• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sympozjum pt. RNA w ruchu, Ames, USA

  27.08.2010. 12:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 9-12 września 2010 r. w Ames, USA, odbędzie się sympozjum pt. "RNA w ruchu".

  Ruch molekularny leży u podstaw wszystkich najważniejszych czynności życiowych. Molekuły kwasu rybonukleinowego (RNA) są jednymi z najbardziej wszechstronnych i mobilnych makromolekuł. Rola ruchu molekularnego pod kątem funkcjonalnym jest badana w rozmaitych RNA od bardzo małych aptamerów i ryboprzełączników po znacznie większe rybosomy. Jednocześnie bardzo niewiele wiadomo na temat tego istotnego zachowania molekularnego.

  Wydarzenie poświęcone będzie badaniu ruchów RNA i ich skutków dla funkcji w rybosomie, RNA wirusów, motorach molekularnych i małych molekułach, w tym ryboprzełącznikach, aptamerach i rybozymach.

  Ponadto odbędzie się sesja poświęcona podejściom obliczeniowym do przewidywania fałdowania RNA i symulacji ruchów wewnątrzmolekularnych.

  Sympozjum ma sprzyjać nieformalnym dyskusjom, interakcjom i potencjalnej współpracy.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Hop-up jest systemem podkręcającym kulki wystrzeliwane przez repliki ASG. Wykorzystuje on efekt Magnusa do spłaszczenia trajektorii lecącego pocisku i tym samym upodabnia ją do toru lotu prawdziwego pocisku z broni palnej. W praktyce jest to odpowiednio uformowana uszczelka z gumy, bądź silikonu, która dotykając rozpędzonej kulki nadaje jej ruch obrotowy. Najprostszym wytłumaczeniem działania systemu Hop-Up jest to, że podkręcona kulka z jednej strony wytwarza większe tarcie o powietrze, przez co może skręcać. Gdy podkręcenie odbędzie się w osi poziomej, to kulka będzie skręcać do góry równoważąc tym samym siłę grawitacji. Siła dociśnięcia gumki Hop-Up do kulki determinuje jak bardzo będzie ona podkręcona, a tym samym siłę wznoszenia. Im cięższą stosujemy kulkę, tym mocniejszy musi być nacisk gumki (gdyż cięższa kulka ma większą bezwładność, oraz szybciej opada ku dołowi). Działa to również odwrotnie – gdy lekka kulka będzie za mocno podkręcona może wzlecieć powyżej linii strzału. Ryboprzełącznik lub Przełącznik RNA (ang. Riboswitch) − łańcuch kwasu rybonukleinowego mRNA który reguluje ekspresję kodowanego przez siebie białka. Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku.

  XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 odbędą się w Katarze w 2022 roku. Będzie to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na Bliskim Wschodzie. Tour de France 2014 będzie 101 edycją wyścigu. Odbędzie się między 5 a 27 lipca 2014 roku. Będzie składać się z 21 etapów. Wyścig rozpocznie się w Wielkiej Brytanii, gdzie rozegrane zostaną pierwsze trzy etapy.

  Narząd ruchu, układ ruchu (łac. motorium) - część organizmu odpowiadająca za utrzymanie postawy i wykonywanie ruchów.
  Ze względu na budowę i właściwości narząd ruchu człowieka dzielimy na: Całka ruchu – w mechanice oznacza wielkość fizyczną, która jest stała podczas ruchu. O liczbie całek ruchu mówi Twierdzenie Noether. Z istnienia całek ruchu można wyprowadzić zasady zachowania. Całki ruchu są zawsze skojarzone z przekształceniami symetrii układu - każda symetria generuje całkę ruchu.

  XII Sopot TOPtrendy Festiwal odbędzie się w dniach od 30 maja do 1 czerwca 2014 roku w sopockiej Operze Leśnej. Organizatorem festiwalu jest telewizja Polsat, która będzie też transmitowała wydarzenie na swojej antenie. XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 odbędą się w Rosji w 2018 roku. Jest to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się w Europie Wschodniej. Jest to również pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na dwóch kontynentach: w Europie i Azji.

  Mistrzostwa Europy U-21 w piłce nożnej 2015 - turniej piłkarski, który odbędzie się w 2015 roku w Czechach. Będzie to dwudziesta edycja tych rozgrywek.

  Element płynu – niewielka część płynu. Jest to objętość płynu na tyle mała, by można było przyjąć iż wszystkie własności płynu są w niej jednakowe, a jednocześnie na tyle duża, by można było stosować metody statystyczne (wobec chaotycznego ruchu molekuł) do ich wyznaczania. Pojęcie używane w mechanice płynu w tworzonych modelach zachowania się płynu.

  European Trophy 2013 była czwartą edycją turnieju hokejowego rozgrywanego rokrocznie, a jeśli uwzględnić edycje Nordic Trophy (rozgrywany od 2006 roku) będzie to ósma edycja tego turnieju. Runda zasadnicza rozpocznie się 6 sierpnia 2013 roku, a zakończy 8 września 2013 roku. Runda play-off odbędzie się w dniach 19-22 grudnia 2013 roku w Berlinie. Ekonomika ruchów elementarnych – zasada kształtowania optymalnej metody pracy wykonywanej przez człowieka z perspektywy sekwencji ruchów elementarnych niezbędnych do wykonania zadania. Standaryzacja metod pracy zgodnych z zasadami ekonomiki ruchów elementarnych ukierunkowana jest na wykonanie zadania jak najmniejszą ilością ruchów jak najmniej czasochłonnych wykonywanych równocześnie obydwiema rękami. Połączenie zasady ekonomiki ruchów elementarnych z zasadami Lean Manufacturing pozwala w procesie optymalizacji i standaryzacji metod pracy na bardziej precyzyjne zdefiniowanie czynności dodających wartość i będących marnotrawstwem. Określenie czynności dodających wartość na poziomie ruchów elementarnych pozwala na lepsze kształtowanie optymalnych metod pracy i w wyniku tego redukcję kosztów wytwarzania.

  Dodano: 27.08.2010. 12:17  


  Najnowsze