• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Seminarium w IBL nt. historii pożarów w Puszczy Białowieskiej

  14.02.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Instytut Badawczy Leśnictwa zaprasza na seminarium dotyczące historii pożarów w Puszczy Białowieskiej. Spotkanie, podczas którego referat zaprezentuje mgr inż. Ewa Zin z Europejskiego Centrum Lasów Naturalnych IBL, odbędzie się 3 marca w siedzibie IBL w Sękocinie Starym.


  Podczas seminarium przedstawiona zostanie dotychczas zrekonstruowana historia pożarów w Puszczy Białowieskiej oraz jej znaczenie w kształtowaniu wybranych zbiorowisk leśnych.

  Jak informuje IBL, wykład ma być podstawą dyskusji o roli ognia w dynamice drzewostanów i procesach odnowienia poszczególnych gatunków drzew oraz o kierunkach badań, jakie warto podjąć w związku z tą problematyką.

  Początek spotkania o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej Instytutu Badawczego Leśnictwa. BSZ

  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Drzewostany Puszczy BiałowieskiejW Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie na Nizinie Środkowoeuropejskiej fragmenty lasów o charakterze pierwotnym. W Puszczy dominują lasy liściaste oraz mieszane. Obserwuje się zjawisko ustępowania sosny zwyczajnej z siedlisk terenu Białowieskiego Parku Narodowego (BPN) na rzecz gatunków liściastych.

  Jesion Olbrzym – jesion wyniosły o rozmiarach pomnikowych rosnący w Puszczy Białowieskiej, jeden z najpotężniejszych jesionów w Puszczy Białowieskiej; rośnie na terenie Białowieskiego Parku Narodowego. Pień ma lejkowaty kształt u podstawy.

  Jacek Wysmułek (ur. 20 sierpnia 1937 r. w Pruszkowie koło Warszawy, zm. 21 stycznia 1983 w Białowieży) – wieloletni leśniczy w Białowieskim Parku Narodowym i Nadleśnictwie Białowieża. Twórca kilku szlaków w Puszczy Białowieskiej. Działacz i przewodnik PTTK. Twórca koncepcji ochrony drzew – pomników przyrody w Puszczy Białowieskiej. Współautor kilku opracowań na temat Puszczy Białowieskiej.

  Jesion z naroślą – jesion wyniosły o rozmiarach pomnikowych rosnący w Puszczy Białowieskiej, jeden z najpotężniejszych jesionów w Puszczy Białowieskiej; rośnie na terenie Białowieskiego Parku Narodowego. Rośnie w środowisku, w którym jest dużo wilgoci.

  Gospodarka leśna w Puszczy BiałowieskiejJakkolwiek w Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie naturalne fragmenty pierwotnego lasu, Puszcza użytkowana jest przez człowieka od tysiąca lat i wielokrotnie była narażona na zniszczenie.

  Jesion przy Carskiej Tropinie – pomnikowy jesion wyniosły rosnący w Puszczy Białowieskiej, aktualnie najpotężniejszy jesion w zagospodarowanej części Puszczy Białowieskiej. Od roku 2002 drzewo jest martwe. Pień drzewa ma nieregularny kształt, korona jest zwarta. Miejsce, w którym rośnie, w 1996 roku włączone zostało do Białowieskiego Parku Narodowego.

  Dąb Jacka Wysmułka – wcześniej zwany Wielkim Mamamuszim, najgrubszy spośród dębów Puszczy Białowieskiej rosnących w zagospodarowanej części Puszczy, pod względem obwodu pnia ustępuje tylko Dębowi Maćkowi rosnącemu w rezerwacie ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego . Na wys. 130 cm od nasady pień ma w obwodzie 701 cm (2009 r.), wysokość drzewa -31-32 m. Dąb nosi imię zasłużonego dla Puszczy Białowieskiej leśnika, miłośnika przyrody Jacka Wysmułka. Zresztą Jacek Wysmułek odkrył to drzewo w białowieskim mateczniku i w 1976 roku zgłosił je do wojewódzkiego rejestru drzew pomnikowych.

  Dodano: 14.02.2011. 00:11  


  Najnowsze