• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Spotkanie nt. nanomateriałów i nanotechnologii, Ostrawa, Czechy

  26.04.2013. 16:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 17-20 czerwca 2013 r. w Ostrawie, Czechy, odbędzie się "Spotkanie nt. nanomateriałów i nanotechnologii" (Nano Ostrava 2013 - Nanomaterials and Nanotechnology Meeting).

  Nanotechnologia wywiera zdecydowany wpływ na wiele dziedzin, w tym inżynierię, biologię, chemię, informatykę, materiałoznawstwo, programy wojskowe i wiele więcej. Pośród wielu najważniejszych zalet nanotechnologii można wymienić udoskonalone metody produkcji, systemy oczyszczania wody, systemy energetyczne, poprawę właściwości fizycznych, nanomedycynę, ulepszenie metod produkcji żywności i żywienia oraz wielkoskalową infrastrukturę zautomatyzowanej produkcji. Może również pomóc w automatyzacji zadań wcześniej niedostępnych z powodu ograniczeń fizycznych, co z kolei może obniżyć wymagania związane z siłą roboczą, terenem czy konserwacją w ramach działalności człowieka.

  Konferencja posłuży za platformę do otwartej dyskusji między naukowcami, studentami i przedsiębiorcami żywotnie zainteresowanymi dalszym rozwojem nanomateriałów i nanotechnologii.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Nanomateriały – wszelkie materiały, w których występują regularne struktury na poziomie molekularnym, tj. nie przekraczającej 100 nanometrów. Granica ta może dotyczyć wielkości domen jako podstawowej jednostki mikrostruktury, czy grubości warstw wytworzonych lub nałożonych na podłożu. W praktyce granica poniżej której mówi się o nanomateriałach jest różna dla materiałów o różnych właściwościach użytkowych i na ogół wiąże się to z pojawieniem szczególnych właściwości po jej przekroczeniu. Zmniejszając rozmiar uporządkowanych struktur materiałów można uzyskać znacznie lepsze właściwości fizyko-chemiczne, mechaniczne, itp. Nanobiotechnologia (lub bionanotechnologia) – dziedzina nanotechnologii na pograniczu biologii i biochemii. Zajmuje się przede wszystkim badaniem istniejących nanostruktur, umożliwiając ich wykorzystanie na skalę przemysłową, ale również tworzeniem nowych metod badawczych biologii. Transhumanizm (czasem skracany do >H lub H+) – ideologia postulująca użycie nauki i techniki, w szczególności neurotechnologii, biotechnologii i nanotechnologii, do przezwyciężenia ludzkich ograniczeń i poprawy kondycji ludzkiej.

  Nanoroboty (nanoboty, nanity, nanomaszyny) są hipotetycznymi maszynami w zakresie wielkości 1.5-100 nanometrów, skonstruowanymi dzięki nanotechnologii w nanoskali z komponentów nanometrycznych. Ostrava-Hrušov (pol. Ostrawa-Hruszów) – była stacja kolejowa w Hruszowie, w Ostrawie, w kraju morawsko-śląskim, w Czechach. Została otwarta 1 kwietnia 1847. Od 1979 nie zatrzymują się na niej pociągi osobowe. Obecnie rejon byłej stacji Ostrava-Hrušov jest częscią stacji Ostrava hlavní nádraží. Leży na linii kolejowej nr 270.

  Koszty - wyrażone wartościowo zużycie czynników produkcji, wykorzystanie zasobów ludzkich, usług obcych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Koszty można klasyfikować na wiele sposobów. Można wyróżnić trzy podstawowe układy kosztów: Chemia spożywcza – dział chemii zajmujący się składem chemicznym surowców, produktów, dodatków do żywności oraz metodami i chemizmem produkcji, związkami chemicznymi dodawanymi do żywności oraz analizą chemiczną surowców, produktów żywnościowych oraz dodatków do produktów spożywczych m.in. konserwantów, barwników, regulatorów kwasowości, antyutleniaczy, wzmacniaczy smaku i zapachu i innych. Chemia spożywcza wiąże się ściśle z: inżynierią chemiczną i biochemiczną, mkrobiologią techniczną, biochemią, technologią żywności, zdrową żywnością, toksykologią oraz wszelkimi normami (m.in. UE) dotyczącymi chemii produktów żywnościowych. A dotyczy: piekarstwa, mleczarstwa, przerobu mięs, cukrownictwa, przetwórstwa warzyw i owoców, zielarstwa, produkcji substancji zapachowych, gorzelnictwa, winiarstwa, piwowarstwa, spożywczych wód mineralnych, przerobu zbóż, krochmalnictwa i innych.

  Ostrava-Stodolní – przystanek kolejowy w rejonie stacji Ostrava hlavní nádraží w Ostrawie, w kraju morawsko-śląskim, w Czechach. Znajduje się na linii kolejowej nr 323. Ostrava-Mariánské Hory (pol. Ostrawa-Mariańskie Góry) – przystanek kolejowy w Ostrawie, w kraju morawsko-śląskim, w Czechach. Znajduje się na wysokości 210 m n.p.m. na terenie stacji Ostrava hlavní nádraží na linii kolejowej nr 270.

  Ostrava-Kunčičky – przystanek kolejowy w Kończycach Małych w Ostrawie, w kraju morawsko-śląskim, w Czechach. Znajduje się na wysokości 220 m n.p.m. i leży na linii kolejowej nr 323.

  Foresight Institute – zlokalizowana w Palo Alto (Kalifornia) organizacja non-profit mająca na celu promocję przekształcających technologii. Sponsoruje konferencje dotyczące nanotechnologii molekularnej, publikuje raporty i wydaje newsletter.

  Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku. Nanomaszyny: W teorii są to mechanizmy bardzo małe (kilka nanometrów) służące do celów medycznych, tudzież bojowych. Mogą działać jak Chmura Naprawcza (reperować struktury budynków i pojazdów). Specjaliści od Nanotechnologii często krytykują pomysły pisarzy gatunków Cyberpunk czy Wojennej Fantastyki że Nanoboty ( popularna nazwa Nanomaszyn) mogą być używane do celów przestępczych lub wojny, choć inni specjaliści twierdzą że: "Armia i Ulica znajdą zastosowanie do wszystkiego". Obecnie najbardziej prawdopodobne jest zastosowanie Inżynierów z książek naukowych Dexlera. są to Nanomaszyny stworzone z Białek, min kultur E-coli.


  Instytut Nielsa Bohra (duń. Niels Bohr Institutet for Astronomi, Fysik og Geofysik) – duński instytut badawczy. Zajmuje się badaniami naukowymi w dziedzinie astronomii, geofizyki, nanotechnologii, fizyki cząstek elementarnych, mechaniki kwantowej i biofizyki. Inżynieria oprogramowania – dziedzina inżynierii systemów zajmująca się wszelkimi aspektami produkcji oprogramowania: od analizy i określenia wymagań, przez projektowanie i wdrożenie, aż do ewolucji gotowego oprogramowania. Podczas gdy informatyka zajmuje się teoretycznymi aspektami produkcji oprogramowania, inżynieria oprogramowania koncentruje się na stronie praktycznej.

  Ostrava střed – dworzec kolejowy w rejonie stacji Ostrava hlavní nádraží w Ostrawie, w kraju morawsko-śląskim, w Czechach. Znajduje się na wysokości 210 m n.p.m. i leży na linii kolejowej nr 323. Właściwości materiałowe – cecha każdego materiału zdefiniowanego jako kompozycja chemiczna w określonych warunkach fizycznych. Zależnie od warunków fizycznych, wartości właściwości materiałowych dla pojedynczego materiału mogą być różne. Nie są to więc właściwości materiału takie, jak np. skład chemiczny.

  Systemy zgrupowane (ang. clustered systems) – systemy skupiające wiele procesorów w celu realizacji zadań obliczeniowych.

  Dodano: 26.04.2013. 16:17  


  Najnowsze