• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Siódme sympozjum nt. limnologii i ptactwa wodnego, Kristianstad, Szwecja

  07.12.2011. 16:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 15 - 17 sierpnia 2012 r. w Kristianstad, Szwecja, odbędzie się siódme sympozjum nt. limnologii i ptactwa wodnego.

  Ptactwo wodne jest często badane z perspektywy lądowej, mimo iż spędza większość życia w pobliżu wody lub w wodzie. Było ono w znacznym stopniu pomijane przez naukowców badających zbiorniki słodkowodne (limnologów) mimo potencjalnie silnego wpływu na systemy limniczne. Ponadto naukowcy badający ptaki mogą nie być zaznajomieni z systemami wodnymi, nawet kiedy procesy bazujące na słodkiej wodzie mają znaczący wpływ na badane gatunki. Istotne znaczenie ma zatem zbliżenie tych dwóch dziedzin, aby lepiej poznać ekologię ptactwa wodnego i jego możliwe oddziaływanie na otaczające ekosystemy.

  Wydarzenie zgromadzi ekspertów i interesariuszy w celu zanalizowania roli ptactwa jako części ekosystemów podmokłych.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Tengyz (ros. ostrow Morskoj) – jedna z Wysp Foczych na Morzu Kaspijskim, część Kazachstanu. Największa wyspa archipelagu. Ma 19 km długości i 7 km szerokości; niezamieszkana, teren podmokły, teren występowania fok i ptactwa wodnego. Jezioro Czarne - jezioro w Polsce, w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w Gminie Witkowo, na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Jezioro silnie zarasta, jego brzegi są niedostępne, mają tu swoje tereny lęgowe liczne gatunki ptactwa wodnego. Kristianstad – miasto w południowej Szwecji, zamieszkane przez około 35 tys. mieszkańców, ośrodek administracyjny gminy Kristianstad, liczącej ponad 76,5 tys. mieszkańców; do 1997 roku stolica regionu (län) Kristianstad, który po połączeniu z regionem Malmöhus utworzył region Skania. Jedno ze 134 miast posiadających historyczny status miasta w Szwecji.

  Ovesholm – miejscowość (tätort) w południowej Szwecji, położona w północno-wschodniej części regionu Skåne (gmina Kristianstad), ok. 8 km na południowy-zachód od centrum Kristianstad. Bañados del Este - od 1976 urugwajski rezerwat biosfery UNESCO. Położony jest w północno-wschodniej części kraju na granicy dwóch departamentów - Cerro Largo oraz Treinta y Tres oraz nad jeziorem Mirim. Rezerwat obejmuje obszar 200.000 ha. Są to głównie tereny podmokłe oraz typowa trawiasta pampa, będące królestwem ptactwa wodnego.

  Zwierzęta łowne, zwierzyna – gatunki dzikich ssaków i ptaków (ptactwa) żyjących w środowisku naturalnym, będących – zgodnie z obowiązującym prawem – przedmiotem pozyskiwania w drodze polowania lub odłowów dokonywanych przez człowieka. Pozyskiwanie zwierząt łownych jest jednym z elementów gospodarki łowieckiej. Konwencja ramsarska (ang. Ramsar Convention on Wetlands) – potoczna nazwa układu międzynarodowego dotyczącego ochrony przyrody, który został podpisany 2 lutego 1971 roku podczas konferencji w irańskim kurorcie Ramsar nad brzegiem Morza Kaspijskiego. Konwencja weszła w życie 21 grudnia 1975 roku. Pełna nazwa tego aktu prawnego brzmi: Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego. 2 lutego, w kolejne rocznice podpisania konwencji, obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł.

  Kristianstad centralstation - stacja kolejowa w Kristianstad, w Skanii, w Szwecji. Stacja została otwarta w 1865 i zaprojektowana przez Claesa Adelsköld. Tollarp – miejscowość (tätort) w południowej Szwecji, położona w północno-wschodniej części regionu Skåne, ok. 16 km na południowy-zachód od Kristianstad przy drodze E22 w kierunku Malmö. Trzecia pod względem zaludnienia miejscowość (tätort) gminy Kristianstad.

  Yngsjö – miejscowość (tätort) w Szwecji, położona w północno-wschodniej części regionu Skåne (gmina Kristianstad), niedaleko ujścia głównej odnogi rzeki Helge å (Gropahålet) do Hanöbukten, ok. 27 km na południowy-wschód od Kristianstad.

  Łuknajno lub Łuknajny – jezioro położone ok. 5 km od Mikołajek, w województwie warmińsko-mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jest jedną z najważniejszych europejskich ostoi ptactwa wodnego.

  Dodano: 07.12.2011. 16:49  


  Najnowsze