• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szczątki odkryte pod obwodnicą Olecka to żołnierze Napoleona

  16.11.2011. 11:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Archeolodzy zakończyli badania szczątków kilkuset osób pochowanych w XVIII i XIX wieku, na które natrafiono przy budowie obwodnicy Olecka. Ekspertyzy antropologiczne pośrednio potwierdziły miejscowe podania, że pochowano tam grupę żołnierzy napoleońskich. 

  O zakończeniu badań poinformował Hubert Augustyniak, który w połowie roku prowadził wykopaliska archeologiczne we wsi Sedranki k. Olecka. Podczas wycinki lasu pod budowę obwodnicy natrafiono tam na zapomniany cmentarz, który nie figurował w rejestrach konserwatora zabytków.

  Na podstawie zakończonych właśnie analiz antropologicznych ustalono, że na niewielkim pagórku spoczęło od XVIII do połowy XIX wieku ponad 350 osób. Wyniki badań szczątków, wydobytych przez archeologów, mogą pośrednio potwierdzać miejscowe podania o grobach żołnierzy francuskich, zmarłych lub poległych w styczniu 1813 r. w Prusach w czasie odwrotu armii napoleońskiej z Rosji.

  "Analiza materiału kostnego kilku pochowanych tam mężczyzn wykazała zmiany charakterystyczne dla osób, które przez znaczną część życia jeździły konno i maszerowały" - powiedział Hubert Augustyniak. Prawdopodobnie żołnierzy przed pochówkiem ograbiono z mundurów, bo archeolodzy nie odnaleźli guzików ani wojskowych sprzączek.

  Z analizy wykonanej przez antropolog Anną Wrzesińską wynika, że nekropolia służyła głównie społeczności pobliskiej wsi. Prawie połowa pochowanych to dzieci. Ekspertyza wykazała, że tutejsi mieszkańcy żyli w biedzie, źle się odżywiali i ciężko pracowali fizycznie.

  Przy zmarłych mieszkańcach wsi odnaleziono niewiele przedmiotów, głównie monety bite w latach 1710-1842, w tym pruskie fenigi, kopiejki i grosze Księstwa Warszawskiego, a także nieliczne obrączki, kolczyki i żelazny krzyżyk.

  Na dawnej nekropolii zachowała się jedna płyta nagrobna, poświęcona Abrahamowi Hillmannowi - w XVIII wieku dzierżawcy miejscowego folwarku oraz żeliwny krzyż, który upamiętnia Philipa Sebastiana Moro, żyjącego w latach 1739-1799 królewskiego koniuszego stadniny w Olecku.

  W środę 16 listopada archeolodzy mają zwrócić się do delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Ełku o zgodę na powtórny pochówek w innym miejscu szczątków wydobytych na budowie oleckiej obwodnicy. Najprawdopodobniej zostaną one złożone w zbiorowej kwaterze na cmentarzu ewangelickim w Olecku.

  Prace archeologiczne nie spowodowały opóźnień w budowie obwodnicy, która ma zostać oddana do użytku w połowie przyszłego roku. Obwodnica o długości 7,5 km, stanowi część drogi krajowej nr 65, i kosztowała 109 mln zł.

  PAP - Nauka w Polsce

  mbo/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Cmentarz komunalny w Kętach – główny cmentarz znajdujący się w Kętach. Założony w 1795, jest jedną z najstarszych pozakościelnych nekropolii w Polsce. Na kęckim cmentarzu znajdują się groby okolicznych właścicieli ziemskich i mieszczan, w tym neogotyckie groby mieszczańskich rodów Kęt. Na cmentarzu pochowanych zostało kilku powstańców styczniowych, znajduje się tam też grób żołnierzy Legionów Polskich zmarłych w wyniku odniesionych ran w Bitwie pod Łowczówkiem oraz grób żołnierzy radzieckich z 1945. Na cmentarzu w Kętach znajdują się tez zbiorowe mogiły zakonnic - sióstr klarysek od Wieczystej Adoracji i sióstr zmartwychwstanek, oraz zakonników - Franciszkanów Reformatów. Stary cmentarz żydowski w Łasku – został założony najprawdopodobniej w XVIII wieku przy obecnej ulicy Mickiewicza. Został zdewastowany w okresie II wojny światowej. Przypuszczalnie nagrobki z tego cmentarza posłużyły za materiał do wybrukowania drogi w pobliskiej wsi Buczek. W latach 60. XX wieku ekshumowano ciała pochowanych osób, a na miejscu kirkutu postawiono budynek Liceum Ogólnokształcącego. Cmentarz żydowski w Bobowej – został założony w XVIII wieku i zajmuje powierzchnię 0,75 ha, na której zachowało się około stu nagrobków z inskrypcjami w języku hebrajskim i niemieckim. Cmentarz mieści też ohel kryjący szczątki bobowskich cadyków, kwaterę żołnierzy żydowskich poległych w czasie I wojny światowej, jest to austriacki Cmentarz wojenny nr 132 - Bobowa na którym pochowano 8 żołnierzy austro-węgierskich oraz pomnik i kwaterę ofiar Holocaustu. Cmentarz w latach II wojny światowej był miejscem egzekucji ludności żydowskiej.

  Francuskie pułki piechoty - przez cały okres panowania Ludwika XIV (1643-1715) armia francuska była najpotężniejsza w Europie. W 1700 liczyła ona 200.000 żołnierzy piechoty liniowej, do której w razie potrzeby mogła dołączyć milicja licząca około 60.000 żołnierzy. Regent Filip II Burbon-Orleański zmniejszył liczbę żołnierzy o 26.000 żołnierzy w ramach oszczędności państwowych. Za Ludwika XV Francja miała do dyspozycji około 150.000 żołnierzy. Było to nadal bardzo dużo, jedynie Imperium Habsburgów w XVIII wieku dysponowało większą armią. Cmentarz wojenny w Vladslo jest to cmentarz wojenny położony niedaleko belgijskiego miasta Vladslo. Cmentarz został założony w trakcie trwania I wojny światowej podczas walk wojsk niemieckich na terenie Belgii. Łącznie na nekropolii pochowano ciała 3 233 żołnierzy. W 1956 większość ciał poległych z okolicznych cmentarzy zostało przeniesionych na cmentarz w Vladslo, co zwiększyło liczbę grobów do 25 644. Każdy krzyż symbolizuje 20 zmarłych żołnierzy, znajdują się na nich także dane zmarłego w postaci imienia, rangi oraz stopnia wojskowego a także data śmierci. Wszyscy zmarli pochowani na cmentarzu służyli w niemieckiej armii służącej na froncie zachodnim podczas I wojny światowej.

  Cmentarz wojenny nr 188 Rychwałd – cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Heinricha Scholza. W 4 grobach zbiorowych pochowano tu 29 żołnierzy austro-węgierskich i 22 żołnierzy rosyjskich. W latach 1997-1998 cmentarz został odnowiony ze środków Austriackiego Czarnego Krzyża. Cmentarz Żołnierzy Polskich we Wrocławiu – wojenna nekropolia Żołnierzy Polskich utworzona w latach 1968-1970 jako miejsce spoczynku 603 żołnierzy polskich – uczestników Kampanii Wrześniowej zmarłych w niewoli niemieckiej a także poległych na froncie żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego.

  Cmentarz wojenny nr 145 w Gromniku – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Heinricha Scholza. Stanowi osobną kwaterę w ramach cmentarza parafialnego. Pomnik centralny stanowi obelisk z umieszczoną z przodu płaskorzeźbą przedstawiającą hełm. W 15 grobach zbiorowych i 38 pojedynczych pochowano tu 131 żołnierzy austro-węgierskich i 14 żołnierzy rosyjskich. Cmentarz Żołnierzy Radzieckich na Skowroniej Górze – wrocławska wojenna nekropolia żołnierzy Armii Czerwonej poległych lub zmarłych w wyniku ran i chorób w czasie oblężenia Wrocławia w 1945 roku. Pochowano tu około 7,5 tysiąca żołnierzy, pochodzących głównie z 6 Armii I Frontu Ukraińskiego pod dowództwem generała Władimira Głuzdowskiego.

  Stary cmentarz żydowski w Koźminie Wielkopolskim – został założony pod koniec XVIII wieku wokół drewnianej synagogi. Wraz z budową nowej, murowanej bóżnicy został zlikwidowany w 1872. Szczątki pochowanych na nim osób zostały wówczas przeniesione do zbiorowej mogiły na terenie nowego cmentarza żydowskiego w Koźminie Wielkopolskim.

  Od końca XVII wieku i przez cały XVIII wiek landgrafstwo Hesja-Kassel prowadziło prawdziwy handel żołnierzami polegający na wypożyczaniu za pieniądze innym krajom swoich oddziałów wojskowych. Niemieckie państewko posiadające ok. 300 000 mieszkańców utrzymywało stosunkowo dużą armię w sile 40 000 żołnierzy.

  Sipajowie - od XVIII wieku anglo-indyjskie określenie żołnierzy pochodzenia hinduskiego w służbie państw europejskich, szkolonych i dowodzonych przez Europejczyków. Samo słowo "sipaj" (ang. sepoy) wywodzi się z perskiego słowa sipahi, oznaczającego żołnierza konnego. Okop bagnetów – wzniesiony w 1920 pomnik żołnierzy poległych w bitwie pod Verdun z 3. i 4. kompanii 137 pułku piechoty francuskiej. Według powstałej bezpośrednio po wojnie popularnej wersji upamiętnia żołnierzy zasypanych żywcem w zawalonym pod wpływem niemieckiego ostrzału okopie. W rzeczywistości pochowani w tym miejscu żołnierze zginęli wcześniej i zostali pochowani w zbiorowym grobie powstałym w miejscu, w którym wcześniej się bronili.

  Cmentarz żydowski w Człuchowie – nieistniejący, założony w XVIII wieku kirkut znajdujący się w Człuchowie przy Alei Wojska Polskiego. Pierwsza zapisana wzmianka o przeprowadzonym pochówku pochodzi z roku 1748. Po dewastacji w czasie II wojny światowej na jego terenie znajduje się niewielki park, gimnazjum nr.1 im. Kazimierza Jagiellończyka oraz domy mieszkalne. W 2007 roku na cmentarzu została odsłonięta tablica pamiątkowa upamiętniająca pochowanych tam Żydów. Napis brzmi: Pamięci Żydów Człuchowa pochowanych na tym cmentarzu. Cześć ich błogosławionej pamięci. Mieszkańcy Człuchowa. Katakumby Kapucynów w Palermo – katakumby pod klasztorem Kapucynów w Palermo na Sycylii. Znajdujące się tam mumie, w liczbie około 8000, są mumiami zarówno osób duchownych, jak i świeckich. Początkowo katakumby były przeznaczone dla zmarłych kapucynów tutejszego klasztoru, ale od 1881 zezwolono na pochówek w tym miejscu zamożnych świeckich mieszkańców miasta. Pierwszych zmarłych pochowano tam w XVI wieku, zaś jedną z ostatnich tam pochowanych osób była dwuletnia Rosalia Lombardo, która spoczęła w katakumbach w latach 20. XX wieku. Zmumifikowane ciała są w całości ubrane; stoją, leżą lub wiszą na ścianach. Podzielone są według płci i pozycji społecznej. W poszczególnych salach można zobaczyć m.in.: prałatów, kupców, profesorów, mieszczan w odświętnych strojach; dziewice, które nie zdążyły wyjść za mąż (są w sukniach ślubnych), całe familie, jak również małe dzieci czy kobiety.

  Stary cmentarz żydowski w Żarach – został założony w XVIII wieku i znajduje się przy ul. Inwalidów w pobliżu domu dla głuchoniemych dzieci. Do naszych czasów zachowało się około czternastu nagrobków. Obecnie na terenie nekropolii znajduje się pomnik żołnierzy Armii Czerwonej. Cmentarz żydowski w Bieczu – został założony w połowie XIX wieku i zajmuje ogrodzoną siatką powierzchnię 0,2 ha, na której zachowało się około dwudziestu nagrobków z piaskowca i betonu z inskrypcjami w języku hebrajskim i polskim. Cmentarz leży przy ul. Tysiąclecia. Na terenie cmentarza znajduje się kwatera żołnierzy żydowskich poległych podczas I wojny światowej, jest to austriacki Cmentarz wojenny nr 107 - Biecz na którym pochowano 3 żołnierzy austro-węgierskich, oraz zbiorowa mogiła Żydów rozstrzelanych na terenie nekropolii w latach 1941-1942.

  Dodano: 16.11.2011. 11:47  


  Najnowsze