• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Spotkanie z amerykańskimi astronautami na Politechnice Warszawskiej

  13.05.2010. 11:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Trzech spośród pięciorga amerykańskich astronautów, którzy w tym tygodniu odwiedzają Polskę, 14 maja weźmie udział w otwartym spotkaniu na Politechnice Warszawskiej. Jego organizatorem jest Studenckie Koło Astronautyczne, działające przy Instytucie Techniki Cieplnej Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa.

  Podczas spotkania Amerykanie - Terry Virtis, Stephen Robinson i Nicholas Patrick - zaprezentują film, ukazujący przebieg ich ostatniej misji (STS-130 w lutym tego roku) i opowiedzą o pracy i życiu w kosmosie.

  W piątek Politechnikę Warszawską odwiedzi również generał Mirosław Hermaszewski - jedyny polski kosmonauta. Po projekcji filmu będzie razem z astronautami NASA odpowiadał na pytania uczestników spotkania.

  Pięcioro amerykańskich astronautów - poza wymienionymi, także George Zamka i Kathryn Hire - odwiedza Polskę na zaproszenie Ambasady Stanów Zjednoczonych oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, obchodzącej w tym roku 10-lecie swojej działalności.

  To pierwsza w Polsce wizyta astronautów, którzy niemal w tym samym składzie zaledwie kilkanaście tygodni temu odbyli lot w kosmos. Od poniedziałku członkowie zespołu odwiedzają kilkanaście polskich miejscowości i uczestniczą w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą.

  Piątkowe spotkanie rozpocznie się o godz. 8.00 w Małej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej (Plac Politechniki 1). Wstęp wolny.

  PAP - Nauka w Polsce, Jan Pomierny

  agt/ kap/


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) – koło naukowe założone w 1996 r. z inicjatywy studentów Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej oraz profesora Piotra Wolańskiego z Instytutu Techniki Cieplnej. PW-Sat – polski sztuczny satelita typu CubeSat zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej (członków Studenckiego Koła Astronautycznego działającego na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa i Studenckiego Kola Inżynierii Kosmicznej działającego na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych) przy wsparciu Centrum Badań Kosmicznych PAN. Grzegorz Jaczyński (ur. 1955) - W momencie ogłoszenia stanu wojennego student Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej

  Grupy i oddziały astronautów: Wykaz grup i oddziałów astronautów zawiera zestawienie nazwisk ludzi, którzy brali udział w misjach kosmicznych lub przygotowywali się do lotów w kosmos. Sporządzony został z zachowaniem chronologii poszczególnych naborów astronautów, podziałem na lata i kraje, które ich dokonywały. Poza narodowymi zespołami (astronautami zawodowymi) są tu również grupy przygotowujące się do określonych misji oraz tzw. „kosmiczni turyści”. Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej – drugi pod względem wielkości wydział Politechniki Warszawskiej. Początki historii wydziału sięgają "Katedry Elektrotechnicznej" utworzonej w 1898 roku na Wydziale Mechanicznym. Dawne nazwy: "Wydział Budowy Maszyn i Elektrotechniczny" (od 1915 do 1921), "Wydział Elektrotechniczny" (do 1924), "Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej" do chwili obecnej. Mieści się w kilku gmachach znajdujących się na Terenie Centralnym Politechniki Warszawskiej. Władze wydziału oraz dziekanat mieszczą się w Gmachu Głównym przy placu Politechniki 1. Z tego wydziału w 1966 wyłonił się późniejszy Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

  Man In Space Soonest (Człowiek w Kosmosie - Pierwsi) – pierwsza grupa amerykańskich kandydatów na astronautów. MISS był projektem Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, który miał na celu pokonanie Rosjan w wyścigu kosmicznym. Projekt został anulowany po tym jak nowo utworzona agencja NASA przejęła odpowiedzialność za wszystkie amerykańskie załogowe loty kosmiczne 1 sierpnia 1958. Pomimo że członkowie tej grupy nie brali udziału w lotach kosmicznych w ramach tego programu, jeden z nich chodził po Księżycu, a kilku innych zostało astronautami poprzez program X-15. Studencka Telewizja Internetowa TVPW (oficjalny skrót TVPW) – internetowa telewizja studencka założona w maju 2007 roku przez studentów Politechniki Warszawskiej z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa oraz Elektroniki i Technik Informacyjnych. Jest jednostką organizacyjną Mediów Politechniki Warszawskiej. Obok portalu internetowego Polibuda.info, internetowej rozgłośni Radio Aktywne oraz czasopisma i.pewu, TVPW należy do czterech głównych mediów tej uczelni.

  Wydział Geodezji i Kartografii (WGiK, GiK) - wydział Politechniki Warszawskiej. Najstarsza geodezyjna akademicka placówka naukowo-dydaktyczna w Polsce - Wydział Mierniczy rozpoczął samodzielną działalność w Politechnice Warszawskiej z dniem 1 września 1921 roku. Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa (MEL, MEiL) mieści się na Terenie Centralnym Politechniki Warszawskiej. W skład wydziału wchodzą trzy jednostki organizacyjne: Instytut Techniki Cieplnej, Instytut Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej oraz odrębna jednostka organizacyjna jaką jest Dziekanat.

  Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej powstał w 2008 roku i jest jednym z najmłodszysch wydziałów Politechniki Warszawskiej. Wydział prowadzi studia licencjackie i magisterskie na kierunku administracja, a także organizuje i realizuje działalność dydaktyczną i naukową w zakresie nauk ekonomiczno-społecznych i humanistycznych na innych wydziałach Politechniki Warszawskiej.

  Wydział Zarządzania (WZ) mieści się na Terenie Południowym Politechniki Warszawskiej przy ul. Narbutta 85. Został powołany w dniu 26 marca 2008 r. uchwałą Senatu Politechniki Warszawskiej (nr 296/XLVI/2008). Swą działalność rozpoczął w dniu 1 września 2008 r.

  Gmach Główny Politechniki Warszawskiej – zabytkowy budynek administracyjny Politechniki Warszawskiej, który powstał na przełomie XIX i XX wieku. Usytuowany jest przy Placu Politechniki między ulicami Stanisława Noakowskiego i Nowowiejską w centrum stolicy. Jest najważniejszym obiektem Politechniki Warszawskiej. Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych (MiNI) - jeden z najmłodszych wydziałów Politechniki Warszawskiej, powstały w 1999 z rozdzielenia dawnego Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej (FTiMS) na Wydział Fizyki oraz właśnie MiNI. Siedziba wydziału mieściła się w gmachu głównym Politechniki Warszawskiej (pl. Politechniki 1) do 23 kwietnia 2012, kiedy to nastąpiło oficjalne otwarcie nowo wybudowanego gmachu MiNI znajdującego się wewnątrz kampusu głównego PW. Wydział MiNI zatrudnia m.in. 29 profesorów (w tym 15 z tytułem naukowym) i 5 doktorów habilitowanych.

  Mazowiecki Festiwal Chórów Akademickich "Vivat Academia" - festiwal muzyczny organizowany co dwa lata od 2007 r. przez Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej oraz Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Warszawskiej. Odbywa się w Małej Auli Politechniki Warszawskiej. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej jest wydawnictwem Politechniki Warszawskiej specjalizującym się w wydawaniu skryptów, podręczników, monografii oraz prac naukowych autorstwa głównie wykładowców Politechniki Warszawskiej.

  Gmach Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej to siedziba Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej mieszcząca się nieprzerwanie od 1915 roku do czasów obecnych w gmachu byłego V Carskiego Gimnazjum Męskiego przy ul. Koszykowej 55. Alfabetyczna lista astronautów i kosmonautów: Lista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA)i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA).
  Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou.
  Wyjątkowo uzupełniono ją o astronautów:

  Dodano: 13.05.2010. 11:17  


  Najnowsze