• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Spotkanie filozoficzne u oo. franciszkanów w Katowicach-Panewnikach

  09.04.2010. 20:40
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  "Rajmundo Panikkar - chrześcijańska i buddyjska odpowiedź na pytanie o cel życia człowieka. Soteria i nirwana" - to tytuł spotkania filozoficznego, które odbędzie się 9 kwietnia u oo. franciszkanów w Katowicach-Panewnikach.


  Konferencję organizuje Towarzystwo Metafizyczne im. A.N. Whiteheada Sekcja Dialogu Międzyreligijnego i Seminarium Duchowne Braci Mniejszych w Katowicach-Panewnikach. Będzie to szóste spotkanie z cyklu "Wielkie postacie dialogu międzyreligijnego".

  Seminarium poprowadzi o. dr Kleofas Gródek OFM i dr Bogdan Ogrodnik.

  Dyskusja rozpocznie się o godz. 17.00 w Klasztorze Franciszkańskim w Katowicach -Panewnikach (ul. Panewnicka 76).

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wyższe Seminarium Duchowne oo. Franciszkanów w Katowicach mieści się, w klasztorze oo. Franciszkanów w katowickiej dzielnicy Panewniki przy ul. Panewnickiej 76. Jest domem formacyjnym Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce. Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – neoromański kościół klasztorny w Katowicach Panewnikach z początku XX wieku, centrum pielgrzymkowe w okresie Bożego Narodzenia ze względu na budowaną rokrocznie Panewnicką Szopkę. Wraz z przyległą kalwarią miejsce kultu Męki Pańskiej. Jest kościołem parafialnym dla prowadzonej przez franciszkanów z Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Katowicach parafii. Sebastian Andrzej Jasiński, OFM (ur. 4 października 1953 w Bytomiu) – polski duchowny katolicki, franciszkanin, profesor doktor habilitowany biblistyki, kierownik katedry egzegezy Starego Testamentu Uniwersytetu Opolskiego, wykładowca Seminarium Duchownego OO. Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach.

  Ulica Franciszkańska w Katowicach − jedna z zabytkowych uliczek w katowickiej dzielnicy Ligota-Panewniki. Rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Panewnicką. Następnie krzyżuje się z ul. Grunwaldzką, ul. Stefana Żeromskiego, ul. Smolną, ul. Piotrowicką i ul. Zagroda. Kończy swój bieg przy skrzyżowaniu z ul. Emerytalną obok placu ojca Justyna Widucha. Swoją nazwę wzięła od panewnickiego Klasztoru Franciszkanów, do którego prowadzi. Wilhelm Bolesław Rogosz, OFM (ur. 9 lipca 1865 w Wierzchu, zm. 3 lutego 1939 w Panewnikach) – budowniczy Bazyliki św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP i klasztoru franciszkanów w Panewnikach, komisarz prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce w latach 1926-1929.

  Kalwaria Panewnicka − zespół szeregu kaplic pasyjno-maryjnych usytuowanych w pobliży klasztoru oo. franciszkanów w Katowicach wraz z przyległym terenem parkowym. Śladami Patriarchy – kwartalnik seminaryjny wydawany przez studentów Wyższego Seminarium Duchownego Braci Mniejszych w Katowicach.

  Izydor Bernardyn Grzyśka OFM (ur. 4 kwietnia 1906 w Halembie, zm. 19 października 1973 w Katowicach) – polski franciszkanin, misjonarz ludowy, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Panewnikach, prowincjał, więzień polityczny. Ekosong − festiwal piosenki ekologicznej organizowany w Panewnikach od 1990 przez franciszkanów z Prowincji Wniebowzięcia NMP w Katowicach.

  Klasztor Franciszkanów w Starych Panewnikach − dom zakonny franciszkanów wraz z kościołem pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy, znajdujący się na terenie Katowic, w województwie śląskim, wchodzący w skład prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce.

  Klasztor Franciszkanów w Panewnikach − neoromański zespół klasztorny powstały w latach 1903−1908 wraz z przyległą kalwarią w katowickiej dzielnicy Ligota-Panewniki, siedziba franciszkańskiej Prowincji Wniebowzięcia NMP w Polsce.

  Ulica Kijowska w Katowicach − jedna z ulic w katowickiej dzielnicy Ligota-Panewniki. Łączy Nowe Panewniki z Kokocińcem. Rozpoczyna swój bieg w Panewnikach, przy skrzyżowaniu z ul. Panewnicką i ul. Medyków. Następnie krzyżuje się m.in. z ulicami Braci Wieczorków i Stanisława Hadyny. Muzeum Misyjne OO. Franciszkanów w katowickiej dzielnicy Panewniki umiejscowione przy klasztorze OO. Franciszkanów gromadzące dokumentację, fotografie oraz eksponaty z misji zagranicznych górnośląskiej prowincji zakonu.

  Szkoła Seraficka − seria wydawnicza (ISSN 1898-7842), w ramach której ukazują się materiały z sympozjów organizowanych przez afiliowane do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II Wyższe Seminarium Duchowne OO. Franciszkanów w Katowicach. Parafia św. Józefa Robotnika w Rybniku – rzymskokatolicka parafia w dekanacie Rybnik w archidiecezji katowickiej. Opiekę duszpasterską sprawują oo. franciszkanie z Prowincji Wniebowzięcia NMP z siedzibą w Katowicach Panewnikach

  Dodano: 09.04.2010. 20:40  


  Najnowsze