• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sesja naukowa nt. tegorocznej Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny

  13.12.2010. 13:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Sesja naukowa poświęcona metodzie zapłodnienia in vitro, a także pracom uczonych, które poprzedziły jej wynalezienie, odbędzie się 14 grudnia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  Tematyka spotkania nawiązuje do tegorocznej Narody Nobla z fizjologii i medycyny. Jej laureatem został Brytyjczyk Robert G. Edwards, twórca techniki zapłodnienia in vitro i pierwszej na świecie kliniki zajmującej się leczeniem niepłodności tą metodą.

  Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.30. Referaty na ten temat wygłoszą profesorowie Marek Maleszewski z UW oraz Marian Szamatowicz z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

  Organizatorami sesji są Towarzystwo Naukowe Warszawskie, Wydział Biologii UW oraz Centrum Doskonałości Animbiogen in EU Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu.

  PAP - Nauka w Polsce

  wp/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Marian Czesław Szamatowicz (ur. 13 lutego 1935 w Sztabinie) – polski ginekolog-położnik, profesor nauk medycznych, kierownik Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W 1987 dokonał pierwszego w Polsce udanego zabiegu zapłodnienia człowieka metodą in vitro. ICSI (ang. Intracytoplasmic sperm injection) – rodzaj procedury zapłodnienia in vitro, polegający na wprowadzeniu plemnika do cytoplazmy komórki jajowej. Wskazaniem do zastosowania tej techniki są zwykle nieprawidłowe wyniki badania nasienia, nie dające pewności zapłodnienia nawet w warunkach in vitro. Stosuje się ją również wtedy, gdy wykonywane w przeszłości próby zapłodnienia pozaustrojowego kończyły się niepowodzeniem. Zapłodnienie pozaustrojowe, zapłodnienie in vitro (ang. in vitro fertilisation, IVF; (łac.) in vitro, dosł. "w szkle") – metoda zapłodnienia polegająca na doprowadzeniu do połączenia komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych, poza żeńskim układem rozrodczym. Zaliczana do technik rozrodu wspomaganego medycznie. Czasami leczy niepłodność. W USA blisko 100% wspomaganych rozrodów dokonuje się przy użyciu in vitro.

  Mario Renato Capecchi (ur. 6 października 1937 w Weronie) – amerykański genetyk pochodzenia włoskiego, który w 2007 roku wspólnie z Martinem Evansem i Oliverem Smithiesem uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Od 1973 roku pracuje na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Utah, gdzie ma stanowisko profesora genetyki człowieka i biologii. Dawca nasienia (także dawca spermy) – mężczyzna, który oddaje próbkę swojej spermy celem wykorzystania zawartych w niej plemników do zapłodnienia metodą in vitro bądź inseminacji domacicznej komórek jajowych kobiety, która nie może (niepłodność) bądź nie ma z kim (samotność) począć dziecka. Pojęcie to może także opisywać mężczyznę zgadzającego się na stosunek z samotną, obcą mu kobietą zamierzającą począć, urodzić i wychować dziecko bez jego udziału. Mężczyzna taki jest odpowiednikiem matki zastępczej.

  Sir John Bertrand Gurdon (ur. 2 października 1933 w Dippenhall) – brytyjski biolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny Krajowa Sieć Informacji o Bioróżnorodności (KSIB) – polska organizacja gromadząca dane przyrodnicze. Działa od 2003 w ramach międzynarodowego systemu GBIF, w którym Polska ma status członka stowarzyszonego. KSIB to sieć naukowa skupiająca większość wiodących polskich ośrodków naukowych, w tym 21 instytucji członkowskich (samodzielne instytuty naukowe oraz uczelnie) oraz współpracujące z siecią 4 instytucje i jedną organizację pozarządową. Pracami Sieci kieruje Rada Koordynacyjna. Węzeł koordynujący pracę sieci mieści się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  Nagroda Laskera – amerykańska nagroda naukowa za badania w dziedzinie medycyny. Nagroda ta jest przyznawana od 1946 żyjącym badaczom przez fundację Lasker Foundation, założoną przez pioniera reklamy Alberta Laskera i jego żonę Mary Woodward Lasker (później znaczącą aktywistkę w dziedzinie badań medycznych). Nagrody cieszą się znacznym prestiżem i czasem są nazywane amerykańskim Noblem. Do roku 2005, 71 z laureatów zdobyło później Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Sir John Bertrand Gurdon (ur. 2 października 1933 w Dippenhall) – brytyjski biolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny

  George Wald (ur. 18 listopada 1906, zm. 12 kwietnia 1997) – amerykański fizjolog biochemik, profesor biologii na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge w Stanach Zjednoczonych, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1967 roku.

  Sir John Edward Sulston (ur. 27 marca 1942 w Cambridge) – biolog i biochemik brytyjski, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny w roku 2002 za wyjaśnienie zjawiska apoptozy.

  Dodano: 13.12.2010. 13:04  


  Najnowsze