• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rusza Klioteka - Salon Książki Historycznej

  24.11.2010. 10:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Premiery, varsaviana, książki propagujące przywracanie pamięci oraz bestsellery i pozycje nagradzane będą prezentowane w ramach "Klioteki" - Salonu Książki Historycznej, który rusza w piątek w stołecznym Muzeum Niepodległości.

  Klio - muza historii będzie patronką nowego miejsca spotkań i dyskusji stołecznych miłośników książek historycznych. W "Kliotece" prezentowana ma być szeroko pojęta literatura faktu: biografie, monografie, wspomnienia, dzienniki, listy, eseje i historyczne opracowania, a także powieści historyczne, łączące wiedzę faktograficzną z literaturą piękną.

  Spotkania dotyczyć będą pozycji premierowych, varsavianów, książek propagujących przywracanie pamięci oraz bestsellerów i pozycji nagradzanych. W listopadzie i grudniu planowane są dwa spotkania, od nowego roku miłośnicy historii będą mogli w nich uczestniczyć dwa razy w miesiącu w poniedziałki. Docelowo planowane są cztery spotkania miesięcznie.

  Pierwsze spotkanie w ramach Salonu Książki Historycznej odbędzie się w piątek o godz. 17.00 w Muzeum Niepodległości. Zostanie poświęcone książce prof. Janusza Tazbira "Długi romans z muzą Klio" oraz prezentacji laureatów tegorocznej nagrody KLIO, która zostanie wręczona w czwartek podczas XIX Targów Książki Historycznej.

  "Pomysł jest związany z faktem ciągle zbyt małego zainteresowania książką, a także z niedostateczną promocją literatury historycznej. Celem +Klioteki+ jest więc popularyzacja tej literatury oraz pomoc zainteresowanym w odkryciu ciekawych, wartościowych pozycji książkowych związanych z historią. Nie zamykamy się jednak tylko w książce naukowej, pragniemy promować również pozycje beletrystyczne. Chcemy po prostu pokazać i doradzić, co warto przeczytać" - wyjaśnił PAP wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek red. Tadeusz Górny, współinicjator Salonu.

  W zamyśle inicjatorów przedsięwzięcia, wśród których znalazł się także m.in. dyrektor Muzeum Niepodległości dr Tadeusz Skoczek, salon ma mieć formułę dyskusyjnego klubu książki. Planowane jest również nawiązanie współpracy ze stołecznymi antykwariuszami, organizowanie aukcji oraz plenerowych kiermaszów na usytuowanym nieopodal Muzeum skwerze przy ul. Andersa (pomiędzy Nowolipkami a ul. Anielewicza).

  Informacje o książkach do prezentacji można przesyłać pod adresem tadgorny@gmail.com lub zgłaszać telefonicznie pod tel.: (+48) 696 453 342. Prezentacje publikacji są nieodpłatne, organizatorzy zapewniają także promocję przedsięwzięcia i wysyłkę zaproszeń. Do zgłaszających ma natomiast należeć zapewnienie uczestnictwa autora, zorganizowanie sprzedaży uzgodnionej ilości egzemplarzy prezentowanej książki. AKN

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/bsz

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Polska Izba Książki (PIK) – ogólnokrajowa organizacja samorządu gospodarczego zrzeszająca zarówno wydawców, jak i księgarnie,hurtownie książek, drukarnie, a także wszelkie przedsiębiorstwa powiązane z rynkiem książki. Książka broszurowa – blok książki zszyty maszynowo lub klejony, najczęściej z miękką okładką nakładową. Książka taka nie posiada materiału grzbietowego, jest wklejona w okładki kartonowe. Książki broszurowe są nietrwałe. Metryka książki – informacje dotyczące wydawniczych i technicznych aspektów wydania książki, leżące na czwartej stronie (czyli na kolumnie redakcyjnej) tzw. czwórki tytułowej czyli pierwszych czterech stron książki. Strona ta składa się z dwóch części: na górze jest metryka wydawnicza, a na dole metryka drukarska. W wydawnictwach bibliofilskich, oraz o najwyższym poziomie edytorskim, spotykana jest również metryka typograficzna.

  Google Książki (Google Book Search) – wyszukiwarka książek wykorzystująca technologię OCR. Wyszukiwanie obejmuje książki znajdujące się w największych księgarniach i bibliotekach na świecie. Niektóre książki znajdujące się w serwisie można przeczytać w całości, do większości jednak jest dostępny jedynie podgląd strony tytułowej i spisu treści bądź wglądu w ogóle nie ma. Pierwotnie usługa została nazwana Google Print, lecz 17 listopada 2005 zmieniła nazwę. Kluby Międzynarodowej Prasy i Książki (KMPiK) – założona w 1948 sieć "klubów" (nazywanych potocznie "empikami") prowadzących dystrybucję oraz czytelnie prasy, książek i innych nośników informacji w których znajdowała miejsce także szeroka działalność kulturalna (spotkania z twórcami, koncerty czy prelekcje). Sieć była częścią koncernu RSW Prasa-Książka-Ruch będącego (formalnie w 95,2%) własnością PZPR. W 1991 stała się fundamentem powstałego wówczas przedsiębiorstwa Empik.

  Wklejka – (potocznie zwana przez drukarzy również forzacem), dwukartkowa składka przyklejona lub przyszywana do pierwszego i ostatniego arkusza książki w twardej oprawie. Zadaniem wyklejki jest ochrona przed zniszczeniem zewnętrznych arkuszy książki i związanie bloku książkowego z okładką. Kryzys sumienia – biograficzna książka Raymonda Franza, najważniejsza książka tego autora. Autor tej książki były Świadek Jehowy w swojej książce opierając się na niedostępnych dokumentach przedstawia oblicze organizacji oczami byłego członka. Książka ta jest uważana za jedną z najważniejszych książek o tej grupie religijnej, jest dostępna w 13 językach.

  Sztuka książki – określenie dziedzin sztuki i rzemiosła artystycznego związanych z tworzeniem zewnętrznego kształtu książki. Rozwój książki japońskiej jest ściśle powiązany z książką chińską, to z Chin pochodziły tak: sposób wytwarzania papieru, pierwsze formy książki, system pisma oraz metody druku, jak i najczęściej buddyjskie treści pierwszych książek.

  Morfologia książki to jeden z działów wiedzy o książce, czyli księgoznawstwa. Zajmuje się m.in. takimi zagadnieniami jak:

  Kacper Śledziński - polski historyk i pisarz. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, publikował na łamach „Dziennika Polskiego” i miesięcznika „Spotkania z Zabytkami”. Autor popularnonaukowych książek poświęconych między innymi dokonaniom polskich oddziałów i żołnierzy podczas II wojny światowej. W 2011 roku opublikował nakładem wydawnictwa ZNAK książkę "Czarna Kawaleria. Bojowy szlak pancernych Maczka" nominowaną między innymi do tytułu Książki Historycznej Roku, natomiast w roku 2012 "Cichociemnych. Elitę polskiej dywersji". W przeszłości pisał także książki poświęcone wojskowości polskiej i słowiańskiej wcześniejszych epok.

  Historia książki – dziedzina wiedzy badająca książkę od początków jej istnienia. Historia ta dzieli się na dwa okresy: książkę rękopiśmienną – sprzed ery druku, tworzoną do 1500 roku (zalicza się tu też inkunabuły), oraz na epokę książki drukowanej, której rozwój zawdzięczamy Janowi Gutenbergowi. Heidi Linde (ur. 1973 w Kongsvinger) – norweska pisarka. Większość jej utworów jest książkami dla dzieci. Jej książki dla dzieci zadebiutowały w 1998 i napisała więcej książek dla dzieci, które zostały zaakceptowane. Książki zostały przetłumaczone między innymi na francuski i duński. W roku 2002 wyszła jej pierwsza powieść pt. Under bordet (Pod stołem)

  Wydawnictwo DiG zostało założone w Warszawie w 1991 r. przez Sławomira Górzyńskiego i Krzysztofa J. Dąbrowskiego. Obecnie właścicielami są dr S. Górzyński i dr Iwona M. Dacka-Górzyńska. Do chwili obecnej zostało opublikowanych przez Wydawnictwo DiG ok. 800 tytułów książkowych oraz przeszło sto numerów różnych czasopism naukowych. Książki i czasopisma obejmują szeroko rozumiane nauki społeczne, głównie jednak historię, historię sztuki, historię literatury, przez kilka lat publikowane były także książki z zakresu nauk ekonomicznych. Wydawnictwo DiG oznaczało swoje publikacje książkowe numerami ISBN 83-85490- (pula wykorzystana), a obecnie jest to numer 973-83-7181-. Warszawskie Targi Książki – impreza targowa o charakterze międzynarodowym, poświęcona książce. W 2010 roku miała miejsce pierwsza edycja targów, które odbywają się cyklicznie w maju każdego roku.

  Dodano: 24.11.2010. 10:04  


  Najnowsze