• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Świat Matematyki zachęca do udziału w konkursie

  02.04.2010. 11:32
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Jeszcze przez cały kwiecień można nadsyłać zgłoszenia do udziału w konkursie, organizowanym przez pismo dla młodzieży szkolnej "Świat Matematyki". Warunkiem uczestnictwa jest podanie rozwiązania zadania umieszczonego na stronie internetowej pisma.

  Dostępne pod adresem www.swiatmatematyki.pl zadanie dotyczy dwóch wiewiórek, które rozmawiają o zebranych przez siebie i trzecią "koleżankę" żołędziach. Należy obliczyć, ile żołędzi zgromadziło każde ze zwierząt.

  Wśród nadawców prawidłowych odpowiedzi rozlosowanych zostanie pięć książek Wydawnictwa Naukowego PWN " Andrzeja Grzegorczyka "Logika popularna" oraz Hugo Steinhausa "Orzeł czy reszka".

  Świat Matematyki to jedyne w Polsce czasopismo matematyczne skierowane do młodzieży szkolnej. Do tej pory ukazało się 14 numerów, (pierwszy w roku 2007) oraz osiem dodatków specjalnych poświęconych m.in. kryptologii, nauce programowania od podstaw, czy ciekawym rozwiązaniom zadań z olimpiad matematycznych.

  Źródło:
  PAP " Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Magazyn Miłośników Matematyki (MMM) - kwartalnik poświęcony tematyce matematycznej, adresowany do młodzieży o zainteresowaniach ścisłych oraz do wszystkich fanów matematyki i łamigłówek logicznych. Zajmuje się m.in. przystępnym przedstawianiem różnych zagadnień związanych z matematyką i jej zastosowaniami (np. w fizyce, astronomii, lingwistyce), opisywaniem ważnych wydarzeń bieżących i historycznych z matematyki, prezentacją rozmaitych konkursów matematycznych (międzynarodowych, ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych), ciekawych postaci, a także anegdot i ciekawostek. Pismo prowadzi własny konkurs zadaniowy "Łamanie głowy, czyli burza w mózgu". W każdym numerze jest wiele zadań do samodzielnego rozwiązania, z rozwiązaniami z numerze bieżącym lub następnym. ΣΟФΙΑ - Pismo Filozofów Krajów Słowiańskich powstało z inicjatywy Andrzeja L. Zachariasza. Pismo "ΣΟФΙΑ" jest rocznikiem. Pierwszy numer ukazał się w roku 2001. Początkowo wydawane było nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Rzeszowskiego, od 2006 r. Wydawnictwa Naukowego Collegium Philosophicum IF UR, a od 2012 r. nakładem Stowarzyszenia Filozofów Krajów Słowiańskich. Pismo „ΣΟΦΙΑ” ukazuje się w druku (wersja papierowa jest pierwotna), a także dostępne jest w wersji elektronicznej na stronie internetowej Pisma, w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej oraz w Central and Eastern European Online Library. Jest recenzowanym pismem o zasięgu międzynarodowym. Podejmuje zarówno zasadnicze problemy filozofii, jak i problematykę, która uznawana jest za doniosłą w poszczególnych krajach słowiańskich. Cechą charakterystyczną "Sofii" jest to, że zamieszcza się w niej teksty w językach narodowych. Do tej pory ukazało się jedenaście numerów. Projekt Euler - to ogólnie dostępna, strona internetowa gromadząca zadania o tematyce matematyczno-informatycznej, do których rozwiązania konieczne jest zaprogramowanie efektywnego algorytmu. Każde z zadań umieszczonych w projekcie można rozwiązać, przy pomocy odpowiedniego sposobu, na współczesnym komputerze, w czasie nie dłuższym niż minutę. Najpopularniejsze języki stosowane przez uczestników to C, C++, Python i Java. W lutym 2011 roku strona zgromadziła 323 indywidualnych zagadek.

  Problem otwarty – jest to zdefiniowany formalnie problem (zadanie), o którym wiadomo, że posiada rozwiązanie, jednak nie zostało ono jeszcze do tej pory odkryte. Niektóre spośród problemów otwartych matematyki, informatyki czy fizyki mają takie znaczenie praktyczne, że za ich rozwiązania zostały wyznaczone nagrody pieniężne. Logika matematyczna – dział matematyki, który wyodrębnił się jako samodzielna dziedzina na przełomie XIX i XX wieku, wraz z dążeniem do dogłębnego zbadania podstaw matematyki. Koncentruje się ona na analizowaniu zasad rozumowania oraz pojęć z nim związanych z wykorzystaniem sformalizowanych oraz uściślonych metod i narzędzi matematyki.

  Andrzej Grzegorczyk (ur. 22 sierpnia 1922 w Warszawie) – polski matematyk i filozof, specjalizujący się w logice, podstawach matematyki oraz matematycznych podstawach informatyki. W 1950 roku napisał pracę doktorską z matematyki pt. On topological spaces in Topologies without Points pod kierunkiem Andrzeja Mostowskiego. Autor podręcznika akademickiego Zarys logiki matematycznej (PWN, Warszawa 1961). Syn Piotra Grzegorczyka, historyka literatury polskiej. Online judge (dosł. tłumaczenie "Sędzia internetowy", sprawdzaczka, testerka) – portal dla programistów, którego uczestnicy mogą nadsyłać napisane przez siebie programy rozwiązując zadania algorytmiczne. W uproszczeniu można powiedzieć, że online judge to taki zbiór "zadań dla programistów", który dodatkowo potrafi sprawdzić poprawność nadesłanych rozwiązań.

  ABC@home to jeden z matematycznych projektów naukowych, opierających się na technice przetwarzania rozproszonego. Projekt stara się rozwiązać jeden z najważniejszych problemów matematycznych – szuka trójek związanych z hipotezą ABC. Projekt koordynowany jest przez Instytut Matematyki Uniwersytetu w Leiden oraz Kennislink, holenderski instytut promujący naukę w Holandii. Pozłacana rybka – powieść dla młodzieży autorstwa Barbary Kosmowskiej. Książka ta zajęła I miejsce w kategorii książek dla młodzieży w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom oraz zdobyła nagrodę literacką Książka Roku 2007 przyznaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych – Polska Sekcja IBBY.

  Kalejdoskop matematyczny - książka popularnonaukowa Hugona Steinhausa przedstawiająca zagadnienia matematyki, wydana w języku polskim w 1938 r. we Lwowie nakładem Książnicy Atlas i jednocześnie, pt. Mathematical Snapshots (dosł. Migawki matematyczne), wydrukowana również we Lwowie, w języku angielskim, na zamówienie amerykańskiego wydawnictwa G. E. Stecherta. W ciągu ponad 60 następnych lat ukazała się w kolejnych, poprawianych i rozszerzanych wydaniach, w przekładach na kilka języków.

  Europejska Stolica Młodzieży, (w skrócie ESM), (ang. European Youth Capital) - tytuł przyznawany przez Europejskie Forum Młodzieży jednemu z kandydujących do niego miast. Pierwszą Europejską Stolicą Młodzieży został w 2009 roku holenderski Rotterdam. Obecną ESM jest Braga, a w aktualnym konkursie biorą udział Katowice, które o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2015 walczą pod hasłem "Miasto Marzeń". Jest to jedyny polski kandydat do tytułu, po tym jak Poznań wycofał się z udziału w konkursie.

  Udział państw w Konkursie Piosenki Eurowizji: Udział w Konkursie Piosenki Eurowizji bierze pięćdziesiąt jeden państw. Spośród nich tylko 26 wygrało konkurs. Państwa, które biorą udział w konkursie, należą do European Broadcasting Union (EBU). Świat Przygód z Hugo – polskie czasopismo kierowane do dzieci i opierające się na programie Hugo, w Polsce nadawanym w telewizji Polsat. Magazyn wydawany był od 2003 do 2010 roku w nakładzie 100 000 egzemplarzy miesięcznie. Do każdego numeru dołączane były płyty z grami komputerowymi lub filmami edukacyjnymi i odcinkami seriali animowanych. Pierwszy numer pisma ukazał się w listopadzie 2003 roku. Od 2009 roku zmniejszyła się częstotliwość wydawania i magazyn ukazywał się jako dwumiesięcznik. Ostatni numer pisma pojawił się w sprzedaży w kwietniu 2010 roku.

  Zawody w programowaniu zespołowym – typ zawodów sportowych polegający na rozwiązywaniu zadań programistyczno-algorytmicznych. Zawody takie organizowane są zwykle na wzór ACM ICPC; wtedy w zawodach udział biorą 3-osobowe drużyny, które mając do dyspozycji własne materiały w formie papierowej i jeden komputer bez dostępu do Internetu mają za zadanie w ciągu 5 godzin rozwiązać zestaw problemów. Zgłaszane rozwiązania są oceniane automatycznie przez system sprawdzający, a uczestnicy są natychmiast powiadamiani o wyniku sprawdzenia. Dzień Kryptologii – święto obchodzone 25 stycznia, ustanowione w 2007 przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  Dodano: 02.04.2010. 11:32  


  Najnowsze