• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ruszył nowy popularnonaukowy portal historyczny

  22.09.2010. 00:05
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Od połowy września działa portal "Ciekawostki historyczne" - http://ciekawostkihistoryczne.pl. "Naszym celem jest stworzenie pierwszego wortalu, w którym o historii pisze się fachowo i na wysokim poziomie merytorycznym, ale w sposób zrozumiały i przystępny dla każdego" - informują inicjatorzy przedsięwzięcia.

  Autorami strony są: Kamil Janicki - redaktor, dziennikarz, tłumacz i recenzent wewnętrzny, w latach 2008-2010 redaktor naczelny portalu historycznego "Histmag.org", redaktor naukowy i główny autor książki "Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych" (2009) oraz Aleksandra Zaprutko - historyk, absolwentka studiów licencjackich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Jako redaktorka współpracuje z Repliką i Instytutem Wydawniczym Erica. Niedawno ukazały się redagowane przez nią wspomnienia Franka Blaichmana pt. "Wolę zginąć walcząc" oraz książka Szymona Wrzesińskiego "Kat w Polsce, na Śląsku i Pomorzu".

  Inicjatorzy portalu chcą, by była to witryna internetowa, którą czyta się podczas przerwy w pracy albo przy porannej kawie - nieprzytłaczająca długimi, naukowymi wywodami ani dziesiątkami przypisów i niewymagająca od czytelników wykształcenia historycznego.

  "Chcemy przyciągnąć zwykłych miłośników przeszłości i osoby interesujące się szeroko rozumianymi ciekawostkami: niezależnie od wieku i wykształcenia" - deklarują.

  Autorzy pragną do końca roku zbudować grupę przynajmniej 25 tys. czytelników.

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Maciej Zdziarski (ur. 24 lutego 1979 roku w Drezdenku) - polski dziennikarz i działacz społeczny. Szef Krakowskiej Akademii Profilaktyki, prezes Instytutu Łukasiewicza oraz redaktor naczelny portalu StarsiRodzice.pl. W latach 2007 - 2010 pracował w Redakcji Publicystyki TVP1. Od 2008 do 2010 przewodniczący Rady Programowej Radia Merkury w Poznaniu. Od 2009 do 2010 redaktor naczelny "Świata Problemów" . Współpracuje jako wolontariusz z Fundacją Świętego Mikołaja. Jarosław Krawczyk (ur. 1955 w Warszawie) – doktor historii sztuki, felietonista, od 1995 roku redaktor naczelny miesięcznika historycznego "Mówią Wieki". Autor książek Matejko i historia, Jan Matejko. Mistrz Legendy św.Stanisława oraz O Polsce i Polakach. W 2008 roku pod jego redakcją ukazał się zbiór artykułów Mówią Wieki: antologia tekstów 1958-2007. W listopadzie 2010 roku ukazała się książka "Wilanowski widnokrąg. Szkice o pałacu i sztuce europejskiej" której jest współautorem (wraz z Krzysztofem Chmielewskim). Książka ta jest historią sztuki europejskiej opartą na dziełach sztuki z kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie. Dyskusja Wikipedii:Twórcy Polskiej Wikipedii: Z przyjemnością się dołączam osobiście, jako autor haseł, współredaktor i tzw. usilny popieracz: projekt mnie po prostu zachwycił. Jestem matematykiem z wykształcenia a dziennikarzem z zawodu, obecnie kieruję działem matematyki i informatyki w "Wiedzy i Życiu". Deklaruję wsparcie ze strony całego zespołu redakcyjnego; projekt opiszę na łamach w numerze styczniowym lub lutowym 2002 (cykl produkcyjny...). Wszystkich pozdrawiam!

  Piotr Pieńkowski – redaktor naczelny portalu o grach komputerowych Gamelog, a także wieloletni redaktor naczelny jednego z najstarszych i najdłużej wydawanych czasopism o grach w Polsce – Świata Gier Komputerowych. Kierował również magazynami Top Games, Kult i SFera, a także współtworzył Cybermychę. Do 2010 roku wraz z częścią zespołu Świata Gier Komputerowych i Gameloga tworzył grę Hellion: The Mystery of Inquisition. W chwili obecnej (marzec 2011) prace nad projektem zostały wstrzymane a studio rozwiązane. Wojciech Widłak (ur. 1957) – polski pisarz, tworzący książki dla dzieci, znany szczególnie dzięki serii o Panu Kuleczce (we współpracy z ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską), publikowanej przez wydawnictwo Media Rodzina. Z wykształcenia specjalista ds. stosunków międzynarodowych, wieloletni redaktor miesięcznika „Dziecko", w którym zadebiutował jako autor opowiadań dla dzieci w 1998 r.

  Jerzy Kisson-Jaszczyński - dziennikarz, pisarz - urodzony w 1930 roku w Szczercowie na Ziemi Łódzkiej, dziennikarz, publicysta,z wykształcenia socjolog kultury. W latach 1950-1952 nauczyciel w Piotrkowie Trybunalskim, później w prasie wojskowej we Wrocławiu i Warszawie. W roku 1958 współzałożyciel „Gazety Ziemi Piotrkowskiej” i jej redaktor naczelny w latach 1959-1978. W latach do 1990 roku publicysta „Tygodnika Piotrkowskiego” oraz współpracownik łódzkich „Odgłosów”, krakowskiego „Życia Literackiego” oraz warszawskich periodyków „Przegląd Tygodniowy” i „Kultura”. Remigiusz Okraska (ur. 1976 w Myszkowie) – socjolog, publicysta prasy ekologicznej i społeczno-politycznej, redaktor naczelny kwartalnika „Nowy Obywatel”. Współtwórca i do końca edycji pisma redaktor naczelny „Magazynu „Obywatel”, w latach 2001-2005 redaktor naczelny miesięcznika „Dzikie Życie”. Twórca i redaktor naczelny portalu Lewicowo.pl – internetowej biblioteki przybliżającej tradycje polskiej lewicy demokratycznej, patriotycznej i niekomunistycznej.

  Jacek Kowalczyk (ur. 1959 r.) - dziennikarz. Z wykształcenia polonista, deklaruje się jako ateista. Swoją karierę dziennikarską zaczynał w 1983 w tygodniku "Wola". W latach 1989-1995 był sekretarzem redakcji "GW". Po odejściu z Gazety przez siedem lat pracował w agencji reklamowej. Od 2002 r. zastępca redaktora naczelnego Przekroju, a od 19 lipca 2007 do grudnia 2009 jego redaktor naczelny. Dominika Cieśla-Szymańska: Dominika Cieśla-Szymańska (ur. 1975 w Gorzowie Wielkopolskim) - tłumaczka literacka z języka angielskiego, redaktorka, krytyk literacki. Absolwentka MISH UW oraz studiów podyplomowych IBL PAN. Publikowała m.in. w serwisie ksiazki.pl (2000-2002), „Nowych Książkach”, „Literaturze Ludowej”, „Pograniczach”. Jest członkinią założycielką Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury oraz współautorką projektu studiów podyplomowych z dziedziny przekładu literackiego zorganizowanych przez STL i Uczelnię Vistula. Mieszka w Warszawie.

  Janina Leskiewiczowa (ur. 15 września 1917 w Olszanie na Ukrainie, zm. 7 lipca 2012 roku) – polska historyk. Ukończyła Państwowe Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, a następnie studia wyższe na Wydziale Humanistycznym UW. Nauczycielka historii na tajnych kompletach w czasie okupacji. Pracownik naukowy w Instytucie Historycznym UW (1946-1953) i w Instytucie Historii PAN (1953-1988). Zajmowała się historią społeczną i gospodarczą. Autorka i redaktor wielu prac naukowych i badawczych z dziedziny historii wsi i dziejów społeczeństwa polskiego w XIX w. Redaktor wielotomowego Słownika Biograficznego Ziemianie Polscy XX wieku. Przedwojenna harcerka aktywnie zaangażowana w działalność "Trójki" - 3 WŻDH. Członek "Solidarności", organizatorka pomocy dla represjonowanych w stanie wojennym. W latach 80. współorganizatorka niezależnego Studium Kultury Chrześcijańskiej przy kościele pw. św. Trójcy w Warszawie. Członek m.in. Polskiego Towarzystwa Historycznego, Towarzystwa Miłośników Historii, Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Odznaczona m.in. medalem Gloria Artis i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Świat Gier Planszowych (ŚGP) – drugi w historii, polski magazyn poświęcony wyłącznie grom planszowym i karcianym. Jego wydawcą jest Wydawnictwo Portal. Skład redakcyjny stanowią w dużej mierze redaktorzy bloga o grach planszowych i karcianych - Games Fanatic. Redaktorem naczelnym jest Łukasz Piechaczek. ŚGP posiada rozbudowaną stronę internetową, po przez którą udostępnia archiwalne numery czasopisma i materiały dodatkowe.

  Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska. Konrad Cezary Kęder (ur. 1965 w Bytomiu), polski poeta, tekściarz, krytyk literacki, dziennikarz, redaktor naczelny kwartalnika literackiego FA-art oraz wortalu poświęconego czasopismom kulturalnym Witryna.Czasopism.pl. Twórca i do 2001 r. redaktor naczelny dwumiesięcznika kulturalnego Opcje.

  Dodano: 22.09.2010. 00:05  


  Najnowsze