• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skarby krakowskich wizytek na wystawie w Muzeum Narodowym

  11.06.2010. 20:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Sto cennych i w większości nieznanych zabytków i dzieł sztuki z klasztoru sióstr wizytek w Krakowie prezentuje wystawa "Życie sen krótki. Skarby krakowskich wizytek", którą można oglądać w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka w Krakowie.

  W Pałacu - Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie zgromadzono na ekspozycji m.in. zabytkowe alby, ornaty, kapy i dalmatyki, hafty i koronki, a także kielichy, relikwiarze, krzyże, ampułki oraz rzeźby i obrazy o tematyce sakralnej.

  Ciekawostką, prezentowaną pośród rękopisów, starodruków i listów, jest pismo biskupa Małachowskiego z zakazem pożyczania, pod karą klątwy, aparatów kościelnych.

  Najstarszym zabytkiem na wystawie jest gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, prawdopodobnie z drugiej połowy wieku XIV. Ogromne wrażenie na zwiedzających robi piękna i ekspresyjna figura Chrystusa przy kolumnie biczowania, wykonana na Śląsku w połowie XVIII w. Podziw wzbudzają też niezwykle misterne koronki weneckie i flandryjskie z XVII w., tak precyzyjne, że ich sploty można prześledzić na dobre tylko pod szkłem powiększającym.

  Do tytułu wystawy nawiązuje zegar gdański szafowo-podłogowy z ok. 1700 r. Urządzenie nigdy nie było pokazywane na wystawach, choć opisywane jest w literaturze jako najcenniejszy w polskich zbiorach i jako najstarszy tego typu czasomierz w naszym kraju. Jego stan zachowania jest tak dobry, że nadal bywa używany do odmierzania czasu.

  Inwentarz krakowskiego klasztoru sióstr wizytek nie doczekał się dotąd opracowania naukowego, dlatego jego zbiory artystyczne i zabytkowe są nieznane. Krakowscy muzealnicy mają nadzieję, że dzięki wystawie zbiory te choć w części uda się spopularyzować. Ekspozycja została pomyślana nie tylko jako prezentacja artystycznego zasobu klasztoru, ale też jako próba pokazania duchowości zakonnej, jej specyfiki.

  Wystawa została przygotowana z okazji jubileuszu 400-lecia założenia zakonu wizytek oraz 330. rocznicy sprowadzenia i fundacji klasztoru ss. wizytek w Krakowie. Zakon wizytek (Visitationis Beatae Mariae Virginis) został założony przez biskupa Genewy Franciszka Salezego (1567-1622) i Joannę Franciszkę de Chantal (1572-1641), pierwszą wizytkę. Do Krakowa wizytki sprowadził z klasztoru w Warszawie w 1681 r. biskup krakowski Jan Małachowski (1623-1699).

  Początkowo krakowskie wizytki zamieszkiwały przy ul. Szpitalnej, ale szybko przeniosły się na Biskupie, gdzie biskup Małachowski ufundował im kościół i klasztor. Pierwszą przełożoną konwentu krakowskiego była Katarzyna Krystyna Branicka; przełożonymi i zakonnicami były w tym klasztorze przedstawicielki takich rodów jak Czartoryscy, Radziwiłłowie, Lubomirscy, Małachowscy, Potoccy. To dzięki nim do klasztoru trafiały dzieła sztuki tej klasy, co prezentowane na wystawie.

  Wystawa będzie czynna do 26 września. CZO

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/ gma/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kościół Serca Jezusowego w Wilnie, zwany zwyczajowo kościołem Wizytek – kościół położony przy ul. Rasų (pol. Rossa), w wileńskiej dzielnicy Rossa. Wybudowany w stylu późnobarokowym w latach 1717-1756 dla zakonu Wizytek; obecnie więzienie. Joanna Franciszka Fremyot de Chantal VSM, fr. Jeanne-Françoise Frémyot de Chantal (ur. 23 stycznia 1572 w Dijon, zm. 13 grudnia 1641 w Moulins) − francuska zakonnica, współzałożycielka zgromadzenia wizytek, tercjarka franciszkańska, starsza siostra arcybiskupa Bourges, Andrzeja Fremyota, święta Kościoła katolickiego. Kościół św. Franciszka Salezego – zabytkowy kościół rzymskokatolicki i klasztor wizytek, znajdujący się na rogu ul. Krowoderskiej 16 i placu Biskupiego w Krakowie.

  Pomnik ks. Jana Twardowskiego – pomnik przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w pobliżu kościoła sióstr Wizytek. Monaster św. Marii Magdaleny w Wilnie – prawosławny żeński monaster w Wilnie. Od 1923 jedyny żeński klasztor w eparchii wileńskiej i litewskiej. Powołany do życia ukazem carskim 9 listopada 1864, w epoce nasilenia rusyfikacji ziem dawnej Rzeczypospolitej, zajmował początkowo zabudowania dawnego klasztoru wizytek przy ul. Rossa. Należący do niego kościół został zaadaptowany na monasterską cerkiew św. Marii Magdaleny. Wspólnotę wileńską tworzyły zakonnice z klasztoru św. Aleksego w Moskwie, które prowadziły przy klasztorze szkołę, przytułek dla sierot oraz pracownie: wyrobu szat liturgicznych oraz pisania ikon. Monaster działał do 1915, gdy przebywające w nim zakonnice (114 mniszek i posłusznic), ulegając podsycanej carską propagandą panice, opuściły klasztor decydując się na bieżeństwo.

  Park Kazimierzowski w Warszawie – niewielki park u podnóża pałacu Kazimierzowskiego. Rozciąga się między terenem Uniwersytetu Warszawskiego i klasztoru ss. Wizytek, ul. Karową z wiaduktem Stanisława Markiewicza, ul. Browarną i ul. Oboźną, częściowo na wysokiej skarpie wiślanej, która w tym rejonie osiąga najwyższą w Warszawie wysokość względną 25 m. Franciszek Salezy (ur. 21 sierpnia 1567 w Thorens-Glières, zm. 28 grudnia 1622 w Lyonie) – francuski teolog i filozof, przedstawiciel humanizmu, założyciel Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (Sióstr Wizytek), święty katolicki, doktor Kościoła i biskup Genewy. Znany jest z głębokiej wiary i delikatnego traktowania podziałów religijnych. Autor pism o formacji duchowej, np. "Wprowadzenie do życia pobożnego" i "Traktat o miłości bożej".

  Wystawa starożytności i zabytków sztuki w Krakowie – wystawa obiektów o charakterze archeologicznym, historycznym i artystycznym, która odbyła się w Pałacu Lubomirskich przy ul. św. Jana w Krakowie na przełomie 1858 i 1859 r. Dom pod Krzyżem – zabytkowy budynek przy ulicy Szpitalnej 21 w Krakowie. Mieści się w nim Muzeum Teatralne im. Stanisława Wyspiańskiego, będące oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Muzeum prezentuje stałą wystawę Dzieje teatru krakowskiego oraz wystawy czasowe w tzw. Galerii Teatralnej.

  Maria Marta Chambon, właśc. Franciszka Chambon (ur. 6 marca 1841 we Francji we wsi Croix Rouge, zm. 21 marca 1907 w Chambéry) – francuska stygmatyczka i wizjonerka, siostra Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (Zakon Sióstr Wizytek).

  Kościół Matki Bożej Zwycięskiej lub kościół wizytek – jeden z najcenniejszych zabytków gotyku i renesansu w Lublinie.

  Zofia Anna Smoszewska z Rozrażewa (ur. 1562 w Rozdrażewie, zm. 1625 w Bydgoszczy) – fundatorka i przełożona klasztoru sióstr III Zakonu św. Franciszka w Poznaniu, bernardynka poznańska, pierwsza przełożona klasztoru klarysek w Bydgoszczy (1615-1625). Galeria portretów biskupów krakowskich – galeria znajdująca się w krużgankach i innych pomieszczeniach klasztoru franciszkanów w Krakowie, obejmująca kilkadziesiąt malowideł ściennych i obrazów wykonanych w okresie od XV wieku do 2005 roku i przedstawiających portrety biskupów Krakowa.

  Stanisław Paczyński (ur. 1923, zm. 20 września 2002) – szopkarz krakowski, z wykształcenia ślusarz. W konkursie szopek krakowskich brał udział w od 1959 do 2002 roku. Ośmiokrotny laureat pierwszej nagrody w konkursie (lata: 1962, 1973, 1974, 1975, 1978, 1981, 1982, 1992). Specjalizował się w szopkach średnich i dużych. Największa jego szopka mierzyła 380 cm. Jego dzieła znajdują się w kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz w Muzeum Etnograficznym w Krakowie i były prezentowane na wielu wystawach w Polsce i za granicą. Zostały również podarowane m.in. Janowi Pawłowi II i królowej Elżbiecie II. Jest laureatem nagrody im. Oskara Kolberga

  Dodano: 11.06.2010. 20:18  


  Najnowsze