• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Symbioza robotów i ludzi: synergistyczne tworzenie relacji między robotami i ludźmi - Tajpej, Tajwan

  23.09.2010. 15:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Impreza pod hasłem "Symbioza robotów i ludzi: synergistyczne tworzenie relacji między robotami i ludźmi" odbędzie się 18 października 2010 roku w Tajpeju (Tajwan).

  Symbioza ludzi i robotów ma kluczowe znaczenie dla projektowania robotów i ich umiejętności codziennego komunikowania się z ludźmi. Istnieje prawdopodobieństwo, że pewnego dnia ludzie i roboty nawiążą przyjacielskie relacje, być może oparte nawet na wzajemnym zaufaniu.

  Zanim jednak takie relacje zostaną wypracowane, należy zbadać kilka zagadnień:
  - Jakie są emocje i zachowania ludzi wobec robotów?
  - Jakie cechy robotów kształtują ludzkie reakcje?
  - Jakie cechy ludzi kształtują interakcję z robotami?

  Na dziedzinę tę należy spojrzeć w sposób interdyscyplinarny, między innymi z punktu widzenia robotyki, informatyki, psychologii, socjologii, pedagogiki oraz biologii mózgu.

  Prelegenci omówią na spotkaniu jedyne w swoim rodzaju badania poświęcone między innymi projektowaniu zachowania robotów, psychologicznemu znaczeniu różnicy wieku oraz wyglądu robotów, a także regułom percepcji żywotności z punktu widzenia biologii mózgu. W ramach warsztatów odbędzie się także dyskusja z udziałem badaczy i publiczności na temat projektowania robotów zapewniających zrównoważoną współpracę z ludźmi.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Planowanie trasy dotyczy robotów mobilnych, opisuje sposoby na szukanie trasy od punktu startowego do punktu końcowego i podzielone jest na dwa odrębne działy. W pierwszym dziale znajduje się wiele rozwiązań dla jednej klasy robotów mobilnych (robotów holonomicznych), w drugim dziale niewiele rozwiązań dla pozostałych klas. Robot mobilny to taki robot, który może dowolnie zmieniać swoje położenie w przestrzeni. Roboty tego rodzaju mogą pływać, latać lub jeździć. Roboty mobilne mogą być robotami autonomicznymi tzn. takimi których prawie nic nie ogranicza np. przewody sterujące bądź zasilające (a jedyne ograniczenia to np. ściany lub przestrzeń w jakiej się znajdują itp.). Poniższe informacje dotyczą robotów poruszających się po ziemi. RoboCup – międzynarodowe zawody robotów odbywające się od 1997. Celem zawodów jest tworzenie autonomicznie działających robotów, z zamiarem promocji badań naukowych w zakresie sztucznej inteligencji i robotyki. Nazwa RoboCup jest skrótem od Robot Soccer World Cup.

  Cubix (ang. pełny tytuł Cubix: Robots for Everyone) – koreański serial animowany. Akcja serialu rozgrywa się w roku 2040 w mieście Bubble Town. Cechą charakterystyczną tego miasta jest fakt, że mieszka w nim więcej robotów niż ludzi. M.o.g.e.r.a. (Moguera) czyli Mobile Operation Godzilla Universal Ekspert Robot Aerotype – jeden z robotów z serii filmów o Godzilli. Stworzona przez ludzi, by zniszczyć Godzillę, musiała walczyć z potężniejszym przeciwnikiem - Spacegodzillą. Dwukrotnie nie sprostała zadaniu, ale ostatecznie wspólnie z Godzillą pokonała wroga i została zniszczona.

  Transformery (oryg. ang. Transformers) – to popularna w fantastyce rasa inteligentnych, żyjących i do tego niezwykle zaawansowanych technicznie robotów, zamieszkująca planetę Cybertron. Posiadają one zdolność "transformacji", czyli przekształcania swoich ciał w inne formy np. pojazdy, zwierzęta czy przedmioty. Oprócz tego wiele Transformerów potrafi zmieniać swoją masę i rozmiary (co pozwala dużym osobnikom na przemianę w przedmioty mniejsze nawet od ludzi). Socjologia nauki (socjologia wiedzy naukowej) to jeden z działów szczegółowych socjologii. Jak ujął przedmiot zainteresowań tej nauki szczegółowej Paweł Rybicki : „Socjologia nauki nie ujmuje nauki w znaczeniu wytworów i systemów wiedzy, nie docieka bezpośrednio ich zawartości. Socjologia zajmuje się ludźmi uprawiającymi naukę, ich działalnością, stosunkami społecznymi, jakie zawiązują się między ludźmi nauki w ramach ich działalności, wreszcie powiązaniem tych ludzi i ich ugrupowań z szerszą społecznością.”

  Nekroni – rasa robotów bitewnych ze świata Warhammera 40,000. Przyjmują postać zbudowanych ze stali mechanicznych szkieletów. Przez 64 miliony lat trwali w uśpieniu, teraz zaś – w dalekiej przyszłości świata gry – budzą się ponownie do życia. Geofrey "Geof" Darrow (ur. 21 października 1955) − amerykański projektant i rysownik komiksowy. Najbardziej znany ze swoich bardzo szczegółowych rysunków do komiksu Franka Millera Hard Boiled. Pracował także nad koncepcjami do filmu Matrix, jego charakterystyczny styl najbardziej rzuca się w oczy w scenie kiedy Neo budzi się z elektronicznego snu oraz w wyglądzie robotów szukających w prawdziwym świecie.

  Skallor: Planeta Robotów- amerykański / kanadyjski film animowany oparty na marce zabawek firmy Hasbro, stworzony wspólnie przez wytwórnie Sunbow i Marvel. Film kompiluje 12 6-ciominutowych odcinków serii animowanej o tej samej nazwie wyemitowanych w telewizji dwa lata wcześniej.

  Operacja – część procesu technologicznego obejmująca czynności wykonywane na jednym przedmiocie (lub zespole przedmiotów), na jednym stanowisku pracy przez jedną lub kilka osób (ew. zespół robotów), bez przerw na inne prace.

  Dehumanizacja w psychologii to odmiana psychologicznego mechanizmu obronnego zwanego intelektualizacją. O ile klasyczna intelektualizacja przenosi w przestrzeń abstrakcyjną myśli i zdarzenia, o tyle dehumanizacja robi to samo z ludźmi. Inni ludzie przestają posiadać w świadomości danej jednostki cechy ludzkie, są uważani za przedmioty, zwierzęta, podludzi. Takie nastawienie może służyć jednostce do uzasadniania poniżania, wrogości bądź okrucieństwa wobec tych ludzi. Przykładem dehumanizacji było nazywanie Japończyków "żółtkami" przez żołnierzy amerykańskich: o wiele łatwiej bowiem strzelać do "żółtków" niż do ludzi. Dehumanizacja jest też charakterystyczna dla uprzedzeń: w oczach osób je przejawiających obniża wartość dyskryminowanej grupy. Złudzenie ponadprzeciętności – ludzka tendencja do przeceniania własnych osiągnięć, zalet, możliwości, w porównaniu z innymi ludźmi. Powoduje to, że znaczna większość ludzi uważa siebie samych za lepszych od przeciętnej.

  Dodano: 23.09.2010. 15:26  


  Najnowsze