• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Siódmy kongres iberyjski nt. studiów afrykańskich, Lizbona, Portugalia

  03.08.2010. 16:12
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 9-11 września 2010 r. w Lizbonie, Portugalia, odbędzie się siódmy kongres iberyjski nt. studiów afrykańskich.

  Temat przewodni wydarzenia brzmi: "50 lat niepodległości afrykańskiej - wyzwania na drodze ku nowoczesności". Pół wieku po uzyskaniu niepodległości przez większość krajów afrykańskich kontynent staje przed szeregiem nowych możliwości podjęcia międzynarodowego dialogu. Stają one w opozycji do tradycyjnych założeń wywodzących się z historycznych relacji z byłymi krajami kolonizatorów, podkreślając wartość natury i różnorodności lokalnego dorobku kulturowego.

  Różne społeczności afrykańskie znalazły innowacyjne sposoby reagowania na wyzwania globalizacji, czy to wiążące się z handlem, polityką i kulturą, czy też ze złożonymi scenariuszami kryzysów gospodarczych, środowiskowych i energetycznych, które dotykają całej ludzkości. Reakcje te i towarzyszące im odczytywanie historii na nowo stanowią fundament głębokiej przebudowy tożsamości, która ukazuje słabe strony prób wdrażania zewnętrznych modeli społeczeństwa i państwa - rodem z Europy lub Ameryki - w państwach afrykańskich.

  Wydarzenie podzielone będzie na trzy sesje plenarne:
  - Historia kolonialna i przygotowanie do niepodległości.
  - Debata o państwie afrykańskim.
  - Afrykańska nowoczesność.
  Ponadto zorganizowane zostaną 42 dyskusje panelowe dotyczące szerokiego spektrum problemów i tematów studiów afrykańskich.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wielkie Jeziora Afrykańskie - nazwa używana w stosunku do skupiska jezior w Afryce Wschodniej, które wypełniają tektoniczne zagłębienia Wielkich Rowów Afrykańskich. Nazwa ta została nadana na wzór Wielkich Jezior Północnoamerykańskich. Zazwyczaj, gdy mowa o Wielkich Jeziorach Afrykańskich, chodzi o następujące jeziora: Flaga Unii Afrykańskiej – została ustanowiona w 1970 jako flaga Organizacji Jedności Afrykańskiej a następnie Unii Afrykańskiej. Christian Donfack Adjoufack - (ur. 20 listopada 1983) – kameruński bokser, brązowy medalista igrzysk afrykańskich w Maputo.

  Dzień Afryki (ang. Africa Day) - święto upamiętniające powołanie 25 maja 1963 roku Organizacji Jedności Afrykańskiej (OJA). W tym dniu przywódcy 30 z 32 niezależnych państw afrykańskich podpisali akt założycielski w Addis Abebie w Etiopii. Choć organizacja ta przekształciła się w 2002 w Unię Afrykańską (UA), organizacja zachowała nazwę i datę tego dnia jako Święto Jedności Afrykańskiej i Dzień Wyzwolenia Afryki. Gaius Sempronius Gracchus (ok. 152 p.n.e. - 121 p.n.e.), syn Tyberiusza Semproniusza Grakchusa i Kornelii Afrykańskiej Młodszej (córki Scypiona Afrykańskiego Starszego). Był młodszym bratem Tyberiusza Grakchusa. Jego siostra Sempronia była żoną Scypiona Afrykańskiego Młodszego.

  Países Africanos de Língua Oficial Portuguesa (PALOP, pol. Kraje Afrykańskie Urzędowego Języka Portugalskiego) - grupa krajów afrykańskich, w których językiem urzędowym jest portugalski. Panafrykanizm - ruch polityczny podkreślający odrębną tożsamość duchową ludności afrykańskiej i pochodzenia afrykańskiego oraz konieczność jej politycznego współdziałania; zapoczątkowany na przełomie XIX i XX wieku wśród Afroamerykanów. W panafrykanizmie strefy francuskojęzycznej dominowało zainteresowanie kulturą Czarnej Afryki i jej promocja; na przełomie lat 50. i 60. XX wieku nastąpił początek instytucjonalizacji panafrykanizmu, tworzenie regionalnych organizacji i konfederacji. Od 1963 strukturą panafrykanizmu była Organizacja Jedności Afrykańskiej, której funkcje w 2002 przejęła Unia Afrykańska.

  Afrykański Bank Rozwoju (African Development Bank, AfDB) – finansowa organizacja międzynarodowa, powstała dzięki zabiegom Komisji Gospodarczej ONZ ds. Afryki i Organizacji Jedności Afrykańskiej, w celu finansowania wspomagających rozwój gospodarczy i społeczny państw afrykańskich narodowych i ponadnarodowych projektów inwestycyjnych, związanych m.in. z poszukiwaniami bogactw naturalnych, rozwojem transportu, przemysłu, budownictwa, handlu i rolnictwa oraz wdrażaniem postępu technicznego, poprzez finansowanie szerokiego zakresu projektów i programów. Calypso – gatunek muzyczny pochodzenia afrykańskiego, w metrum 2/4 lub 4/4,. Także nazwa tańca towarzyskiego, którego muzyka oparta jest na improwizowanej balladzie w rytmie afrykańskim z wysp Ameryki Środkowej. Nazwa muzyki (stosowana od lat 30. XX w.), nawiązująca do imienia nimfy Kalipso, jest zniekształceniem wcześniejszych określeń wywodzących się z etymologii języków afrykańskich.

  Agapant afrykański, baldasznik afrykański, lilia afrykańska (Agapanthus africanus) – gatunek z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Pochodzi z zachodniej części Afryki Południowej

  Dekolonizacja Afryki – proces historyczny, który toczył się na znacznym obszarze kontynentu afrykańskiego po zakończeniu II wojny światowej. Polegał on na uzyskiwaniu samodzielności i suwerenności przez terytoria pozostające dotychczas w posiadaniu kolonialnym państw europejskich (Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Belgii i Włoch) oraz formowaniu się nowych, niezawisłych państw afrykańskich.

  Rów Abisyński stanowi najbardziej na północ wysuniętą część Wielkich Rowów Afrykańskich u brzegów Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej.

  Dodano: 03.08.2010. 16:12  


  Najnowsze