• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Siódme sympozjum nt. aerotermodynamiki, Brugia, Belgia

  18.01.2011. 16:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 9 - 12 maja 2011 r. w Brugii, Belgia, odbędzie się siódme sympozjum nt. aerotermodynamiki.

  Aerotermodynamika to badanie termodynamiki gazów, zwłaszcza przy wysokich prędkościach względnych. Technologia ta jest kluczową w projektowaniu i optymalizowaniu statków kosmicznych.

  Dostęp do kosmosu stale ewoluuje. Nowe statki i misje kosmiczne pojawiają się nie tylko w krajach, które jako pierwsze wysyłały swoje misje w kosmos, ale coraz częściej również w państwach, które uzyskały dostęp do kosmosu później. Ponadto w projektach kosmicznych biorą udział także prywatne inicjatywy i kapitał.

  Jeżeli chodzi o Europę, to aktualnie pracuje się nad imponującą liczbą nowych statków i misji, zarówno eksperymentalnych, jak i operacyjnych, które dostarczają społeczności aerotermodynamicznej nowych wyzwań technologicznych oraz wyników.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  New Millennium Program – program misji kosmicznych NASA, którego zadaniem było przetestowanie nowych technologii na potrzeby przyszłych misji. NASA anulowała program w 2008 r., przeznaczając otrzymane w ramach budżetu na rok fiskalny 2009 środki finansowe na inne cele. Statki kosmiczne i eksperymenty programu New Millenium początkowo nosiły nazwę „Deep Space” (dla misji planetarnych) i „Earth Observing” (misje na orbicie Ziemi). W 2000, wraz ze zmianami w samym programie, Deep Space otrzymały nazwę „Space Technology”.

  Żagiel magnetyczny – hipotetyczna metoda napędu statków kosmicznych, która będzie używać statycznego pola magnetycznego do odwrócenia naładowanych cząstek emitowanych przez Słońce jako wiatr plazmowy (słoneczny), a przy tym nadawać impuls do przyspieszania statków kosmicznych. Żagiel magnetyczny mógłby także wykorzystywać magnetosferyczną siłę ciągu planety bądź Słońca.

  Port lotniczy Ostenda-Brugia (IATA: OST, ICAO: EBOS) – port lotniczy położony 6 km na zachód od Ostendy i 25 km od Brugii, w Belgii. Choć większą część działalności koncentruje się na transporcie towarowym, jest coraz częściej wykorzystywane do lotów pasażerskich, głównie do lotów czarterowych i wakacyjnych organizowanych dla wycieczki. Jest również często wykorzystywane do prywatnych lotów.

  Kapitał rzeczowy (fizyczny) – to maszyny, budynki, wyposażenie, które są wykorzystywane w produkcji. Jest to zasób dóbr uprzednio wytworzonych, które wpływają na tworzenie nowych dóbr czy usług. Kapitał rzeczowy zwany jest także rzeczowym majątkiem produkcyjnym, obejmując swym zakresem takie aktywa jak: infrastruktura transportowa, budynki, zapasy i inne. Wielkość kapitału rzeczowego określana jest w danym roku poprzez inwestycje w latach poprzednich.

  Euro Players Tour Championship 2010/2011 – Turniej 2 – szósty turniej z cyklu 12 rankingowych turniejów Players Tour Championship, a drugi rozegrany w tym cyklu w kontynentalnej Europie, rozegrany w Boudewijn Seapark w Brugii (Belgia) w dniach 30 września–3 października 2010 roku.

  Cercle Brugge jest belgijskim klubem piłkarskim z Brugii, biorącym udział w rozgrywkach Eerste Klasse od sezonu 2003/04. Cercle rozgrywa swoje spotkania na Jan Breydel Stadion, który dzieli z lokalnym rywalem, FC Brugge.

  Katedra Świętego Zbawiciela w Brugii (nid. Sint Salvatorskathedraal, fr. Cathédrale Saint-Sauveur de Bruges) - główna świątynia diecezji brugijskiej w Belgii. Mieści się przy ulicy Sint Salvators Kerkhof w Brugii.

  Dodano: 18.01.2011. 16:17  


  Najnowsze