• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ruszają bezpłatne wykłady Powtórka przed maturą na wydziale biologii UAM

  12.11.2010. 01:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Już po raz czwarty Wydział Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu organizuje serię wykładów "Powtórka przed maturą". Cykl rozpocznie 18 listopada wykład pt. "Rośliny z probówki", podczas którego o roślinach, hodowanych in vitro w laboratorium opowie prof. dr hab. Rafał Mól, prodziekan Wydziału Biologii.

  "Zainteresowanie wykładami jest bardzo duże. Na bezpłatne zajęcia dla uczniów i nauczycieli sporo grup przyjeżdża ze szkół własnymi autobusami spoza Poznania" - poinformował PAP dr Zbigniew Adamski z Wydziału Biologii.

  W tym roku z zakwalifikowaniem się na spotkania "Powtórka przed maturą" może być trochę gorzej, bo zamiast trzech, wydział dysponuje tylko jedną salą wykładową przeznaczoną dla maturzystów.

  W tym roku kalendarzowym - oprócz spotkania 18 listopada - odbędą się jeszcze dwa wykłady z tej serii: 2 grudnia pt ."Fotosynteza bez tajemnic" i 16 grudnia - pt. "Tajemnice genomu mitochondrialnego."

  Rok 2011 otworzy wykład prof. dr hab. Izabeli Makałowskiej pt. "Genom człowieka - sukces czy porażka." Naukowiec opowie o tym, czy poznanie sekwencji genomu człowieka faktycznie zrewolucjonizowało diagnostykę i leczenie większości chorób. Ciągle bowiem daleko do możliwości zdiagnozowania podłoża genetycznego wielu chorób i nie nastała jeszcze w gabinetach medycznych epoka medycyny spersonalizowanej.

  Po każdym wykładzie odbywa się kolejna tura konkursu "Biologiczna Ekstra Klasa", dotycząca tematyki wykładu poprzedniego. W konkursie uczestniczą reprezentacje szkół. Pięć najlepszych bierze udział w Wielkim Finale, który odbywa się podczas Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

  PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 12.11.2010. 01:04  


  Najnowsze