• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rusza wiosenna edycja pokazów chemicznych na Wydziale Chemii UMCS

  11.03.2010. 23:10
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  15 marca rozpocznie się wiosenna edycja pokazów chemicznych dla młodzieży na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Spotkania - pod patronatem władz dziekańskich i lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego - są organizowane już od kilkudziesięciu lat.

  "Pokazy z Chemii skierowane są głownie do młodzieży z gimnazjum i liceum - poinformowała PAP mgr Iwona Rusinek, która zajmuje się inicjatywą. - Organizowane są dla wszystkich rodzajów szkół równocześnie, ponieważ jednak ostatnio zaczęły nas odwiedzać również szkoły podstawowe, a nawet przedszkola, to dla nich mamy opracowany specjalny program i nie mieszamy ich ze starszą młodzieżą".

  Pokazy ruszają we wrześniu i trwają do maja - z przerwą w styczniu i lutym. Odbywają się w poniedziałki w godzinach 12.30 - 13.30.

  "Staramy się pokazać, że chemia to nie tylko trudny przedmiot, ale również bardzo kolorowy, tajemniczy, i że bawiąc się chemią można np. zrobić niebieską fontannę lub sprawić, że puszka po coca coli podskoczy pod sam sufit, co zresztą najbardziej podoba się uczestnikom" - opowiada Rusinek.

  Jej zdaniem, taki sposób przedstawienia chemii z pewnością bardziej zaciekawi młodzież niż mechaniczne wkuwanie regułek na lekcjach.

  Wydział Chemii co jakiś czas aktualizuje program pokazów tak, by można w nim znaleźć coś nowego. Na przykład w najbliższym czasie przed pokazami ma się odbywać krótki wykład, poprowadzony przez któregoś z profesorów pracujących na Wydziale.

  "W najbliższym czasie, ze względu na zbliżające się obchody 100-lecia otrzymania II Nagrody Nobla przez Marię Curie-Skłodowską, planujemy wykłady na temat promieniotwórczości i energetyki jądrowej, które poprowadzi dr hab. Andrzej Komosa" - zapowiada mgr Rusinek.

  Co roku w pokazach bierze w nich udział 1 000-2 000 osób. Zapisywać można się przez cały czas, jednak najlepiej zarezerwować miejsce na dwa tygodnie przed planowanym przyjazdem. Koszt uczestnictwa wynosi 4,50 zł od ucznia. Kontakt telefoniczny na stronie: http://www.umcs.lublin.pl/articles.php?aid=5256&mid=25&mref=5495_27922

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wydział Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej - (WCh UMCS) jeden z 11. wydziałów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Wydział ten istnieje od 1 lutego 1989 r., kiedy to został wyodrębniony z dawnego Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii. Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – jeden z 11 wydziałów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Został powstały 15 lutego 1965 jako piąty wydział w strukturze organizacyjnej UMCS. Na wydziale pracuje 134 nauczycieli akademickich, w tym: 21 profesorów (8 z tytułem naukowym), 70 doktorów, 43 magistrów. Wydział posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora oraz doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. Andrzej Kotarba – polski chemik, doktor habilitowany nauk chemicznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego specjalizujący się w katalizie, chemii materiałów i chemii powierzchni. Od 2009 roku kierownik Zakładu Chemii Nieorganicznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor lub współautor ponad 60 publikacji.

  Marek Trojanowicz (ur. 30 kwietnia 1944 w Warszawie) – polski chemik, profesor nauk chemicznych specjalizujący się w chemii analitycznej, pracownik naukowy i kierownik Pracowni Analizy Przepływowej i Chromatografii na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Studenckie Koło Naukowe Prawników UMCS – drugie najstarsze prawnicze koło naukowe w Polsce i najstarsze koło naukowe Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, działające na Wydziale Prawa i Administracji UMCS.


  Laureatki Nagrody Nobla, czterdzieści cztery kobiety uhonorowane tą nagrodą na 846 przyznanych ogółem do 2013 roku. Maria Skłodowska-Curie jest historycznie pierwszą z nich i równocześnie jedyną, która zalicza się do wąskiego grona podwójnych laureatów tej nagrody. Ich biografie stanowią przedmiot licznych analiz i publikacji, nie tylko prasowych ale również książkowych (zob. literatura poniżej). Adam Andrzej Hulanicki (ur. 31 maja 1929) – polski chemik, specjalista w zakresie chemii analitycznej, profesor Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, członek korespondent PAN, przewodniczący Komitetu Chemii Analitycznej PAN.

  Gramorównoważnik (ekwiwalent stechiometryczny) – jednostka masy niezalecana przez IUPAC, ale niekiedy jeszcze używana w chemii, zwłaszcza w chemii analitycznej. Jednostki tej nie zaleca się stosować głównie ze względu na problemy z jej jednoznaczną definicją. Skrótem tej jednostki jest val, wal, eq i czasami w bardzo starych, polskich opracowaniach można też spotkać skróty Gr, G-r i g-r. Medal Kołosa – wyróżnienie przyznawane co dwa lata za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eksperymentalnej lub teoretycznej chemii fizycznej. Medal Kołosa przyznawany jest od 1998 roku w celu upamiętnienia życia i pracy badawczej Włodzimierza Kołosa przez Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskie Towarzystwo Chemiczne. Ceremonia wręczenia medalu łączy się z wygłoszeniem przez laureata wykładu dla doktorantów Wydziału Chemii UW.

  Arkadiusz Bereza (ur. 4 listopada 1968 w Nisku) – doktor habilitowany nauk prawnych, historyk prawa. W latach 1987–1992 odbył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji, w latach 1989–1993 studia historyczne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1996 złożył egzamin radcowski. W 2014 został wybrany na Prorektora ds. Ogólnych UMCS.

  Andrzej Dąbrowski (ur. 15 maja 1947 r. w Stalowej Woli) – polski chemik, profesor nauk chemicznych, wykładowca Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

  Chemia fizyczna, fizykochemia – jeden z głównych działów chemii zajmujący się poznaniem zjawisk fizycznych występujących w trakcie i na skutek przemian (reakcji) chemicznych. Chemia fizyczna zajmuje się także własnościami fizycznymi związków chemicznych wynikającymi bezpośrednio z ich struktury chemicznej. Ze względu na najwyższy spośród głównych działów chemii stopień użycia metod matematycznych jest też działem najbliższym fizyce. Zob. też fizyka chemiczna. Katedra Chemii Nieorganicznej Politechniki Gdańskiej – jedna z 13 katedr Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej usytuowana w budynku "Chemia A". Katedra kształci w zakresie chemii nieorganicznej, chemii kwantowej i teoretycznej, chemii bionieorganicznej, chemii ciała stałego i krystalografii (dawniej: dyfrakcyjne metody badań strukturalnych). Kierownikiem Katedry jest obecnie prof. dr hab. inż. Barbara Becker.

  Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – wydział UMCS w Lublinie, powołany do życia 12 sierpnia 1952 roku. Na podstawową strukturę Wydziału Humanistycznego składa się dziewięć instytutów, jeden samodzielny zakład oraz Centrum Studiów Kanadyjskich. Chemia obliczeniowa – dziedzina chemii teoretycznej, która stosuje programy do modelowania molekularnego implementujące metody chemii kwantowej do rozwiązywania rzeczywistych problemów chemicznych, takich jak przewidywanie właściwości fizyko-chemicznych cząsteczek; izolowanych lub w układach ponadcząsteczkowych.

  Stanisław Zieliński (ur. 1920, zm. 10 czerwca 2010) – polski chemik, profesor zwyczajny doktor habilitowany, specjalista w dziedzinie katalizy i chemii koordynacyjnej, prodziekanem Wydziału Mat.-Fiz.-Chem. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Katedry Chemii Nieorganicznej i Analitycznej, Zakładu Chemii Nieorganicznej i Analitycznej oraz Zakładu Chemii Ogólnej i Syntezy Katalizatorów na Wydziale Chemii UAM. Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – jeden z jedenastu wydziałów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jego siedziba znajduje się przy Placu Marii Curie-Skłodowskiej 4 w Lublinie. Powstał w 1990 roku.

  Dodano: 11.03.2010. 23:10  


  Najnowsze