. Każdy adwokat miał 1 minutę by przekonać jury. Średnia oglądalność programu wyniosła 1,25 mln. MobileMonday (MoMo) - otwarte spotkanie branżowe dla osób z branży telekomunikacyjnej i mobilnej promującą współpracę i transgraniczny rozwój biznesu poprzez wymianę pomysłów, najlepszych praktyk i trendów z rynków światowych. Założona jesienią 2000 roku w Helsinkach. Na chwilę obecną MobileMonday odbywa się w ponad 140 miastach na całym świecie.

  Przedsiębiorstwo rodzinne – trygonalny w swej budowie organizm rynkowy obejmujący rodzinę, biznes i jednostki, który funkcjonuje według różnych, ale zaadaptowanych wzajemnie celów, a i ich realizacji poświęca swoją energię w perspektywie wielopokoleniowej poprzez zarządzanie i kontrolę jego działalności i własności. Witold Kundzewicz (ur. 1983) - absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, członek zarządu Telewizji WTK, założyciel i redaktor naczelny portalu epoznan.pl. Laureat nagród: Moje Wizje Poznania, Twoja Wizja Rozwoju Przedsiębiorczości, Pomysł na Biznes Roku 2006.

  Cambridge Python - projekt mający na celu pomoc młodzieży akademickiej w realizacji ich pomysłów na własną firmę. Działa zatem podobnie jak inkubator przedsiębiorczości. Projekt jest on realizowany z wykorzystaniem metod wypracowanych w Cambridge, w szczególności na Uniwersytecie Cambridge. Projekt udziela pomocy w realizowaniu pomysłów związanych z nowymi technologiami, tzw. hi-tech, głównie z dziedziny informatyki i telekomunikacji. Głównym celem projektu jest angażowanie kapitału prywatnego w najwcześniejszych stadiach procesu inkubacji przedsięwzięć biznesowych. Venture Capital – termin oznaczający inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym znajdujących się we wczesnych fazach rozwoju. Jest to forma finansowania innowacyjnych, a przez to obarczonych ryzykiem, projektów inwestycyjnych. Celem inwestowania venture capital jest zysk wynikający z wartości przedsiębiorstwa, a nie z samej działalności produkcyjnej bądź usługowej. Przybiera ona specyficzną formę. Polega ona na zasileniu kapitałowym powstającej spółki poprzez objęcie akcji lub udziałów. Działania te powodują że kapitał do firmy nie jest wprowadzany w formie kredytu, ale w formie właścicielskiej. Inwestor oferujący finansowanie typu venture capital staje się współwłaścicielem spółki, którą finansuje. Forma i ilość akcji bądź udziałów, jaką otrzyma dostawca kapitału, wynika z wcześniejszych ustaleń pomiędzy nim a właścicielami, lub pomysłodawcami nowego rozwiązania. Inwestor przedsięwzięcia podejmuje takie same ryzyko jak pozostali udziałowcy przedsięwzięcia. W przypadku powodzenia przedsięwzięcia, razem z założycielami czy pomysłodawcami uczestniczy w jego sukcesie. Występuje pomoc menadżerska, jaką otrzymuje przedsiębiorca od inwestora, który na bieżąco uczestniczy w działaniach na rzecz rozwoju przedsięwzięcia i w praktyce staje się on partnerem przedsiębiorcy. Współpracę reguluje umowa inwestycyjna, zawierająca postanowienia dotyczące wzajemnych praw i obowiązków stron. Zakres ingerencji w działalność spółki jest większy niż w przypadku większości typów inwestycji i polegają na wzajemnym zaufaniu stron.

  Analiza biznesowa jest dyscypliną określenia potrzeb biznesowych i określania rozwiązań problemów biznesowych. Rozwiązania często zawierają element rozwoju systemów, ale mogą również składać się z udoskonaleń procesu lub zmiany organizacyjnej lub planowania strategicznego czy rozwoju polityki biznesowej. Biznes elektroniczny, e-biznes (ang. electronic business, e-business) – to (wprowadzony w 1995 roku przez IBM) według powszechnie obowiązującej definicji model prowadzenia biznesu opierający się na szeroko rozumianych rozwiązaniach teleinformatycznych, w szczególności aplikacjach internetowych. Pojęcie elektronicznego biznesu obejmuje m.in. wymianę informacji między producentami, dystrybutorami i odbiorcami produktów i usług, zawieranie kontraktów, przesyłanie dokumentów, prowadzenie telekonferencji, pozyskiwanie nowych kontaktów, wyszukiwanie informacji, etc.

  Biznes Informacje Polsat News - program informacyjno - biznesowy, emitowany od poniedziałku do piątku na żywo w telewizjach Polsat News i Polsat Biznes. W programie prezentowane są kursy walut, indeksy giełd światowych oraz najnowsze informacje ze świata biznesu. W każdym programie studio odwiedza gość.

  Biznes Informacje – program informacyjno-publicystyczny o tematyce gospodarczej nadawany na antenach Polsat Biznes i Polsat News o różnych porach. W programie prezentowane i komentowane są aktualne wydarzenia ekonomiczne w Polsce i na świecie.

  Sieć aniołów biznesu (ang. business angels network) to organizacja tworząca platformę, w ramach której przedsiębiorca szukający finansowania dla swojego projektu, ma szansę znaleźć anioła biznesu, który wesprze go kapitałowo. Pełni ona rolę pośrednika między aniołami biznesu a pomysłodawcami, niwelując barierę informacyjną. Inwestorom zapewnia anonimowość i dostęp do najlepszych projektów (prowadzi ich selekcję) oraz profesjonalnych szkoleń, a przedsiębiorcom - wsparcie w przygotowaniu pomysłu, dopracowaniu koncepcji i dokumentacji oraz możliwość zaprezentowania projektu aniołom biznesu. Efektywność ich działania w znacznej mierze opiera się na rozbudowanym środowisku, do którego powinno należeć wielu inwestorów i pomysłodawców reprezentujących różne branże. Znaczna część sieci aniołów biznesu to instytucje non-profit, choć coraz więcej tego typu organizacji prowadzi działalność komercyjną. W Polsce sieci aniołów biznesu poszukują projektów, których potrzeby kapitałowe mieszczą się w przedziale 50 tys. – 5 mln zł. Obecnie (2011) w Polsce funkcjonuje 10 tego typu sieci: Firma - program nadawany w TVN24 i TVN CNBC (powtórki również w TVN). Program prowadzi Roman Młodkowski. Magazyn o tym, jak krok po kroku założyć własne przedsiębiorstwo. Jak znaleźć niszę na rynku, Jak zdobyć potrzebne zezwolenia, Jakich zatrudnić pracowników i wreszcie, jak na tym wszystkim zarobić. Pomysłodawcami nowych przedsięwzięć są sami widzowie. Przewodnikiem po świecie przedsiębiorczości jest Roman Młodkowski. Redakcja magazynu "Firma" co tydzień odpowiada na pytania o to, jak zarejestrować nową firmę, jak oszacować koszty inwestycji, jak zrobić biznesplan, opracować strategię marketingową czy też jak znaleźć odpowiedni lokal i pracowników. W każdym wydaniu - poza materiałami reporterskimi i szczegółowym podsumowaniem finansowym - rozmowa z ekspertem. Dotychczas redakcja programu założyła m.in. stację benzynową, myjnię samochodową, prywatną kolej pasażerską, firmę cateringową, sieć punktów hot-spot, prywatne przedszkole i lokalne radio.

  Księgowy roku: Księgowy Roku to ogólnopolski konkurs rozgrywany rok rocznie od 1998 do 2009r. Jego celem było wyróżnianie najlepszych finansistów w Polsce oraz promowanie ich jako liczących się partnerów w zarządzaniu przedsiębiorstwami. W czterech ostatnich edycjach, przy okazji konkursu dla praktyków rozgrywana była także studencka edycja Konkursu. To prestiżowe wydarzenie integrujące środowisko księgowych i specjalistów w dziedzinie finansów, realizowane przez Grupę Wydawniczą INFOR, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz producentów oprogramowania branżowego (Matrix.pl zastąpiony w 2005r przez Sage Symfonia). Cieszył się uznaniem Uczestników oraz osób reprezentujących kręgi biznesowe, władze lokalne i centralne, środowiska opiniotwórcze i media. Niestety, w związku z rezygnacją głównego sponsora, od 2010r konkurs nie jest przeprowadzany. Biznes Info (INFObiznes - nazwa używana w ramówce; wcześniej Serwis ekonomiczny TVP Info, Biznes serwis ekonomiczny, Kurier Biznes) – program informacyjny TVP Info poruszający tematykę finansową, gospodarczą i biznesową.

  Polsko-Indyjska Izba Gospodarcza – izba gospodarcza, założona 17 września 2008 roku w Poznaniu. Jej celem jest pogłębianie i wzmacnianie więzi gospodarczych pomiędzy przedsiębiorstwami w Polsce i Indiach, zachęcanie do podejmowania wspólnych przedsięwzięć i wymiany doświadczeń biznesowych. Ze względu na znaczące różnice kulturowe występujące pomiędzy Indiami i Polską, Izba pełni również funkcję platformy wymiany wartości kulturowych. Info Biznes (Serwis ekonomiczny TVP Info, Biznes serwis ekonomiczny, wcześniej Kurier Biznes) – program informacyjny TVP Info poruszający tematykę finansową, gospodarczą i biznesową.

  Dodano: 11.10.2010. 21:09  


  Najnowsze