• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sympozjum ESF-EMBO - Molekularna bioenergetyka cyjanobakterii: od komórki do społeczności, Sant Feliu de Guixols, Hiszpania

  22.12.2010. 16:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Sympozjum ESF-EMBO - Molekularna bioenergetyka cyjanobakterii: od komórki do społeczności odbędzie się w dniach 10 - 15 kwietnia 2011 r. w Sant Feliu de Guixols, Hiszpania.

  To piąta już konferencja z tej serii poświęcona tym kluczowym bakteriom. Cyjanobakterie uzyskują energię w procesie fotosyntezy i ta właśnie umiejętność miała, jak się uważa, pomóc miliardy lat temu w natlenieniu atmosfery ziemskiej. To spowodowało radykalną zmianę w strukturze form życia na Ziemi i stymulowało bioróżnorodność.

  Ogromne zróżnicowanie bakterii pod względem funkcji i budowy sprawia, że stanowią one interesujący model do badań w tak rozmaitych dyscyplinach jak ewolucja, biologia, nauki o środowisku czy geologia. Techniki i metodologie wykorzystywane przez naukowców zajmujących się cyjanobakteriami do rozwiązywania różnych problemów naukowych również są zróżnicowane.

  Konferencja skupi się zatem na tej różnorodności oraz stworzy okazję do wymiany naukowej. Pierwsze spotkanie ESF poświęcone molekularnej bioenergetyce cyjanobakterii odbyło się w 1999 r. i od tamtej pory zorganizowano ich już pięć. Serie spotkań wysokiego szczebla zyskały istotną widoczność międzynarodową i stały się z upływem lat "znakiem firmowym" w tej dziedzinie, przyciągając najlepszych naukowców nie tylko z Europy, ale i z pozostałych części świata.

  Organizatorem konferencji jest Europejska Fundacja Nauki (ESF) we współpracy z Europejską Organizacją Biologii Molekularnej (EMBO).

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  European Life Scientist Organisation (ELSO, czyli Europejska Organizacja Naukowców Przyrodniczych) - organizacja założona w 1999 roku w celu zintegrowania środowisk naukowych różnych dziedzin nauki, w ramach ogólnie pojętych nauk biologiczno-przyrodniczych. Głównymi celami ELSO jest organizacja zjazdów naukowych o zasięgu ogólnoświatowym, a także lobbowanie nauki w UE. W roku 2008 ELSO połączyło się z EMBO.

  Richard Charles Lewontin (ur. 29 marca 1929) - amerykański biolog, genetyk i komentator społeczny. Jest jednym z twórców matematycznych podstaw genetyki populacyjnej, pionierem nowych technik badawczych w zakresie biologii molekularnej, takich jak elektroforeza żelowa, stosowanych do badania zmienności genetycznej. Lewontin jest uważany za jednego z twórców dziedziny nauki zajmującej się ewolucją molekularną.

  Ekologia molekularna – interdyscyplinarna dziedzina biologii, w której metody genetyki molekularnej wykorzystywane są do badania zagadnień ekologicznych. W zależności od zakresu wykorzystuje również elementy m.in. biologii ewolucyjnej i behawioralnej. Wyróżniane są dwa różne, choć zazębiające się podejścia w ekologii molekularnej: opisowe, w którym dane o częstotliwości genów służą do opisu poziomu zmienności genetycznej w populacji, oraz mechanistyczne, zajmujące się opisem wpływających na to mechanizmów.

  Szkoła Festiwalu Nauki (SFN) – organizacja popularyzatorska mająca na celu popularyzację nauki (ze szczególnym naciskiem na genetykę i biologię molekularną). Najważniejszym zadaniem SFNu jest poprawa stanu wiedzy i świadomości naukowej w społeczeństwie.

  Szkoła Festiwalu Nauki (SFN) – organizacja popularyzatorska mająca na celu popularyzację nauki (ze szczególnym naciskiem na genetykę i biologię molekularną). Najważniejszym zadaniem SFNu jest poprawa stanu wiedzy i świadomości naukowej w społeczeństwie.

  Diecezja Sant Feliu de Llobregat (łac. Dioecesis Sancti Felicis de Llobregar, hiszp.: Diócesis de San Felíu de Llobregat) - katolicka diecezja hiszpańska położona w północno-wschodniej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem zachodnią część terytorium prowincji barcelońskiej w Katalonii. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze św. Wawrzyńca w Sant Feliu de Llobregat.

  Marc Crosas Luque (ur. 9 stycznia 1988 w Sant Feliu de Guíxols) – hiszpański piłkarz występujący najczęściej na pozycji środkowego pomocnika, obecnie zawodnik meksykańskiej Santos Laguny.

  Dodano: 22.12.2010. 16:17  


  Najnowsze