• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Specjaliści od Aleksandra Wielkiego spotkają się we Wrocławiu

  15.11.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W piątek i sobotę (18-19 listopada) we Wrocławiu naukowcy z całego świata będą obradować na temat Aleksandra Wielkiego. Spotkanie jest organizowane przez prof. Krzysztofa Nawotkę i dr Agnieszkę Wojciechowską z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dr. Volkera Grieba z Uniwersytetu Helmuta Schmidta w Hamburgu.

  Uczestnicy sympozjum pt. "Alexander the Great and Egypt: History, Art, Tradition" ("Aleksander Wielki i Egipt: historia, sztuka, tradycja") omówią podbój Egiptu przez wojska macedońskie oraz jego konsekwencje w literaturze, sztuce, religii i architekturze. Część występujących spróbuje przełamać różnorodne mity na temat tego wyjątkowego władcy i spojrzeć na niego z innej perspektywy - jedna ze specjalistek przytoczy żydowskie średniowieczne źródła pisane na ten temat.

  Pośród wystąpień nie zabraknie polskich akcentów. Prof. Adam Łukaszewicz z UW nakreśli kwestię obecności macedońskiego władcy w Aleksandrii z perspektywy wieloletnich polskich badań na Kom el-Dikka (współczesna Aleksandria). Inni rodzimi naukowcy przyjadą do Wrocławia z ośrodków akademickich w Krakowie i Gdańsku. Spotkanie będzie jednak zdominowane przez gości zagranicznych z całego świata, w tym Japonii, Rosji, Hiszpanii, Rumunii czy Wielkiej Brytanii.

  Wszystkie wystąpienia zostaną wygłoszone w języku angielskim. Szczegółowy program konferencji dostępny tutaj.

  Spotkanie odbędzie się w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN(ul. Więzienna 6).

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wrocław Global Forum - odbywające się od 2010 coroczne spotkanie polityków i dyplomatów organizowane przez Atlantic Council i miasto Wrocław. Muzeum Przyrodnicze we Wrocławiu, Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego – muzeum przyrodnicze we Wrocławiu założone przez prof. Johanna Ludwiga Christiana Gravenhorsta. Pałac Książąt Legnicko-Brzeskich we Wrocławiu - dawny pałac miejski, znajdujący się we Wrocławiu, przy ulicy Szewskiej 49. Obecnie siedziba Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego (BCUWr) – oferuje dostęp do zabytków piśmiennictwa, zbiorów edukacyjnych i wystaw prezentujących najbardziej interesujące kolekcje wybrane z bogatych zasobów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego wykorzystuje oprogramowanie dLibra - opracowane i rozwijane przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe oraz tym samym współtworzy polską platformę rozproszonych bibliotek cyfrowych w sieci PIONIER, zapewniającą dostęp do obiektów cyfrowych wraz z ich metadanymi oraz do zaawansowanych usług opartych na udostępnianych obiektach (m.in. do wyszukiwania rozproszonego). Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego - archiwum, a jednocześnie jednostka ogólnouczelniana Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmujące się gromadzeniem zbiorów dotyczących jego przeszłości oraz poprzedników tej uczelni, a także akt studenckich i pracowników uczelni. Zostało założone 1 października 1950 roku. Mieści się obecnie przy ul. Szewska 50/51 we Wrocławiu.

  Aleksandra Szewczyk (ur. 10 grudnia 1979 we Wrocławiu) – polski historyk sztuki, doktor w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre we Wrocławiu – jednostka Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, przy ulicy Cybulskiego 30.

  Małgorzata Możdżyńska-Nawotka – historyk sztuki, kostiumolog i tłumacz. Kształciła się na Uniwersytecie Wrocławskim oraz na Uniwersytecie Stanowym w Ohio (USA). Pracownik Muzeum Narodowego we Wrocławiu, opiekun kolekcji tkanin i ubiorów; autorka książek Ubiory kobiece 1840-1939 oraz O modach i strojach (Wrocław 2002, 2005). Model przekroju geologicznego przez Sudety Środkowe - zbudowany z kamienia przekrój geologiczny znajdujący się w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu.

  Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (WMW UP we Wrocławiu) - jeden z 5 wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu powstały 1 listopada 1945 roku na mocy uchwały Senatu Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. Kształci studentów na kierunku weterynaria, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.

  Kościół św. Krzysztofa we Wrocławiu – ewangelicka świątynia we Wrocławiu przy pl. św. Krzysztofa znajdującym się na rogu ul. Kazimierza Wielkiego i Wierzbowej.

  Andrzej Ziemiański (ur. 17 lutego 1960 we Wrocławiu) – polski pisarz science fiction i fantasy, z zawodu architekt. W roku 1983 ukończył Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. W latach 1984–1985 pracował w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, zaś od 1985 do 2005 w Instytucie Budownictwa Rolniczego Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Oprócz pisania, prowadzi zajęcia dla studentów z creative writing w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. W Internecie posługuje się pseudonimem GIN. Zamek Cesarski we Wrocławiu (Zamek Książąt Śląskich) − niezachowany zamek we Wrocławiu, położony w miejscu obecnego gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Kościół św. Marcina we Wrocławiu – niewielki gotycki kościółek znajdujący się w zachodniej części wrocławskiego Ostrowa Tumskiego. Jest jedną z najstarszych istniejących budowli kościelnych we Wrocławiu (starszy jest tylko Kościół św. Idziego). Chamlet − wyróżnienie dla najgorszych polskich reklam, przyznawane od 2010 roku przez Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Zakład Projektowania Komunikacji Uniwersytetu Wrocławskiego. Pomysłodawcą nagrody jest prof. Michael Fleischer. Nagrodą jest zgnieciona kartka. Nigdy żaden z laureatów konkursu osobiście nie odebrał tego wyróżnienia (stan na 2013 rok).

  Dodano: 15.11.2011. 00:19  


  Najnowsze