• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ślady dawnej Warszawy w Muzeum Woli

  17.06.2011. 12:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  O kilkaset zdjęć, dokumentów i innych przedmiotów wzbogaciły się zbiory Muzeum Woli. Pamiątki te zostały zaprezentowane na wystawie "Ze wspomnień mieszkańców Woli", która będzie dostępna dla zwiedzających do jesieni.


  Akcję przekazywania pamiątek zainicjował dziennikarz "Kuriera Wolskiego", Maciej Podulka. "Ta część miasta bardzo zmieniła się w czasie wojny i powstania. Wielu mieszkańców zginęło, wielu wyjechało - mówi. - Zaskoczyło mnie, że jest tak mało informacji o Woli. Postanowiliśmy więc namówić mieszkańców, by podzielili się z muzeum przedmiotami i wspomnieniami, mogącymi pomóc w uporządkowaniu dziejów dzielnicy".

  Efektem akcji było przekazanie przez ponad 70 osób zdjęć, dokumentów i przedmiotów, związanych z historią Woli. Czasem były to jedyne pamiątki po przodkach, jakimi dysponowały rodziny. Organizatorzy otwartej w czwartek wystawy mają nadzieję, że informacja o niej dotrze również do mieszkańców Woli, którzy obecnie nie mieszkają już w Warszawie a nawet w Polsce.

  Wśród zaproszonych gości był poseł Michał Szczerba, który przekazał muzeum statut Polskiego Czerwonego Krzyża z 1919 roku oraz zdjęcie kościoła św. Wawrzyńca, znajdującego się na terenie tzw. reduty wolskiej. "Myślę, że Muzeum Woli jest instytucją cieszącą się dużym zaufaniem, a przekazane tu przedmioty będą służyć kolejnym pokoleniom mieszkańców Warszawy" - dodał Szczerba.

  Mieszkańcy przekazywali najczęściej zdjęcia, jednak wśród przedmiotów były też dokumenty, przedwojenne opakowanie na gilzy papierosowe, a nawet pudełko zapałek z niemieckim nadrukiem z okresu okupacji. Starsi wiekiem mieszkańcy Woli cieszyli się, że ich rodzinne pamiątki nie pójdą w zapomnienie.

  "Przekazałam całą planszę moich rodzinnych fotografii. Moja mama schowała je w czasie wojny do fortepianu. Serce zaczyna bić człowiekowi szybciej, kiedy widzi, że to ocalało. Przyniosłam, co tylko miałam" - powiedziała Halina Milczarek, obecna na uroczystości otwarcia.

  Kurator muzeum, Wiesław Kaczmarek, wyraził przekonanie, że to nie koniec przekazywania przedmiotów. "Mamy nadzieję, że pod koniec września będzie to już inna wystawa, wzbogacona o kolejne pamiątki" - mówił, dziękując jednocześnie wszystkim, którzy zdecydowali się przekazać muzeum swoje pamiątki. MAZ

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Muzeum Regionalne w Woli Osowińskiej - muzeum regionalne na terenie Woli Osowińskiej prezentujące jej historię oraz jak pracowali i spędzali czas mieszkańcy wsi i okolic. Muzeum w 1977 roku założył Wacław Tuwalski - ówczesny prezes Towarzystwa Regionalnego w Woli Osowińskiej. Plac Męczenników Warszawskiej Woli – ogrodzony dziedziniec kościoła i klasztoru oo. Redemptorystów przy ul. Karolkowej 49 na warszawskiej Woli (parafia św. Klemensa Hofbauera). Znajdujący się tam krzyż oraz liczne tablice pamiątkowe upamiętniają blisko 50 tys. mieszkańców dzielnicy, zamordowanych przez oddziały SS i policji niemieckiej w pierwszych dniach sierpnia 1944. Plac stanowi obecnie jedno z najważniejszych miejsc pamięci ofiar rzezi Woli. Muzeum Woli - muzeum w Warszawie w dzielnicy Wola zajmujące się dokumentowaniem historii tej dzielnicy. Utworzone z inicjatywy Oddziału Wola Towarzystwa Przyjaciół Warszawy w 1974. Oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy.

  Miejsce pamięci na ulicy Górczewskiej w Warszawie – miejsce pamięci narodowej zlokalizowane przy ul. Górczewskiej 32 na warszawskiej Woli, w pobliżu skrzyżowania z al. Prymasa Tysiąclecia. Znajdujące się tam krzyż i tablice pamiątkowe upamiętniają miejsce największych egzekucji dokonanych przez Niemców w trakcie rzezi Woli. W pierwszych dniach sierpnia 1944 roku w miejscu tym zamordowano blisko 10 000 polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – muzeum otwarte w 1961 roku w odbudowanym neogotyckim pałacu. Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego.

  Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie (serbski: Музеј Николе Тесле / Muzej Nikole Tesle) – muzeum zlokalizowane w centrum Belgradu, poświęcone wybitnemu uczonemu i wynalazcy Nikoli Tesli, autorowi ponad 300 patentów w 26 krajach. W muzeum przechowywana jest urna z jego prochami. Zbiory muzeum obejmują około 160 tysięcy oryginalnych dokumentów, ponad 2 tysiące książek i czasopism, około 1 200 historycznych eksponatów oraz ponad 1 500 zdjęć i fotokopii oryginalnych planów i rysunków konstruktorskich wynalazków Tesli. W roku 2003 dokumenty z archiwum Tesli wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO w ramach projektu Pamięć Świata. Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – samorządowe, gromadzące wszelkiego rodzaju pamiątki z zakresu "tradycji niepodległościowych", przede wszystkim z Łodzi, regionu łódzkiego oraz wybiórczo Polski. Jego oddział "Radogoszcz" specjalizuje się w dziejach okupacji niemieckiej 1939–1945 w Łodzi i okręgu łódzkim. Jako spadkobierca Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego w Łodzi (1959–1990) posiada unikatowy zbiór dokumentów, zdjęć i sztuk pięknych (obrazy, rzeźby, grafiki) z okresu PRL-u, z tego miasta i regionu.

  Muzeum narodowe pamięci Tadeusza Kościuszki (ang. Thaddeus Kosciuszko National Memorial) to amerykańskie muzeum poświęcone pamięci bohatera narodowego Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki, Tadeusza Kościuszki. Muzeum znajduje się pod adresem 301 Pine Street w Filadelfii, w domu w którym w drugiej połowie XVIII wieku mieszkał Tadeusz Kościuszko. Skansen Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej powstał w 1968 roku dzięki staraniom rdzennego mieszkańca Zyndranowej - Teodora Gocza. Przez wiele lat muzeum funkcjonowało jako placówka prywatna, najpierw w formie Izby Pamiątek w domu opiekuna i pomysłodawcy, później jako skansen wydzielony na terenie wsi. Obecnie muzeum ma status Oddziału Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

  Cmentarz w Woli Osowińskiej – znajdujący się przy ul. Nowej w Woli Osowińskiej cmentarz rzymskokatolicki, będący cmentarzem parafialnym Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Woli Osowińskiej. W części jest to cmentarz wojenny wpisany na listę Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

  Muzeum wirtualne, muzeum, w którym wykorzystuje się najnowsze technologie informacyjne w celu prezentacji zbiorów. Wirtualne muzeum może być częścią muzeum tradycyjnego (np. w postaci witryny internetowej) lub jednostką niezależną, istniejącą tylko w cyberprzestrzeni. W przypadku muzeów tradycyjnych, wirtualne muzeum jest metodą na dotarcie do szerszej liczby zwiedzających. Osoby zainteresowane określoną dziedziną mogą zapoznać się ze zbiorami i w ten sposób zostać zachęcone do odwiedzenia muzeum tradycyjnego. Z kolei osoby, które już odwiedziły dane muzeum tradycyjne, mogą wykorzystać muzeum wirtualne jako źródło wiedzy poszerzając informacje uzyskane podczas wizyty. Również dzięki wirtualnym wystawom, muzeum może zaprezentować swoje zbiory osobom, które nie są w stanie zwiedzić muzeum tradycyjnego: niepełnosprawnym lub osobom mieszkającym daleko do siedziby muzeum.

  Muzeum Przemysłu w Warszawie - nieistniejący oddział Muzeum Techniki w Warszawie. Muzeum zostało otwarte w 1982, mieściło się w zabytkowej fabryce Norblinów przy ulicy Żelaznej 51/53 na Woli. Obóz przejściowy w kościele św. Wojciecha na Woli – przejściowy obóz dla ludności cywilnej, utworzony przez Niemców w pierwszych dniach powstania warszawskiego na terenie kościoła św. Wojciecha w dzielnicy Wola. Kościół stanowił punkt zborny dla wypędzanych mieszkańców północnych dzielnic Warszawy, którzy w fatalnych warunkach sanitarnych zmuszeni byli oczekiwać tam na wywiezienie do obozu przejściowego w Pruszkowie. W czasie powstania warszawskiego przez kościół św. Wojciecha przeszło około 90 000 mieszkańców Warszawy. Ponadto w jego okolicach funkcjonariusze SS zamordowali ponad 400 osób. Ofiarami byli zazwyczaj mężczyźni, których podejrzewano o udział w powstaniu, lub osoby podejrzewane o żydowskie pochodzenie.

  Rzeź Woli – masowa eksterminacja mieszkańców warszawskiej dzielnicy Wola, dokonana przez oddziały SS i policji niemieckiej w pierwszych dniach powstania warszawskiego. Ofiarą masakry, której punkt szczytowy przypadł w dniach 5-7 sierpnia 1944, padło od 38 tys. do 65 tys. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Rzeź Woli stanowiła bezpośrednią realizację rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców. Muzeum Pamięci Holocaustu w Naceret Illit (hebr. מוזיאון השואה בנצרת עילית; ang. The Holocaust Memorial Museum) – muzeum historyczne położone w mieście Naceret Illit na północy Izraela. Muzeum jest poświęcone pamięci Holocaustu.

  Muzeum Kaszubsko-Pomorskie w Sopocie (kasz. Kaszëbsko-Pòmòrsczé Mùzeùm) - muzeum założone w 1913 przez Aleksandra Majkowskiego przy dzisiejszej ulicy Bohaterów Monte Casino 22 i istniejące do 1914. Na budynku znajduje się tablica pamiątkowa . Jego tradycje kontynuuje dzisiejsze Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, które posiada kolekcję dokumentów związanych z powstaniem muzeum w Sopocie . Podczas XIV Zjazdu Kaszubów zaprezentowano wystawę "Muzeum Kaszubsko-Pomorskie w Sopocie a Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie".

  Dodano: 17.06.2011. 12:19  


  Najnowsze