• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Smart Surface 2012 - zastosowania solarne i biosensoryczne, Dublin, Irlandia

  11.01.2012. 16:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 6 - 9 marca 2012 r. w Dublinie, Irlandia, odbędzie się wydarzenie pt. "Smart Surface 2012 - zastosowania solarne i biosensoryczne".

  Zdolność manipulowania powierzchniami oferuje możliwość dostosowywania urządzeń do bieżących potrzeb inżynieryjnych i naukowych oraz wytwarzanie nowych materiałów, by sprostać wyzwaniom w branżach energetycznej i biomedycznej. Owe "inteligentne powierzchnie" obejmują takie materiały jak ogniwa fotochemiczne czy oznaczane przeciwciała, unieruchomione na powierzchni w celu wykrywania biomarkerów choroby.

  Wydarzenie zgromadzi naukowców i inżynierów z całego świata, aby umożliwić im dyskusję o najnowszych osiągnięciach w zakresie powierzchni do wykorzystania w technologiach solarnych i biosensorycznych. Poruszane będą takie tematy jak:
  - inteligentne powierzchnie do czujników pomiarowych i ogniw słonecznych;
  - nanomateriały;
  - charakterystyka powierzchni (fotofizyczna, elektrochemiczna, mikroskopowa);
  - nanobiosensory i nanobioanalityczne systemy oraz ogniwa fotochemiczne.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ogniwo pierwotne – rodzaj ogniwa galwanicznego, które jest jednorazowe, czyli nieładowalne. Ogniwo takie po rozładowaniu, czyli wyczerpaniu się materiału anodowego, nie nadaje się do dalszego użycia w wyniku zaniku jego siły elektromotorycznej. Nie da się go także zregenerować poprzez ładowanie, w przeciwieństwie do ogniwa wtórnego. Ogniwa służą do zasilania drobnych przedmiotów domowego użytku, ale także urządzeń ratunkowych (radia), bądź wojskowych. Najczęściej dostępnymi ogniwami pierwotnymi są ogniwa Leclanchégo (zwane popularnie alkalicznymi) oraz ogniwa litowe (których nie należy mylić z ogniwami litowo-jonowymi, które są ładowalne). 51. Drużynowe Mistrzostwa Europy w Brydżu Sportowym – drużynowe mistrzostwa Europy w brydżu sportowym, które odbyły się w dniach 12–23 czerwca 2012 w Dublinie (Irlandia). Zwycięzcami zawodów zostały drużyny Monako (kat. otwarta), Anglii (kobiety) i Francji (seniorzy). Inteligentny system pomiarowy (ang. Smart Metering – SM) – kompleksowy, zintegrowany system informatyczny obejmujący inteligentne liczniki energii elektrycznej odbiorców energii, infrastrukturę telekomunikacyjną, centralną bazę danych oraz system zarządzający. Inteligentne systemy pomiarowe są częścią inteligentnej sieci elektroenergetycznej i nie powinny być rozpatrywane w oderwaniu od niej.

  Anne Enright (ur. 11 października 1962 w Dublinie) – irlandzka pisarka. Zdobywczyni Nagrody Bookera w 2007 za powieść Tajemnica rodu Hegartych. W swoich dziełach porusza takie tematy jak miłość, współczesna Irlandia czy zeitgeist. Urządzenie inteligentne jest wyposażone w sztuczną inteligencję - algorytmy wykorzystujące np.: zasady heurystyczne (praktyczne), sieci neuronowe, systemy ekspertowe, itp. Urządzenia inteligentne umieją zdobywać wiedzę bezpośrednio od projektanta lub pośrednio poprzez rozkazy, przykłady, obserwację oraz przez wykorzystanie analogii, następnie korzystać z tej wiedzy. Urządzenia inteligentne nazywamy urządzeniami wirtualnymi (virtual instruments), np. wirtualne przyrządy pomiarowe albo wirtualne regulatory, zwane też przyrządami softwarowymi (programowymi).

  David Kelly (ur. 11 lipca 1929 roku w Dublinie, Irlandia zm. 12 lutego 2012 roku tamże) - irlandzki aktor. Znany głównie z roli dziadka Joe w filmie Charlie i fabryka czekolady. Grumman X-29 – eksperymentalny samolot amerykański będący platformą testową dla nowych technologii i rozwiązań takich jak sterowanie w systemie canarda czy odwrotny skos skrzydeł. Zamierzona niestabilność samolotu wymagała zastosowania nowoczesnego skomputeryzowanego sterowania elektrycznego powierzchniami sterowymi (fly by wire), oraz zastosowania do konstrukcji skrzydeł materiałów kompozytowych bardzo wytrzymałych i jednocześnie lekkich.

  Players Tour Championship 2011/2012 – Turniej finałowy – ostatni, finałowy turniej z cyklu 12 rankingowych turniejów Players Tour Championship, rozegrany w Bailey Allen Hall w Galway (Irlandia) w dniach 14–18 marca 2012 roku. Stopy z pamięcią kształtu – materiały inteligentne, w których zachodzi odwracalna, termosprężysta przemiana martenzytyczna lub zmiana orientacji krystalicznej martenzytu pod wpływem zewnętrznego pola magnetycznego.

  Juliusz Lech Kulikowski (ur. w 1931 w Nowym Mieście Lubawskim) – profesor specjalizujący się w biocybernetyce i inżynierii biomedycznej, pracuje w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. Obszar Jego badań naukowych to: systemy informatyczne, techniki fal ultrakrótkich, teoria informacji, zastosowania komputerów w medycynie, informacji naukowej i badaniach doświadczalnych.

  Korozja elektrochemiczna – korozja metali spowodowana procesami elektrochemicznymi, zachodząca wskutek występowania różnych potencjałów na powierzchni korodującego obiektu, znajdującego się w środowisku elektrolitu. W takiej sytuacji powstają ogniwa korozyjne, w których fragmenty powierzchni metalu o niższym potencjale są anodami – zachodzi na nich utlenianie metalu, przechodzącego do roztworu. Na katodach ogniw korozyjnych zachodzą reakcje redukcji tzw. depolaryzatora, którym jest często cząsteczkowy tlen z powietrza (depolaryzacja tlenowa) lub jony wodorowe (depolaryzacja wodorowa), ulegające redukcji do wodoru gazowego.

  Joan Burton (ur. 1 lutego 1949 w Dublinie) – irlandzka polityk, parlamentarzystka, wicepremier i minister, przewodnicząca Partii Pracy. Wodorowe zużycie metalu – zjawisko łuszczenia się współpracujących powierzchni metali na skutek wnikania w wysokiej temperaturze wodoru w strukturę tych powierzchni. Prowadzi to do nieodwracalnych zmian, które zdecydowanie przyśpieszają proces niszczenia metali. Efektem jest zniszczenie warstwy wierzchniej oraz tzw. zmęczenie materiału.

  Rezystancja izolacji - jest połączeniem równoległym rezystancji skrośnej zależnej od materiału izolacyjnego i rezystancji powierzchniowej zależnej od czystości powierzchni. Czynnikami, które głównie wpływają na pomiar parametrów charakteryzujących rezystancję izolacji są: wilgotność, temperatura, napięcie pomiarowe, czas pomiaru oraz czystość powierzchni materiału izolacyjnego. Pomiary rezystancji izolacji wykonuje się celem zbadania faktycznego stanu izolacji instalacji oraz odbiorników energii elektrycznej. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo obsługi oraz prawidłowe funkcjonowanie urządzeń elektrycznych. Marlay Park – podmiejski park publiczny w Dublinie o powierzchni 121 hektarów położony w Rathfarnham w administracyjnym obszarze Hrabstwa Dun Laoghaire-Rathdown w Irlandii.

  Powierzchnia właściwa - (ang. specific surface area) - parametr skalarny wyrażający wielkość powierzchni substancji (ciała stałego) przypadającej na jego ilość. W zależności od tego jak rozumie się termin ilość substancji spotkać można rozmaite definicje powierzchni właściwej.

  Dodano: 11.01.2012. 16:26  


  Najnowsze