• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sobota z Ramzesem

  13.11.2009. 17:35
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zaprasza w najbliższą sobotę, 14 listopada na Rammesiadę, czyli Dzień z Ramzesem II Wielkim. Pracownicy muzeum wspólnie ze Stowarzyszeniem Egiptologicznym przygotowali szereg atrakcji dla dorosłych i dzieci w postaci wykładów, pokazów, projekcji filmowych i rekonstrukcję rytuałów starożytnego święta. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

  Impreza rozpocznie się punktualnie o godzinie 12.00 na dziedzińcu muzealnym, obok obelisku Ramzesa II, inscenizacją święta Sed. Święto to było jubileuszem, obchodzonym przez faraona z reguły po 30 latach rządów i polegającym na rytualnym powtórzeniu narodzin i intronizacji. Ceremonie miały na celu przywrócić władcy siły witalne na dalsze lata panowania.
  Od 13.00 do 15.00 w sali dydaktycznej będą miały miejsce zabawy plastyczne i konkursy, których tematem przewodnim będzie sztuka starożytnego Egiptu. Planowane są także projekcje trzech filmów animowanych: Scooby Doo i Mumia, Scooby Doo w Muzeum i Scooby Doo na tropie mumii.

  Dla dorosłych przewidziano wykłady w sali audytoryjnej, które rozpoczną się o 13.00. Pierwszy referat, dotyczący uzbrojenia w czasach Nowego Państwa (czyli kiedy władał Ramzes II), zaprezentuje Michał Neska. O 13.45 gościem muzeum będzie dr Leszek Zinkow, który opowie o swojej najnowszej książce " Imhotep i pawie pióra", podejmującej tematykę egiptyzujących motywów w polskiej architekturze. O 14.15 wystąpi Agnieszka Mikulska, która wygłosi referat pt. "Konie w starożytnym Egipcie". Natomiast Kamila Dolata-Goszcz (o godz. 15.00) opowie o działalności budowlanej Ramzesa II.

  Po referatach przewidziano projekcje dwóch filmów dokumentalnych: o 15:45 - Sekrety życia Ramzesa II, a o 16.40 - Wielcy Egipcjanie " Ramzes II Wielki.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ramzes IX Chaemuaset I - faraon, władca starożytnego Egiptu z czasów XX dynastii, z okresu Nowego Państwa. Prawdopodobnie panował w latach 1125-1107 p.n.e. Prawdopodobnie był synem Ramzesa VI, a bratem Ramzesa VII, lub też według K.A.Kitchena - był synem Ramzesa VIII. Lata jego panowania przeszły do historii głównie dzięki skandalom, związanym z rabunkami nekropolii tebańskich oraz najazdom Libijczyków, których oddziały dotarły aż do Teb. Kaemwaset – syn faraona Ramzesa III i królowej Iset. Meritaton II był bratem faraonów Ramzesa IV, Ramzesa VI i Ramzesa VIII i wujem faraonów Ramzesa V i Ramzesa VII. Jego pełne imię brzmiało Ramzes Kaemwaset. Ramzes V Amonherchopszef I - faraon, władca starożytnego Egiptu z XX dynastii, z okresu Nowego Państwa. Prawdopodobnie panował w latach 1145-1142 p.n.e. Po śmierci swego poprzednika wstąpił na tron w wieku około kilkunastu lat. Był prawdopodobnie synem Ramzesa IV lub też, według innych ocen, był synem Ramzesa III i królowej Isis (Iset). Poślubił co najmniej dwie kobiety: Tauerettel i Henutuati.

  Ramzes III – faraon, władca starożytnego Egiptu z XX dynastii, z okresu Nowego Państwa. Syn Setnachta i królowej TiymerenIset (Teje ukochana przez Izydę). Panował prawdopodobnie w latach 1183–1152 p.n.e. (lub 1187/1186–1156/1155 p.n.e.). Wstąpił na tron w dniu III Szemu 26 dniu. Według papirusu Harris I, panował 31 lat i 41 dni. Ramzes III od początku swego panowania naśladował swego wielkiego imiennika, Ramzesa II. Przejawiało się to w tytulaturze jaką przyjął, w nadawaniu swym synom imion synów Ramzesa II, dążeniu do dorównania Ramzesowi II w przedsięwzięciach budowlanych oraz akcjach militarnych. Seti I – faraon, władca starożytnego Egiptu z XIX dynastii, syn Ramzesa I i królowej Sitre, ojciec przyszłego wielkiego faraona Ramzesa II.

  Pareherwenemef (egip. Re jest z jego lewym ramieniem) – syn faraona Ramzesa III i królowej Iset. Jak większość synów tego faraona otrzymał imię po synu Ramzesa II i Nefertari, Pareherwenemefie, co było celowym zabiegiem ze strony jego ojca mającym na celu autoidentyfikację ze swoim legendarnym poprzednikiem. Ramzes X Amonherchopszef III - faraon, władca starożytnego Egiptu z czasów XX dynastii, z okresu Nowego Państwa. Prawdopodobnie panował w latach 1107-1103 p.n.e. Prawdopodobnie był synem Ramzesa IX lub być może jego zięciem.

  Smendes gr. - Nesbanebdżed egip. - władca starożytnego Egiptu, być może wezyr północy lub namiestnik Dolnego Egiptu, założyciel XXI dynastii, następca Ramzesa XI. Po śmierci Ramzesa XI przeniósł stolicę z Pi-Ramzes do Tanis. Ramzes IV - faraon, władca starożytnego Egiptu z XX dynastii, z okresu Nowego Państwa. Syn Ramzesa III i królowej Isis (Iset). Panował prawdopodobnie w latach 1152-1145 p.n.e. Osiągnął sukcesję po śmierci swego ojca, a wyniku przedwczesnej śmierci starszego brata, Amonherchopszefa. Zasiadł na tronie w wieku powyżej czterdziestu lat. Swoje panowanie rozpoczął od wdrożenia lub kontynuowania procesu przeciwko zamachowcom na swego ojca. Małżonką jego była Tantipet, prawdopodobnie matka jego syna i następcy - Ramzesa V.

  Ramzes VIII - faraon, władca starożytnego Egiptu z XX dynastii, z okresu Nowego Państwa. Prawdopodobnie panował w latach 1126-1125 p.n.e. lub 1126-1124 p.n.e. Jest władcą, o którym właściwie nic nie wiadomo. Być może był synem Ramzesa III i jego nieznanej żony. Prawdopodobnie był jednym z młodszych synów królewskich, dla którego nie przewidywano sukcesji, jednakże w wyniku wymierania jego starszych braci odziedziczył władzę. Nie odnaleziono żadnej steli wymieniającej imię tego władcy, a jedyną wzmianką o jego imieniu jest lista książąt, synów Ramzesa III, wykuta na ścianach świątyni w Medinet Habu, w Tebach Zachodnich. Jak dotąd nie odnaleziono (jeśli istnieje) grobowca Ramzesa VIII. Być może jest nim KV 19, uważany za grobowiec jednego z synów Ramzesa IX. Istnieje również hipoteza, mówiąca że grobowiec ów czeka gdzieś w Dolinie Królów na swego odkrywcę.

  Ramzes XI Chaemuaset II - faraon, władca starożytnego Egiptu z czasów XX dynastii, z okresu Nowego Państwa. Prawdopodobnie panował w latach 1103-1070 p.n.e. Był synem Ramzesa X.

  Świątynia Chonsu – świątynia w Karnaku (dawne Teby) znajdująca się w południowo-zachodnim narożniku Św. Amona. Została zbudowana przez Ramzesa III, lecz w świątyni znaleziono też imiona Ramzesa IV i Ramzesa XI. Świątynia była poświęcona bogu księżyca – Chonsu. Scrappy Doo – postać z seriali "Scooby i Scrappy Doo", "13 demonów Scooby Doo" i filmów "Scooby Doo i Bracia Boo", "Scooby Doo i Oporny Wilkołak" oraz "Scooby Doo: Szkoła Upiorów" z serii Scooby Doo. Widzimy go również w jednej scenie filmu fabularnego Scooby-Doo. Scrappy zostaje również wspomniany w 20 odcinku serialu Scooby Doo i Brygada Detektywów. Widać wtedy jego woskową figurę.

  Papirus Harris I lub Wielki Papirus Harris – oznaczony numerem katalogowym pBM9999 lub British Museum 9999. Został odnaleziony nieopodal Medinet Habu. Jego nazwa pochodzi od nazwiska Antoniego Charlesa Harrisa. Zakupiony przez niego w 1855 roku, do British Museum trafił w 1872 roku. Jest najdłuższym papirusem kiedykolwiek znalezionym w Egipcie. Mierzy 42,5 metra i zawiera 1500 linii tekstu. Został napisany w hieratyce w czasach panowania Ramzesa IV. Składa się z kilku rozdziałów, zawiera świątynną listę fundacyjną dla świątyni Amona w Tebach oraz krótkie podsumowanie panowania Ramzesa III. W swej części historycznej wspomina czasy panowania Setnachta, jako okres odnowy i przywrócenia porządku, po których nastały lata panowania Ramzesa III i reorganizacji administracji i armii. Opisuje zmagania i wojny z Ludami Morza, Libijczykami i plemionami Maszuasz. Opisuje lata budowy i rozwoju dobrobytu kraju i jego zwykłych mieszkańców. Podsumowując, ukazuje Ramzesa III jako wielkiego dobroczyńcę kraju i jego mieszkańców, rdzennych i napływowych i stanowi niejako kronikę panowania Ramzesa III, wymieniając przedsięwzięcia budowlane władcy oraz całokształt jego działalności wewnątrzpaństwowej. Amonherchopszef – najstarszy syn Ramzesa III i następca tronu. Jak większość synów tego faraona otrzymał imię po synu Ramzesa II, Amonherchopszefie, co było celowym zabiegiem ze strony jego ojca mającym na celu autoidentyfikację ze swoim legendarnym poprzednikiem. Zmarł w wieku piętnastu lat.

  Ramzes VII - faraon, władca starożytnego Egiptu z XX dynastii, z okresu Nowego Państwa. Prawdopodobnie panował w latach 1134-1126 p.n.e. lub 1136-1128 p.n.e. Był prawdopodobnie synem Ramzesa VI. Scooby Doo: Ahoj Piraci! (ang. Scooby-Doo: Pirates Ahoy!) – piętnasty z filmów animowanych z serii Scooby Doo, nakręcony w 2006 roku.

  Scooby Doo na tropie Mumii (ang. Scooby-Doo in Where’s My Mummy?) – film animowany z roku 2005, czternasty z serii Scooby Doo. Ramzes VI Amonherchopszef II - faraon, władca starożytnego Egiptu z XX dynastii, z okresu Nowego Państwa. Prawdopodobnie panował w latach 1142-1134 p.n.e. Był prawdopodobnie synem Ramzesa III i królowej Isis (Iset). Objął tron po śmierci swego poprzednika, Ramzesa V, którego być może wcześniej odsunął od władzy. Jego główną małżonką prawdopodobnie była Nubchesbed. Jego 8-letnie panowanie jest bardzo skąpo udokumentowane. Niewiele wiadomo na temat jego dokonań. Wiadomo o jego zwycięskich wojnach z Libijczykami, którzy usiłowali dokonać inwazji na tereny zachodniej Delty. Wiadomo również, że za czasów Ramzesa VI po raz ostatni umieszczono kartusze królewskie na Synaju. Za jego czasów coraz wyraźniej zaznaczał się schyłek władzy królewskiej i wzrost potęgi arcykapłanów tebańskich.

  Dodano: 13.11.2009. 17:35  


  Najnowsze