• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stan wzroku polskich dzieci - badania specjalistów

  30.03.2010. 18:52
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Od gminy Korycin okuliści z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku rozpoczęli w sobotę cykl tegorocznych badań wzroku u dzieci w ramach projektu "Widok na przyszłość" realizowanego w Podlaskiem.

  To unikalne, bo prowadzone na dużą skalę badania. Są one możliwe, gdyż Klinika Okulistyki Dziecięcej z Ośrodkiem Leczenia Zeza w szpitalu dziecięcym dostała na ten cel pieniądze z tak zwanych funduszy norweskich, część środków przekazało także ministerstwo zdrowia i szpital. Wartość całego projektu to blisko 394,5 tys. euro.

  Celem projektu jest wczesne wykrywanie i leczenie chorób oczu u dzieci, zwłaszcza u tych z mniejszych miejscowości, które mają gorszy dostęp do specjalistów niż mali pacjenci z większych miast.

  W ramach projektu przebadano w 2009 roku blisko 1,4 tys. dzieci, w tym roku przebadanych będzie jeszcze ponad tysiąc małych pacjentów w wieku od 6 miesięcy do 7. roku życia w 15 gminach - poinformowała PAP koordynator projektu Urszula Lisowska z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

  Po gminie Korycin, w kwietniu badania odbędą się jeszcze w 14 kolejnych gminach. Będą to m.in.: Zawady, Czarna Białostocka, Dąbrowa Białostocka, lekarze dojadą także do Jaświł i Jasionówki, a potem na Suwalszczyznę. Badania potrwają do listopada. W każdym miejscu przed badaniami pojawiają się ogłoszenia dla rodziców.

  Jak informowała wcześniej PAP szefowa Kliniki Okulistyki w szpitalu dziecięcym w Białymstoku prof. Alina Bakunowicz-Łazarczyk, u jednej czwartej z blisko 1,4 tys. przebadanych dotąd przez specjalistów dzieci wykryto różne wady wzroku. Lekarze ocenili, że to bardzo dużo.

  Najwięcej było wad wzroku takich jak krótkowzroczność (100) i nadwzroczność (111), wykryto też 59 przypadków astygmatyzmu, 44 dzieci miało zeza, a 15 - jaskrę. Był też m.in. jeden przypadek zaćmy.

  Bakunowicz-Łazarczyk tłumaczyła, że taka duża liczba dzieci z krótkowzrocznością to efekt siedzenia przed komputerami od najmłodszych lat. Mówiła też, że dużo jest przypadków nadwzroczności, a to może predysponować np. do pojawienia się zeza.

  Lekarze podkreślają, że ważne jest wczesne wykrywanie tych wad, by móc wdrożyć profilaktykę i po to, by rodzice baczniej obserwowali zachowania dzieci, np. w kontakcie z komputerem, i odpowiednio reagowali.

  W ramach projektu został także zakupiony przenośny i stacjonarny sprzęt medyczny. Kupiono m.in. urządzenia do operacji zaćmy, do badania ciśnienia wewnątrzocznego i oceny wad wzroku oraz diagnostyki jaskry.

  Projekt zostanie podsumowany w grudniu 2010 roku.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie istnieje od ponad czterdziestu lat. Zaspokaja potrzeby zdrowotne dzieci i młodzieży do okresu noworodkowego do 18. roku życia w zakresie diagnostyki, leczenia szpitalnego, rehabilitacji leczniczej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Jeśli jest niezbędna kontynuacja leczenia Szpitalu, możliwa jest opieka nad pacjentami do wieku 25 lat. Część swojej oferty Szpital kieruje również do pacjentów dorosłych. Dotyczy to przede wszystkim badań diagnostycznych, ale także porad specjalistycznych i rehabilitacji leczniczej. Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy – ogólnopolski projekt edukacyjny prowadzony przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych we współpracy z lokalnymi partnerami: w Warszawie – przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, w Katowicach – przy Akademii Ekonomicznej w Katowicach, w Białymstoku – przy Uniwersytecie w Białymstoku oraz w Bełchatowie – we współpracy z Urzędem Miasta Bełchatowa. Przedsięwzięcie ma na celu popularyzację wiedzy i budowanie świadomości ekonomicznej wśród dzieci już od najmłodszych lat. Oferta edukacyjna EUD skierowana jest do uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych. Program obejmuje również serie spotkań dla rodziców z zakresu wychowania i kształtowania postaw u najmłodszych. Partnerem strategicznym projektu jest Narodowy Bank Polski. Radio Jard II – polska rozgłośnia radiowa skierowana do dzieci i młodzieży. Nadająca w Białymstoku z nadajników naziemnych. Emisja próbna rozpoczęła się 15 marca 2001 roku, a regularny, oficjalny przekaz rozpoczęto 1 kwietnia 2001.

  Astenopia – w terminologii medycznej osłabienie siły wzroku, powstaje głównie wskutek nie skorygowanej okularami wady wzroku, najczęściej nadwzroczności i zeza. Objawia się bólami i pieczeniem oczu, konieczne przy tej chorobie jest noszenie szkieł korekcyjnych. Jury Dziemidowicz (biał. Ю́ры Дземідо́віч, ur. 19 listopada 1996) — zwycięzca białoruskiego konkursu dziecięcego "Piosenka na Eurowizję", przedstawiciel Białorusi na Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2009 21 listopada w Kijowie.

  Halo Halo Dzieci Europy to druga płyta dziecięcego zespołu Dzieci z Brodą. Album złożony jest z piosenek wykonanych w językach krajów należących do Unii Europejskiej i zawiera między innymi dziecięce wykonanie Ody do radości Ludwiga van Beethovena. Kółko graniaste - krótka piosenka i jednocześnie rodzaj wyliczanki dla młodszych dzieci, zasadniczo 2-3 letnich, ale można ją też stosować w przedszkolach oraz w odniesieniu do odpowiednio rozwiniętych dzieci jednorocznych. Autor melodii i tekstu nie jest znany.

  Okulary korekcyjne – przyrząd optyczny znoszący lub zmniejszający skutki wrodzonej lub nabytej wady wzroku, takiej jak nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm (niezborność), czy starczowzroczność. Animizm (łac. anima) – cecha myślenia dziecięcego, stan postrzegania świata, które przypisuje posiadanie "duszy" i żywotność lalkom i innym przedmiotom. Jest to cecha charakteryzująca dzieci w początkowym okresie wczesnego dzieciństwa lat (zdaniem Jeana Piaget w okresie wyobrażeń przedoperacyjnych (inteligencji reprezentującej)). Piaget (1973) sugerował, że dzieci posiadają tę cechę w wieku 2-4 lat, jednakże Subbotsky (2000) podsumował, że dzieci nawet do 6 roku życia mogą wykazywać animizm.

  Nowojorskie Badania Podłużne (ang. New York Longitudinal Studies) – projekt badawczy przeprowadzony od roku 1956 do lat 1990. przez Alexandra Thomasa i Stellę Chess na 133 dzieciach amerykańskich pochodzących z rodzin klasy średniej.
  Celem badania było stworzenie teorii temperamentu dla dzieci oraz sprawdzenie wartości predykcyjnej tej teorii. W ramach NYLS wyróżniono 9 cech temperamentalnych, które układały się w 3 typy temperamentów.

  Skradzione pokolenia (ang. Stolen Generations) – powszechnie używana nazwa na określenie dzieci Aborygenów, które w latach 1900-1970 zostały przez władze australijskie odseparowane od swoich rodzin w ramach przymusowej asymilacji. Niektóre dzieci zabierane były rodzicom bez ich zgody, w innych przypadkach rodzice zgadzali się na tę praktykę. Część dzieci była wychowywana w internatach, część była adoptowana przez białe rodziny.

  Łysienie u dzieci – dolegliwość chorobowa występująca u niemowląt bądź dzieci starszych. Choroba ujawnia się w okresie dzieciństwa. Najczęściej występującą formą łysienia u dzieci jest wypadanie włosów kwalifikowane do stanu łysienia plackowatego. Wyróżniona została również oddzielna jednostka chorobowa znana pod nazwą hypotrichosis simplex. Bunt dwulatka – zespół zachowań małego dziecka, pojawiający się mniej więcej między 18. a 26. miesiącem życia (może to nastąpić do dwóch miesięcy wcześniej lub znacznie później, zależnie od stopnia rozwoju osobniczego).

  Chirurgia dziecięca – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym człowieka od pierwszych dni życia (okres noworodkowy, w tym dzieci przedwcześnie urodzone), niemowląt, dzieci małych i dużych, do 18. roku życia; istnieją też pierwsze doniesienia o prenatalnych możliwościach inwazji chirurgicznej w ciele chorego płodu. Przyjaciel Dzieci – polski tygodnik o charakterze wychowaczo-edukacyjnym przeznaczony dla młodzieży, wydawany w latach 1851–1914 w Warszawie. Było to jedno z najważniejszych czasopism tego typu ukazujących się w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. Od 1871 roku wychodził z przeznaczonym dla młodszych dzieci dodatkiem „Światek Dziecięcy”.

  TVP ABC – kanał tematyczny Telewizji Polskiej S.A. o charakterze dziecięcym, którego uruchomienie zaplanowane jest na 15 lutego 2014. Rajstopy dziecięce to rodzaj rajstop przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wykonane sa najczęściej z bawełny z domieszką innych komponentów, takich jak poliamid, elastan, czy lycra. Rajstopy dziecięce są nieprzezroczyste, najczęściej jednobarwne, choć w ostatnich latach na rynku dostępne są rajstopy różnobarwne i wzorzyste, które cieszą się sporą popularnością.

  Dodano: 30.03.2010. 18:52  


  Najnowsze