• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Siódmy bałtycki kongres neurologiczny, Tartu, Estonia

  12.04.2012. 18:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 9 - 12 maja 2012 r. w Tartu, Estonia, odbędzie się siódmy bałtycki kongres neurologiczny.

  Neurologia to specjalizacja medyczna zajmująca się zaburzeniami układu nerwowego. Postępy w tej dziedzinie osłabły ze względu na relatywnie mrówcze tempo badań nad formą i funkcją układu nerwowego. Zwłaszcza mózg i rdzeń kręgowy są niedostępne do bezpośredniego badania. Niemniej postępy w medycynie przekładają się na coraz większą liczbę nowych odkryć.

  Wydarzenie zgromadzi naukowców i zawodowych neurologów, aby omawiać badania kliniczne we wszystkich obszarach neurologii. Przykładowe tematy sesji:
  - choroby naczyniowe mózgu;
  - epilepsja;
  - zaburzenia ruchowe;
  - stwardnienie rozsiane;
  - neurochirurgia;
  - opieka pielęgniarska w neurologii;
  - ból;
  - szkolenia z zakresu neurofizjologii, neuroradiologii i neurosonologii.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Neuropatologia – dział medycyny zajmujący się zmianami chorobowymi powstającymi w wyniku różnych chorób układu nerwowego. Lekarze-specjaliści neuropatologii to neuropatolodzy. W Polsce specjalizacja z neuropatologii jest specjalizacją II stopnia (mogą się w niej specjalizować lekarze mający już specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w neurologii, neurochirurgii lub patomorfologii). Ludvig Puusepp, Ludwig Martynowicz Pussep (ros. Людвиг Мартынович Пуссеп [Пуусепп], ur. 21 listopada/3 grudnia 1875 w Kijowie, zm. 19 października 1942 w Tartu) – estoński lekarz neurochirurg. Pierwszy profesor neurochirurgii na świecie (1910), pionier neurochirurgii w Rosji i Estonii. Twórca własnej szkoły neurochirurgicznej. Autor licznych prac z dziedziny neurochirurgii i neurologii, pomysłodawca nowych technik operacyjnych. Opisał odruch, znany jako odruch małego palca bądź odruch Puuseppa. ESTfield – estońskie przedsiębiorstwo, zajmujące się produkcją replik Lotusa Seven, mające swoją siedzibę w Tartu w Estonii.

  Johannes Riives (Johannes Rives, ur. 31 grudnia 1895 w Dorpacie, zm. 19 kwietnia 1971 w Saint John) – estońsko-kanadyjski lekarz neurolog i neurochirurg. Katedra w Tartu (est. Tartu toomkirik) – ruina katedry rzymskokatolickiej położonej w drugim pod względem wielkości mieście EstoniiTartu przy ul. Lossi 25. We wschodniej części byłej katedry mieści się Muzeum Historyczne Uniwersytetu w Tartu. Katedra nosiła wezwanie św. Piotra i Pawła. Jest jednym z symboli architektonicznych Tartu.

  Międzynarodowy Kongres Neurologiczny (ang. International Neurological Congress) - pierwszy międzynarodowy kongres neurologów Świata. Po raz pierwszy odbył się w 1931 roku w Brnie. Odbywał się co cztery lata. Kongres przyczynił się do integracji środowiska neurologicznego na Świecie i powstania Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Tartu – stacja kolejowa w Tartu, w prowincji Tartu, w Estonii. Stacja posiada 2 perony o długości 260 i 330 metrów. Została otwarta w 1876.

  Konstantin Ramul (ur. 30 maja 1879 w Kuressaare, zm. 11 lutego 1975 w Tartu) – estoński psycholog. Wieloletni profesor na katedrze psychologii Uniwersytetu w Tartu. Zajmował się przede wszystkim psychologią eksperymentalną. Tamme staadion to wielofunkcyjny stadion znajdujący się w mieście Tartu, w Estonii. Na tym stadionie swoje mecze drużyna piłkarska Tammeka Tartu. Stadion może pomieścić 1 600 widzów.

  Synagoga w Tartu – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Tartu w Estonii. Do czasu zniszczenia była jedną z największych synagog w kraju.

  Jaak Aaviksoo (ur. 11 stycznia 1954 w Tartu) – estoński fizyk, profesor Uniwersytetu w Tartu i były rektor tej uczelni, polityk, minister obrony od 2007 do 2011, następnie minister edukacji.

  Otoneurologia - dyscyplina medyczna, niebędąca specjalizacją lekarską, z pogranicza laryngologii, neurologii, neurochirurgii i okulistyki. Max Heinrich Lewandowsky (ur. 28 czerwca 1876 w Berlinie, zm. 4 kwietnia 1918 w Berlinie) – niemiecki lekarz neurolog. W jego dorobku naukowym znajdują się istotne prace dotyczące neurofizjologii oddychania, płynu mózgowo-rdzeniowego, neuroanatomii ośrodkowego układu nerwowego, funkcji układu sympatycznego i móżdżku, dyskalkulii i psychoz wojennych. Wprowadził do medycyny termin bariery krew-mózg. Aktywnie działał w berlińskim środowisku neurologów. Wspólnie z Aloisem Alzheimerem założył i wydawał czasopismo Zeitschrift für die gesamte Neurologie und Psychiatrie oraz serię „Monographien aus dem Gesamtgebiete der Neurologie und Psychiatrie”. Zredagował pięciotomowy podręcznik neurologii, Handbuch der Neurologie, będący wspólną pracą ponad czterdziestu specjalistów neurologii. Był też autorem podręcznika neurologii praktycznej Praktische Neurologie für Ärzte. Zmarł w 1918 roku w sanatorium w Berlinie, prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

  Traktat w Tartu (est. Tartu rahu) – traktat pokojowy zawarty 2 lutego 1920 w Tartu między Estonią a Rosyjską Federacyjną Socjalistyczną Republiką Radziecką, który zakończył wojnę estońsko-bolszewicką. Na mocy traktatu Estonia, będąca wcześniej częścią Imperium Rosyjskiego, uzyskała niepodległość. Kiła układu nerwowego (łac. neurolues) – postać kiły z zajęciem struktur ośrodkowego układu nerwowego. Dotyczy kiły II i III okresu (porażenie postępujące). Obecnie diagnostyka i leczenie choroby sprawiły, że kiła trzeciorzędowa układu nerwowego nie jest spotykana. Podział kiły układu nerwowego:

  Kościół św. Jana w Tartu (est. Tartu Jaani kirik) – kościół ewangelicko-luterański położony w drugim pod względem wielkości mieście EstoniiTartu. Nosi wezwanie św. Jana Chrzciciela. Jeden z symboli architektonicznych Tartu. Należy do najważniejszych zabytków epoki gotyku ceglanego w Europie Północnej. Jego zachowane do dziś figurki z terakoty w liczbie ponad 1000 są unikatem w historii sztuki europejskiej. Friedrich Reinhold Kreutzwald (ur. 26 grudnia 1803 r. w Jõepere mõis, zm. 25 kwietnia 1882 r. w Tartu) – estoński pisarz i folklorysta, z zawodu lekarz. Określany mianem ojca narodowej literatury estońskiej.

  Dodano: 12.04.2012. 18:26  


  Najnowsze