• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rządy nauki we Wroclawiu

  13.09.2011. 22:44
  opublikowane przez: Katarzyna Kwaniewska

  [b]16 września (piątek) we Wrocławiu rozpocznie się XIV Dolnośląski Festiwal Nauki. Tegoroczna edycja upłynie pod hasłem "Nauka kluczem do natury " Scientia Naturae clavis". W ciągu 6 dni trwania festiwalu na Politechnice Wrocławskiej odbędzie się 250 imprez. [/b]  Rok 2011 został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Chemii. W tym roku upływa też setna rocznica przyznania drugiej Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie, którą otrzymała za wydzielenie czystego radu. To właśnie wyjątkowe dokonania naukowe naszej rodaczki były inspiracją do zorganizowania na Politechnice debaty oksfordzkiej pt. "Czy świat bez odkryć Marii Skłodowskiej-Curie byłby lepszy czy gorszy?"  Do udziału w debacie zaproszono młodzież z LO im. Adama Mickiewicza w Lubaniu Śląskim oraz z XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Jeden z zespołów będzie negował, a drugi bronił podanej tezy. Marszałkiem debaty będzie znakomity językoznawca prof. Jan Miodek, a w skład Rady Mędrców, która oceni dyskusję i wyłoni jej zwycięzców, wejdą naukowcy z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego. Imprezę zaplanowano na 19 września (poniedziałek) w godz. 11.00-13.00 w auli gmachu głównego (bud. A-1, wybrzeże Wyspiańskiego 27).  Wyjątkowo ciekawie zapowiada się również gra "Być studentem!", którą organizuje Fundacja Manus. Uczestnikom zostaną rozdane mini indeksy, w których będą zbierać stopnie za zaliczone zadania, tak aby uzyskać jak najwyższą średnią. Grze będzie towarzyszyć prezentacja kół naukowych i organizacji studenckich. Zabawa przeprowadzona zostanie w dniach 19-20 września w godz. 9.00-15.00 w budynku Zintegrowanego Centrum Studenckiego (bud. C-13, wybrzeże Wyspiańskiego 23-25).  Polecamy również wykłady o tematyce zdrowotnej: "Życie pod wysokim napięciem! " czy linie napowietrzne szkodzą zdrowiu?" (19 września, godz. 11.00, bud. D-1, sala 309, pl. Grunwaldzki 13), "Wróżenie ze śliny i moczu, czyli współczesne metody diagnostyczne chorób " metabolomika" (20 września, godz. 11.00, bud. A-2, sala 310, ul. Łukasiewicza 2) oraz ciekawostki ze świata fizyki: "Czego możemy się spodziewać po EURO 2012? " czyli fizyka na stadionie" (21 września, godz. 9.00, bud. A-1, sala 314, wyb. Wyspiańskiego 27), "Magiczne oddziaływania w polach elektrycznych i magnetycznych" (20 września, godz. 9.15, bud. A-4, sala 08, wyb. Wyspiańskiego 27).

  Szczegółowy program DFN na Politechnice Wrocławskiej znajduje się na stronie: http://www.portal.pwr.wroc.pl/files/prv/id24/DFN/informator_DFN_2011.pdf  Politechnika Wrocławska

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Wikipedystka:Myrrh: 1. edycja: 26 sierpnia 2007 r., godz. 18:36 - mało ważna, bo w obszarze mojego osobistego brudnopisu...
  2. edycja: 26 sierpnia 2007 r., godz. 18:38 - pierwsza "poważna" edycja, czyli Nikozja (tłumaczenie części z angielskiego na polski)
  8. edycja: 29 sierpnia 2007 r., godz. 22:21 - pierwszy stworzony samodzielnie od podstaw artykuł Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne: H
  50. edycja: 22 września 2007 r., godz. 18:27 - drobne zmiany redakcyjne w stworzonym wcześniej przeze mnie artykule Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego
  100. edycja: 14 października 2007 r., godz. 17:58 - stworzenie nowego artykułu Instytut Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego
  200. edycja: 25 lipca 2009 r., godz. 22:40 - poprawki w haśle Robert Chase Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej - akademicki zespół śpiewaczy działający przy Politechnice Wrocławskiej, powołany do istnienia przez studentów i profesorów Politechniki Lwowskiej, w 1946 roku we Wrocławiu. W ciągłości istnienia chóru, w latach: 1951-1958, nastąpiła przerwa. Zespół jest agendą studencką Politechniki Wrocławskiej. Hranice dokořán – Rozmówki polsko-czeskie to audycja telewizyjna realizowana we współpracy TVP Wrocław oraz Telewizji Czeskiej Studio Ostrawa. Do 2012 roku zostanie wyprodukowanych 78 odcinków, które będą emitowane w obu krajach. W Polsce mogą je oglądać widzowie ośrodków regionalnych TVP: we Wrocławiu (w każdą niedzielę o godz. 17:00), Opolu w środy, o 19:30, w Krakowie w czwartki, o godz. 17:15 oraz na antenie TVP Polonia w piątki o godzinie 16:30. W Czechach program jest emitowany w ogólnokrajowym kanale informacyjnym ČT24 (dostępnym również drogą satelitarną) w każdą niedzielę, o godz. 11:00.

  Parafia katedralna Świętej Marii Magdaleny we Wrocławiu – parafia Kościoła Polskokatolickiego w RP, położona w dekanacie dolnośląskim diecezji wrocławskiej. Pełniącym obowiązki administratora parafii jest ks. mgr Piotr Mikołajczak, pracę duszpasterską prowadzą także bp senior mgr Wiesław Skołucki. Msze św. odprawia się codziennie o godz. 17, a w niedzielę dodatkowo o godz. 9 i 11 (suma). Fundacja MANUS (właśc. Fundacja MANUS na rzecz Samorządu Studenckiego Politechniki Wrocławskiej) - fundacja założona w 1995 roku przez Politechnikę Wrocławską z inicjatywy działaczy Samorządu Studenckiego. Inspiracją do jej założenia były inne fundacje powstające przy samorządach studenckich w latach dziewięćdziesiątych. W kwietniu 2013 roku obchodziła osiemnastolecie działalności.

  Wydział Elektroniki (W-4) Politechniki Wrocławskiej – jednostka naukowo-dydaktyczna (jeden z 12 wydziałów) Politechniki Wrocławskiej, powstała 28 września 1968 roku. Wcześniej istniał jako Wydział Łączności, który to w 1952 roku został wydzielony z Wydziału Elektrycznego. Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydział posiada kategorię "A".
  Wydział zatrudnia 198 osób ze stopniami i tytułami naukowymi, w tym: Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego - instytucja muzyczna we Wrocławiu, której siedziba i sala koncertowa mieści się w budynku przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 19.

  Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego – ulica we Wrocławiu przebiegająca nabrzeżem wzdłuż odrzańskiego Przekopu Szczytnickiego na wschód od ścisłego centrum miasta, w obrębie osiedla Nowe Szczytniki. Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe (WCSS) jest środowiskowym centrum świadczącym usługi informatyczne dla regionu dolnośląskiego. WCSS powstało w 1995 roku i jest zlokalizowane przy Politechnice Wrocławskiej. Do głównych zadań WCSS należy eksploatacja i rozbudowa sieci rozległej Wrocławskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (WASK), komputerów dużej mocy oraz rozwój sieciowych usług informacyjnych.

  Przekop Szczytnicki – kanał wodny (przekop) we Wrocławskim Węźle Wodnym, wybudowany w ramach realizacji inwestycji hydrotechnicznej – budowy nowej drogi wodnej przez Wrocław. Jest on, wraz z odcinkiem Starej Odry i Kanałem Miejskim, elementem drogi wodnej Wrocławski Szlak Miejski (Szlak żeglugowy śródmiejski, Droga Wielkiej Żeglugi). Równolegle do kanału, przebiega Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego. Początek kanału znajduje się w 250 km biegu rzeki Odry.

  Marceli Uruski ur. 1 września 1940 r. w Teklówce (województwo tarnopolskie), zm. 13 lipca 2000 r. we Wrocławiu. Elektronik, profesor Politechniki Wrocławskiej.

  Koło naukowe Nanoin – jedno z pierwszych w Polsce studenckich kół naukowych poświęconych nanoinżynierii. Założone 25 maja 2009 roku na Politechnice Wrocławskiej przy Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Celem koła jest zdobywanie i poszerzanie wiedzy w zakresie nanonauki oraz rozpowszechnianie jej zarówno w środowisku studenckim, jak i poza uczelnią. Daniel Józef Bem (ur. 28 sierpnia 1933 w Skierniewicach) – naukowiec, inżynier telekomunikacji specjalizujący się w zakresie radiokomunikacji, sieci komputerowych i systemów telekomunikacyjnych, profesor, nauczyciel akademicki w Politechnice Wrocławskiej, były prorektor tej uczelni i dziekan Wydziału Elektroniki, dyrektor Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, wiceprezes oddziału wrocławskiego PAN.

  Auditorium Comicum – nieistniejąca już sala znajdująca się w głównym gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego, powyżej Auli Leopoldina, zaprojektowana jako sala teatralna dla Uniwersytetu. Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jeleniej Górze (Cieplicach Śląskich-Zdroju) – parafia Kościoła Polskokatolickiego w RP, położona w dekanacie dolnośląskim diecezji wrocławskiej. Msze św. celebrowane są w niedzielę o godz. 11:00, w okresie wakacyjnym o godz. 9:00.

  Dolnośląski Festiwal Nauki, do 2000 Wrocławski Festiwal Nauki – coroczna impreza odbywająca się pod koniec września i w październiku na Dolnym Śląsku, mająca za cel popularyzację nauki w społeczeństwie. Festiwal organizowany jest od 1998 roku, a obecną nazwę ma od 2001. Pierwszy festiwal z 1998 obejmował imprezy naukowe we Wrocławiu (3 dni), Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu (1 dzień). Kolejne edycje stawały się z reguły coraz dłuższe i obejmujące więcej miast, tak że XV Festiwal w 2012 trwał 22 dni i oprócz w/w miast odbywa się także w Zgorzelcu, Dzierżoniowie, Głogowie, Bystrzycy Kłodzkiej i Ząbkowicach Śląskich. Organizatorami są uczelnie dolnośląskie i lokalne jednostki PAN, przy współudziale różnych instytucji kultury i firm. Inicjatorką powstania i głównym koordynatorem Festiwalu w pierwszych latach była prof. Aleksandra Kubicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. W edycji w 2011 roku odbyło się przeszło 1200 imprez naukowych, które łącznie odwiedziło ponad 110 tys. osób. Ulica Marii Curie-Skłodowskiej – ulica we wrocławskich Szczytnikach, łącząca Most Zwierzyniecki z placem Grunwaldzkim, i dalej – za skrzyżowaniem z ulicami Ładną, M.Reja i B.Polaka – przechodząca w ulicę Szczytnicką.

  Dodano: 13.09.2011. 22:44  


  Najnowsze