• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-74

  22.11.2010. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Zdjęcia, materiały filmowe i nagrania dźwiękowe przybliżające obraz Warszawy i jej mieszkańców z lat 1936-74 autorstwa amerykańskiego fotografa i reportera Juliena Bryana znalazły się na wystawie czynnej od piątku w stołecznym Domu Spotkań z Historią.

  Główną część wystawy "Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-1974", którą współtworzył Instytut Pamięci Narodowej, stanowią fotografie, wykonane przez Bryana podczas wizyt w stolicy w latach 1936, 1939, 1946, 1959 oraz 1974. Jak podkreślają autorzy ekspozycji, zdjęcia te zostały ze sobą zestawiono celowo, by ukazać obraz zmieniającego się miasta - od kwitnącego "Paryża wschodniej Europy", przez tragiczne chwile okupacji i zniszczenia, po odbudowę z pożogi wojennej.

  "Charakterystyczne dla fotografii Bryana jest to, że skupiał się przede wszystkim na ludziach i ich codziennym losie. Jak sam podkreślał, +fotografował ich takimi, jakimi ich odnajdywał+. Lubił ich, a oni to odwzajemniali. I ślady tej sympatii dostrzegamy na zdjęciach, gdzie prezentuje mieszkańców Warszawy przy zwykłych czynnościach - w pracy, na spacerach, z bliskimi. Potem w codzienność tę brutalnie wkracza wojna, zmuszając warszawiaków do walki w obronie ich miasta m.in. przy budowie umocnień. Bryan dokumentował także zniszczenia miasta i cierpienie jego mieszkańców, którzy nie znajdowali schronienia nawet w bombardowanych przez Niemców szpitalach" - opowiadała podczas wernisażu wystawy jej kuratorka Monika Cichocka.

  Jak zaznaczyła, widoczna na zdjęciach troska fotografa o swoich bohaterów, znalazła wyraz w jego kolejnych wizytach w Polsce, już po zakończeniu wojny. "Bryan przyjeżdżał nie tylko po to, by dokumentować zniszczenia wojenne i odbudowę. Poszukiwał także bohaterów swoich wcześniejszych zdjęć, których dzięki pomocy +Expressu Wieczornego+, udało mu się odnaleźć. Podczas ostatniej wizyty, tuż przed śmiercią, po raz ostatni powrócił w fotografowane wcześniej miejsca, przekazując ich historię towarzyszącemu mu synowi Samowi" - mówiła Cichocka.

  Fotografiom i filmom nagrywanym przez Bryana podczas podróży do Polski, towarzyszą zdjęcia i materiały filmowe powstałe w czasie wizyt autora w Niemczech i Związku Radzieckim. Elementem ekspozycji jest również nagranie apelu Juliena Bryana z 16 września 1939 r. do amerykańskiego prezydenta o pomoc dla warszawiaków. Posłuchać można także fragmentów wywiadu fotografa dla jednej z amerykańskich stacji, gdzie opowiadał o swoim kredo życiowym.

  Wystawa rozpoczyna cykl spotkań "Dni Bryana", które odbędą się w Domu Spotkań z Historią w dniach 19-21 listopada. W ich ramach zaplanowano m.in. spotkanie z jego synem Samem Bryanem, warsztaty poświęcone fotografii wojennej i pokazy filmów dokumentalnych.

  Ekspozycji towarzyszą dwa albumy prezentujące fotografie Bryana z oblężenia stolicy: czarno-białe w wydawnictwie "Oblężenie Warszawy w fotografii Juliena Bryana" i kolorowe w albumie "Kolory wojny. Oblężenie Warszawy w barwnej fotografii Juliena Bryana".

  Julien Hequembourg Bryan był amerykańskim dokumentalistą i fotografikiem, autorem pierwszych kolorowych zdjęć Warszawy z II wojny światowej. Do walczącej stolicy przybył ostatnim pociągiem 4 września 1939 roku. Podczas pobytu w mieście nakręcił wiele filmów dokumentujących obronę Warszawy podczas kampanii wrześniowej oraz bombardowanie miasta przez Luftwaffe.

  Bryan jest uważany za jedynego zagranicznego dziennikarza będącego w tym czasie w Warszawie. Przez Polskie Radio zaapelował wówczas do amerykańskiego prezydenta Franklina Roosevelta o pomoc dla warszawskich cywili, którzy znaleźli się na celu niemieckich bombowców. 21 września 1939 roku wyjechał z płonącej Warszawy do USA, zabierając ze sobą bogaty materiał dokumentujący życie ludności cywilnej w walczącym mieście. Zdjęcia Warszawy, ilustrujące artykuły jego autorstwa, znalazły się w grudniu 1939 roku na okładkach amerykańskich magazynów "Look" oraz "Life".

  Wystawa będzie czynna do 20 lutego.

  PAP - Nauka w Polsce, Anna Kondek 

  abe/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Oblężenie (ang. Siege) – amerykański krótkometrażowy film dokumentalny z 1940 autorstwa Juliena Bryana. Nominowany do Oscarów za rok 1941. Bombardowanie Warszawy – seria nalotów wykonana przez Luftwaffe podczas bitwy o Warszawę. Stolicy broniły pododdziały Ośrodka Obrony Przeciwlotniczej Warszawa (czynna OPL), bierna OPL oraz – do 6 września – Brygada Pościgowa. Ze względu na niepełne dane niemieckie (zniszczenie części archiwów pod koniec wojny) wszystkie szczegóły nalotów nie są znane. Kapitulacja Warszawy – o godzinie 13.15, w dniu 28 września 1939 w budynku fabryki Skody na Rakowcu gen. Tadeusz Kutrzeba i gen. Johannes Blaskowitz podpisali umowę o kapitulacji Warszawy. Ustalono, że do niewoli pójdą tylko polscy oficerowie, żołnierze mieli zostać zwolnieni do domów. Ostatecznie do niewoli niemieckiej dostało się ok. 120-140 tys. polskich żołnierzy walczących w obronie Warszawy. Prezydent miasta Stefan Starzyński wygłosił ostatnie przemówienie przez radio. Mieszkańcom miasta wiadomość o poddaniu się ogłoszono za pośrednictwem plakatów. W trakcie walk zginęło 10 tys. mieszkańców i 2 tys. wojskowych. Zniszczeniu uległo 10 procent budynków, w tym Zamek Królewski. Dla stolicy zaczął się prawie sześcioletni okres okupacji niemieckiej, zakończony 17 stycznia 1945 roku.

  Cyrk Braci Staniewskich – Murowany gmach cyrku mieścił się na rogu ulicy Ordynackiej i ulicy Okólnik w Warszawie. Działał od 1882 do 1939 roku, kiedy spłonął podczas bombardowania Warszawy w czasie II Wojny Światowej. Historia Warszawy – obecnej stolicy i największego miasta Polski, sięga XII lub XIII wieku, kiedy to powstał historycznie najstarszy na terenie dawnej Warszawy dwór książąt mazowieckich Jazdów (obecnie Ujazdów). Przypisywanie starszeństwa grodowi znajdującemu się na terenie obecnego Lasu Bródnowskiego jest nadużyciem, gdyż tereny bródnowskie nie należały do miasta Warszawy aż do 1916 roku i nie współuczestniczyły w rozwoju miasta. Na przestrzeni wieków miasto przeżywało lata świetności, lecz kilkakrotnie stawało też na skraju całkowitego zniszczenia, podczas najazdów szwedzkich, rosyjskich oraz niemieckich. Zasadniczy układ urbanistyczny dzisiejszej Warszawy ukształtował się podczas odbudowy miasta po niemal całkowitym zburzeniu w czasie II wojnie światowej.

  Oscar za najlepsze zdjęcia przyznawany jest przez Amerykańską Akademię Filmową od 1928 roku dla najlepszego operatora. W latach 1939-67 przyznawano oddzielnie nagrodę za zdjęcia czarno-białe i kolorowe. The Earthquake Blend – tytuł serii zdjęć kalifornijskiego artysty fotografa Shawna Clovera. Składa się z ona z dwóch części, a przedstawia kolorowo-czarno-białe fotomontażowe fotografie. Każda z tych prac jest połączeniem starego czarno-białego zdjęcia konkretnego miejsca w San Francisco w 1906 roku zrujnowanego wówczas przez trzęsienie ziemi i kolorowego współczesnego zdjęcia tego samego miejsca. Pierwsza część tej serii fotografii została opublikowana 1 października 2010 roku, natomiast druga część 17 sierpnia 2012 roku.

  Obrona Helu (także Bitwa o Hel) – działania zbrojne prowadzone podczas wojny obronnej 1939 r. przez polskie oddziały w dniach od 1 września do 2 października 1939 roku, mające na celu obronę Rejonu Umocnionego Hel przed nacierającymi wojskami niemieckimi. Załoga Helu była ostatnią placówką, która bez żadnych nadziei wsparcia skapitulowała podczas obrony Wybrzeża w kampanii wrześniowej 1939. Boys and Girls – szósty studyjny album Bryana Ferry wydany w 1985 r. Płyta dedykowana była, zmarłemu rok wcześniej, ojcu artysty – Frederickowi Charlesowi Ferry.

  Semper invicta (łac. Zawsze niezwyciężona) – dewiza miasta stołecznego Warszawy. 9 listopada 1939 która decyzją naczelnego wodza generała dywizji Władysława Sikorskiego, została wraz z orderem Virtuti Militari dodana do herbu Warszawy "w uznaniu bohaterskiego, wytrwałego męstwa dowiedzionego przez ludność stołecznego miasta Warszawy w obronie przeciw najazdowi niemieckiemu".

  Obrona Warszawy (także Szturm Warszawy) – obrona Warszawy przed wojskami rosyjskimi w czasie powstania listopadowego w dniach 6-7 września 1831 roku zakończona zajęciem miasta przez Rosjan i kapitulacją obrońców.

  Ratusz – bezpłatny magazyn wydawany przez władze Warszawy w latach 1992–1998. Ukazywał się z podtytułem Dwutygodnik (Zarządu) Związku Dzielnic-Gmin Warszawy, a następnie Magazyn Miasta Stołecznego Warszawy. Zajmował się bieżącymi sprawami miasta, architekturą i urbanistyką, infrastrukturą miejską, historią, kulturą i przyrodą Warszawy oraz problematyką społeczną. Waking Up The Neighbours - album wydany 24 września 1991 roku przez kanadyjskiego piosenkarza Bryana Adamsa. Jest to szósty album studyjny artysty. Album został nagrany w Battery Studios w Anglii oraz w The Warehouse Studio w Vancouver. Album był miksowany w Mayfair Studios w Anglii, i poskładany w przez Boba Ludwiga w Masterdisk w Nowym Jorku.

  Prezydent miasta stołecznego Warszawy wybierany jest przez mieszkańców miasta w wyborach powszechnych, równych, tajnych i bezpośrednich. Jest organem wykonawczym miasta stołecznego Warszawy jako jednostki samorządu terytorialnego, a także zwierzchnikiem służbowym pracowników jednostek organizacyjnych oraz zwierzchnikiem warszawskich służb, inspekcji i straży.

  Dodano: 22.11.2010. 00:04  


  Najnowsze