• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sympozjum nt. Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Berlin, Niemcy

  12.03.2010. 16:12
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  W dniach 19-21 kwietnia 2010 r. odbędzie się w Berlinie, Niemcy, konferencja poświęcona Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  W czasie wydarzenia zaprezentowany zostanie sposób, w jaki ISS (Międzynarodowa Stacja Kosmiczna) i obecność ludzi w lotach kosmicznych pomogły ludzkości jako całości. Konferencja zgromadzi byłych astronautów i członków załogi ISS oraz liderów sektora.

  Program obejmie dyskusje przy okrągłych stołach z czołowymi menedżerami agencji kosmicznych oraz debaty o ISS i jej relacjach z przemysłem. Zaplanowano również spotkanie sieciujące i kolację.


  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Space Shuttle/International Space Station Extravehicular Mobility Unit (EMU) to samodzielny, antropomorficzny system, który zapewnia ochronę środowiskową, mobilność, podtrzymywanie życia i komunikację dla członków załogi wahadłowców kosmicznych lub Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wykonujących spacery kosmiczne. Jest to dwuczęściowy półsztywny skafander i obecnie jeden z dwóch skafandrów kosmicznych używanych przez załogę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, drugim jest rosyjski skafander Orłan. Poniżej znajduje się chronologiczna lista załogowych lotów kosmicznych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pogrubioną czcionką wyróżnione zostały nazwiska członków stałych załóg ISS. Całkowity „czas dokowania” odnosi się do danego statku kosmicznego i nie jest zawsze zgodny z czasem pobytu poszczególnych astronautów. Lista bezzałogowych lotów kosmicznych do ISS: Poniższa tabela zawiera chronologiczną listę lotów bezzałogowych statków kosmicznych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  Automatyczny Statek Transferowy (ang. Automated Transfer Vehicle, ATV) – typ kosmicznych statków transportowych Europejskej Agencji Kosmicznej (ESA), służących do zaopatrywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w paliwo, wodę, powietrze i materiały do eksperymentów. Dodatkowo, ATV może podnieść orbitę stacji, przywracając jej właściwą pozycję utraconą przez działanie szczątkowej ziemskiej atmosfery. Są to pojazdy bezzałogowe wynoszone za pomocą rakiet Ariane 5 ES z kosmodromu Kourou. Po kilku dniach lotu (w przypadku pierwszej misji po trzech tygodniach lotu) statki automatycznie dokują do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (do modułu Zwiezda). Mobilny System Dźwigowy, MSS (ang. Mobile Servicing System) - mechaniczne ramię (wraz ze współpracującym osprzętem) znajdujące się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Odgrywa on bardzo istotną rolę w dalszej rozbudowie stacji, użytkowaniu i konserwacji. Zadania dźwigu to m.in.: przemieszczanie sprzętu i pojazdów zaopatrzeniowych w obrębie stacji, wspieranie astronautów pracujących w otwartej przestrzeni kosmicznej, pomoc przy naprawach i przeglądach modułów oraz innych urządzeń przymocowanych do stacji.

  Jest to lista gości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nazwiska członków załóg ISS są wytłuszczone, a turystów pochylone. Ekspedycja 13 – trzynasta stała załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), przebywała na pokładzie stacji w 2006 roku.

  To jest chronologiczna lista spacerów kosmicznych (EVA – od ang. extra-vehicular activities) przeprowadzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Sojuz TMA-5 - misja kapsuły kosmicznej Sojuz, stanowiąca dwudziestą piątą załogową wizytę na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  Sojuz TMA-6 – misja kapsuły kosmicznej Sojuz, stanowiąca dwudziestą szóstą załogową wizytę na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  STS-113 (ang. Space Transportation System) była czternastodniową misją wahadłowca Endeavour NASA, w czasie której dokonana została wymiana załóg 5 i 6 Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Podczas prawie tygodnia dokowania do ISS, astronauci przeprowadzili np.: rozładunek towarów, kilka spacerów kosmicznych.

  Mini-Research Module 1 (MRM 1, lub Rasswiet) (ros. Малый исследовательский модуль, МИМ-1, lub Рассвет) - rosyjski moduł Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Będzie wykorzystywany przede wszystkim do przechowywania ładunków oraz jako moduł dokujący do stacji. Został dostarczony na ISS w misji STS-132 promu kosmicznego Atlantis w maju 2010 r. Robonaut – humanoidalny robot zaprojektowany i zbudowany przez Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona. Prace nad nim rozpoczęły się w 1997 roku, gdy przed inżynierami z Centrum postawiono zadanie stworzenia robota, który pomoże ludziom w przestrzeni kosmicznej, będzie z nimi współpracował i wyręczy ich w najbardziej ryzykownych zadaniach. W roku 2006 powstał Robonaut 1, testowany następnie przez kilka lat na Ziemi. Ulepszona wersja robota – Robonaut 2 – od lutego 2011 roku znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  Zwiezda (ros. звезда - gwiazda) - moduł serwisowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej należący do rosyjskiej części stacji. Jest to jedyny w pełni rosyjski element stacji (drugi rosyjski moduł Zarja został sfinansowany przez NASA). Zaprojektowany i budowany początkowo jako DOS-8 – główny moduł planowanej stacji Mir 2, następcy rosyjskiej stacji Mir, a wcześniej jako zapasowy moduł bazowy Mira. Dlatego też Zwiezda jest bardzo podobna do głównego modułu stacji Mir (DOS-7). Budowa rozpoczęła się w połowie lat 80. Gdy Rosja włączyła się do projektu budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, zrezygnowano ze stacji Mir 2, a zbudowany moduł nazwany Zwiezda stał się trzecim z głównych modułów ISS.

  Dodano: 12.03.2010. 16:12  


  Najnowsze