• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sympozjum nt. drgań w układach fizycznych, Będlewo, Polska

  14.04.2010. 17:12
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  W dniach 12-15 maja 2010 r. w Będlewie, Polska, odbędzie się sympozjum nt. drgań w układach fizycznych.

  To czterodniowe wydarzenie poświęcone będzie badaniu zagadnień dynamiki czystych układów mechanicznych. Omówione zostaną również zagadnienia dynamiki przewodnictwa cieplnego, fali elektromagnetycznych oraz oddziaływania na zachowanie mechaniczne. Na sympozjum złoży się seria wykładów plenarnych, które zostaną wygłoszone przez zaproszonych uczestników, wykłady tematyczne i pokazy plakatów.

  Wydarzenie jest organizowane od 1960 r. dwa razy w roku przez poznański oddział Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej oraz Instytut Mechaniki Stosowanej Politechniki Poznańskiej.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Józef Bolesław Wojnarowski (ur. 3 kwietnia 1933 w Starym Sączu) – polski naukowiec, emerytowany tytularny profesor zwyczajny, specjalista w dziedzinie mechaniki, dynamiki układów mechanicznych, budowy i eksploatacji maszyn, maszyn włókienniczych, eliminacji drgań maszyn, teorii grafów, mechaniki płynów biomechaniki i mechatroniki, nauczyciel akademicki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu i Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa (MEL, MEiL) mieści się na Terenie Centralnym Politechniki Warszawskiej. W skład wydziału wchodzą trzy jednostki organizacyjne: Instytut Techniki Cieplnej, Instytut Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej oraz odrębna jednostka organizacyjna jaką jest Dziekanat. Krzysztof Marchelek (ur. 8 maja 1938 w Śremie) – prof. zw. dr hab. inż., doktor honoris causa Politechniki Poznańskiej i Politechniki Szczecińskiej, polski naukowiec specjalizujący się w problematyce dynamiki obrabiarek i procesów obróbki skrawaniem. Twórca polskiej szkoły naukowej dynamiki obrabiarek. Wykładowca na Politechnice Szczecińskiej, członek Komitetu Budowy Maszyn PAN, Komisji Badań na Rzecz Rozwoju Gospodarki MNiSW oraz Zespołu Roboczego do Spraw Produkcji Materialnej (ZR-8) MNISW. Pracownik Centrum Badawczo-Konstrukcyjnego Obrabiarek w Pruszkowie. Uhonorowany odznaczeniami: Krzyżami Kawalerskim i Oficerskim(1998) Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

  Światowe Spotkanie Rodzin: Spotkanie katolickich rodzin z całego świata z papieżem, organizowane przez Papieską Radę ds. Rodziny. Inicjatorem tych spotkań był papież Jan Paweł II. Odbywają się co trzy lata, a każde jest poprzedzone międzynarodowym sympozjum teologiczno-duszpasterskim. Głównym celem zwoływania przez papieża ŚSR jest prowadzenie dialogu, ukazywanie roli rodziny w ewangelizacji i umocnienie tożsamości rodziny. Henryk Walden (ur. 16 kwietnia 1917 w Przemyślu, zm. 30 listopada 2007) – polski specjalista w dziedzinie mechaniki cieczy i gazów, profesor zwyczajny, w latach 1967-1969 i 1975-1981 dziekan Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej, wieloletni kierownik Zakładu Hydrauliki Politechniki Warszawskiej. Członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej.

  Izochronizm – właściwość wszystkich harmonicznych układów drgających polegająca na niezależności okresu drgań od ich amplitudy. Rzeczywiste układy drgające wykonują z dobrym przybliżeniem drgania harmoniczne i pozostają izochroniczne wówczas, gdy amplituda drgań jest stosunkowo mała. Dla drgań mechanicznych oznacza to np. Tadeusz Niezgoda (ur. 22 lutego 1948 w Chmielniku k. Kielc) – polski naukowiec, wynalazca, profesor, specjalista z zakresu mechaniki i informatyki, były prorektor ds. nauki Wojskowej Akademii Technicznej i prodziekan Wydziału Mechanicznego, aktualny przewodniczący Oddziału Polskiego Society for Experimental Mechanics. Wykładowca Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Warszawskiej. W 2010 roku odznaczony za całokształt dorobku naukowego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Poznański Czerwiec (Czerwiec ’56) – pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, które miały miejsce w końcu czerwca 1956 w Poznaniu. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako „wypadki czerwcowe” lub przemilczane. Obecnie przez część historyków i uczestników Czerwiec ’56 bywa określany także jako poznański bunt, rewolta oraz powstanie poznańskie. Poznański Czerwiec (Czerwiec ’56) – pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, które miały miejsce w końcu czerwca 1956 w Poznaniu. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako „wypadki czerwcowe” lub przemilczane. Obecnie przez część historyków i uczestników Czerwiec ’56 bywa określany także jako poznański bunt, rewolta oraz powstanie poznańskie.

  ComPAN 8 to ośmiobitowy mikrokomputer produkowany w latach osiemdziesiątych w zakładach MERA-ELZAB w Zabrzu. Zaprojektowany został w Zakładzie Systemów Automatyki Kompleksowej PAN (obecnie Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN ) w Gliwicach.

  Szczepan Borkowski (ur. 26 kwietnia 1929 w Tarnowie, zm. 26 lipca 2003 w Gliwicach) – polski matematyk i mechanik, profesor nauk technicznych. Przez całą karierę naukową związany z Politechniką Śląską; był dziekanem Wydziału Matematyczno-Fizycznego (obecnego Wydziału Matematyki Stosowanej) w latach 1981–1985, kierownikiem Katedry Mechaniki Teoretycznej w latach 1994–1997, a także kierownikiem Zakładu Mechaniki Ośrodków Ciągłych w latach 1984–1999. Specjalista od nieliniowej teorii powłok, nieliniowej teorii sprężystości i termosprężystości, metod numerycznych rozwiązywania zadań brzegowych termosprężystości, teorii ośrodków niejednorodnych i zagadnień wariacyjnych.

  Growing Up in the Universe – seria wykładów Richarda Dawkinsa będąca częścią wykładów bożonarodzeniowych Royal Institution, w których omawia ewolucję życia we wszechświecie. Mechanika klasyczna – dział mechaniki w fizyce opisujący ruch ciał (kinematyka), wpływ oddziaływań na ruch ciał (dynamika) oraz badaniem równowagi ciał materialnych (statyka). Mechanika klasyczna oparta jest na prawach ruchu (zasadach dynamiki) sformułowanych przez Isaaca Newtona, dlatego też jest ona nazywana „mechaniką Newtona” (Principia). Mechanika klasyczna wyjaśnia poprawnie zachowanie się większości ciał w naszym otoczeniu.

  Jerzy Kazimierz Dembczyński (ur. 14 marca 1943 w Wolsztynie) – polski fizyk, profesor nauk fizycznych, wykładorca akademicki, w latach 1999–2005 rektor Politechniki Poznańskiej.

  Dodano: 14.04.2010. 17:12  


  Najnowsze