• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szesnasta wersja programu AstroJaWil

  16.03.2010. 13:10
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Na stronie domowej Janusza Wilanda - astronoma-amatora i wieloletniego prezesa warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii - pojawiła się właśnie szesnasta wersja programu ułatwiającego prowadzenie obserwacji nieba - AstroJaWil.

  Program, wraz z publikacją "Podstawy astronomii", jest kierowany przede wszystkim do miłośników astronomii - także tych zupełnie początkujących. W najnowszej wersji AstroJaWil dostępna jest także możliwość przygotowania pełnego atlasu nieba, zarówno w wersji cyfrowej jaki i papierowej.

  Generowane mapy mogą mieć format kwadratowy lub kołowy, w zależności od potrzeb obserwatora. Edytowalne jest również położenie oraz kolor. Kompletny atlas to 28 map oraz skorowidz i strona tytułowa.

  Szesnaste wydanie programu ma również poprawione funkcjonalności "modelu Układu Słonecznego" oraz "ulubionych obiektów". Z poprzednich wersji zostały zachowane wszystkie zbiory przydanych informacji astronomicznych, m.in. opisy zjawisk, tabele, wykresy, fotografie i odnośniki oraz funkcja "horyzont" (umożliwia ona zbudowanie własnego krajobrazu, tak aby generowana mapa nieba odpowiadała temu, co widać w rzeczywistości).

  AstroJaWil wraz z instrukcją oraz "Podstawy astronomii" można bezpłatnie pobrać ze strony: http://www.astrocd.pl/index.php?id=12&kat=2

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce, Jan Pomierny

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wersja demonstracyjna, demo, wersja pokazowa, próbna zwykle komercyjnego programu komputerowego. Zazwyczaj jest to wersja o ograniczonej funkcjonalności w stosunku do wersji pełnej lub wersja pełna o ograniczonej czasowo możliwości wykorzystania. W przypadku gier jest to zwykle jeden poziom z finalnej części gry. Firma Novell specjalizująca się w oprogramowaniu sieciowym, umożliwiającym dostęp do serwera setkom klientów jako demo udostępnia oprogramowanie umożliwiające dostęp 2 klientów. Wersje demo są dołączane do czasopism tematycznych , dostępne są także w Internecie zwłaszcza na stronach producenta oprogramowania. Bywają także dema wysyłane na podany adres po zamówieniu złożonym elektronicznie przy czym zamawiający pokrywa koszt przesyłki oraz koszt nagrania i nośników. Niektóre firmy jako demo traktują starsze, pełne wersje swojego oprogramowania. Dzieje się tak wtedy gdy w nowszej wersji uzyskano znaczną poprawę funkcjonalności lub gdy system operacyjny starszego oprogramowania stracił na znaczeniu. Wieża Braniborska w Zielonej Górze – zabytkowa wieża widokowa, a obecnie budynek Instytutu Astronomii im. Jana Keplera (dawniej Centrum Astronomii im. Jana Keplera lub Zielonogórskie Centrum Astronomii) wchodzący w skład Uniwersytetu Zielonogórskiego. Mieszczą się w niej także Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Zielonogórski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wybudowana w latach 1859/1860 początkowo była restauracją-winiarnią z wieżą widokową. Mocno zaniedbana, została w 1988 roku gruntownie odrestaurowana. W 2005 roku przebudowano szczyt wieży, zwieńczając ją obrotową kopułą, pod którą umieszczono teleskop. Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne (OMSA) – finał wojewódzkich konkursów wyłaniający najlepszy referat z zakresu astronomii i astronautyki. Odbywa się on w Grudziądzu. Konkurs skierowany jest do młodzieży ponadgimnazjalnej zainteresowanej astronomią lub astronautyką. W czasie seminarium uczestnicy mają możliwość przedstawienia swojej pracy profesjonalnemu jury oraz rówieśnikom biorącym w nim udział. Patronat nad konkursem sprawuje Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne

  Urania – miesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej, ukazujący się od roku 1922 do roku 1998. Urania powstała w trzy lata po założeniu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii jako jego oficjalny organ. W roku 1998 pismo połączyło się z kwartalnikiem Postępy Astronomii wydawanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne i jego kontynuacją jest dwumiesięcznik Urania – Postępy Astronomii. Palomar Observatory Sky Survey (Atlas palomarski) – fotograficzny atlas nieba. W 1949 rozpoczęto prace nad atlasem przy wsparciu National Geographic Society w obserwatorium astronomicznym na Mount Palomar. Zdjęcia do atlasu zostały zrobione teleskopem Schmidta o średnicy 1,2 metra. Mapy fotograficzne zawierały zdjęcia gwiazd do 21 w dwóch dziedzinach spektralnych, w niebieskiej i czerwonej. Atlas pokrywa obszar nieba w zakresie od δ= -33° do δ= +90°. Atlas zawiera 1872 karty i 936 zdjęć. W 1985 roku rozpoczęto prace nad ulepszoną wersją atlasu w trzech barwach oraz zasięgu do 22.

  Maciej Bielicki (ur. 18 września 1906 w Warszawie, zm. 27 listopada 1988 tamże) – polski astronom, dr hab., wieloletni współpracownik Briana Marsdena. Docent Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, wychowawca wielu pokoleń studentów astronomii. Specjalizował się w obliczaniu orbit komet, meteorów i sztucznych satelitów Ziemi. Współtwórca Katalogu orbit komet jednopojawieniowych. Aktywny obserwator nieba, stworzył w Warszawie stację wizualnych obserwacji sztucznych satelitów. Członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii od 1922 roku. Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii.

  Ltrack (Football League Tracker) – program komputerowy umożliwiający tworzenie statystyk piłkarskich. Można w nim tworzyć statystyki turniejów piłkarskich oraz lig piłkarskich. Program jest dostępny w angielskiej wersji językowej. Od wersji 6.3 można wykonywać tłumaczenia programu. Biblioteka Uranii – seria wydawnicza wydawana przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) w Krakowie od 1990 roku, związana z czasopismem Urania - Postępy Astronomii. Najnowszą z pozycji (nr 31) wydało Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Seria obejmuje książki dotyczące astronomii. W szczególności przez kilkanaście lat w jej ramach był wydawany bardzo szczegółowy kalendarz astronomiczny zawierający efemerydy dla planet i różnych innych ciał niebieskich.

  Simon Fuller (ur. 17 maja 1960) – brytyjski menedżer muzyczny, producent telewizyjny oraz twórca programu Pop Idol, którego powstało ponad 100 różnych wersji włączając American Idol, Australian Idol, Deutschland sucht den Superstar oraz polską wersję Idol. Fuller jest także współproducentem oraz producentem wykonawczym programu So You Think You Can Dance oraz wielu różnych amerykańskich i europejskich programów. Jest także producentem wykonawczym programu dla HBO i BBC Little Britain USA.

  Mapa nieba – przedstawienie na płaszczyźnie gwieździstego nieba, jako widzialnego sklepienia niebieskiego. Siatki odwzorowań kartograficznych służą do określenia współrzędnych astronomicznych ciał niebieskich (deklinacji i rektastencji) w układzie równikowo-południkowym. Skala takich map pokazywana jest w mierze kątowej (np. skala deklinacji 1 stopień = 1,5 mm). Gwiazdy te są przedstawiane znakami kartograficznymi, uzależnionymi od ich jasności. Ponadto sporządza się także fotograficzne "mapy nieba" – montaże zdjęć fotograficznych poszczególnych części nieba na siatce kartograficznej, pozbawione nazw i oznaczeń gwiazd oraz gwiazdozbiorów.

  Tachospeed – program służący do rozliczania i analizy czasu pracy kierowców na podstawie danych pobranych z tachografu cyfrowego i analogowego. Oprogramowanie Tachospeed funkcjonuje na podstawie wytycznych unijnego ustawodawstwa m.in. Rozporządzenia 561/2006 oraz Rozporządzenia 3821/85 wraz z aneksem 1b oraz na podstawie ustawodawstwa krajowego np. Ustawy o czasie pracy kierowców z 2004 roku oraz na podstawie umowy międzynarodowej AETR. Producentem programu jest polska firma Infolab sp. jawna z siedzibą w Tychach. Pierwsza wersja programu została stworzona w grudniu 2004 roku. Obecnie dostępny jest w kilkunastu wersjach językowych. Program dostępny jest z kilkoma modułami tj.: Digital, Analog, Inspector, PIP, Midas, STAT. Sloan Digital Sky Survey (SDSS) – jeden z najważniejszych przeglądów nieba w historii astronomii. Nazwa projektu jest związana z Fundacją im. Alfreda P. Sloana. Program obserwacyjny został rozpoczęty w roku 2000 i do chwili obecnej przyniósł odkrycie m.in. 930 tysięcy galaktyk oraz ponad 120 tysięcy kwazarów po przejrzeniu ponad 1/4 całego nieba. Program będzie kontynuowany do roku 2014.

  Regresja – zjawisko niezamierzonej utraty jakiejś funkcjonalności powstałe w nowej wersji programu i zwykle skutkujące komunikatem o błędzie lub brakiem działania. Do regresji dochodzi wskutek wprowadzania zmian w jakiejś części kodu programu. Skutkiem tych zmian jest błędne działanie innej funkcji programu, która w poprzednich wersjach działała prawidłowo. CalSky - serwis internetowy udostępniający dane astronomiczne oraz generujący prognozy zjawisk astronomicznych. CalSky został założony w 1991 roku przez Arnolda Barmettlera. Posiada rozbudowaną bazę danych obiektów astronomicznych (np. gwiazdy zmienne, supernowe, satelity) oraz zaawansowane funkcje m.in. obliczanie wszelkiego rodzaju efemeryd, generowanie map nieba, predykcja przelotów satelitów, prognoza pogody, itp. CalSky posiada również funkcję kalendarza astronomicznego, w którym prezentowane są wybrane przez użytkownika wybrane zjawiska astronomiczne wraz z dokładnym opisem.

  Plemiona (en. Tribal Wars, de. Die Stämme) – internetowa gra strategiczna (tzw. Massive Multiplayer Online Strategic Game - w skrócie MMOSG). Twórcą gry jest niemiecka firma InnoGames GmbH. Gra początkowo była dostępna w języku niemieckim, lecz została przetłumaczona na język angielski i w tej wersji ostatecznie jest dostępna dla graczy z całego świata. W październiku 2006 roku powstała również wersja polska pod tytułem "Plemiona". W grę można grać bezpłatnie, ale istnieje możliwość wykupienia konta "premium", które daje wiele udogodnień graczowi, które mają na celu częściowo ułatwiać rozgrywkę. Aby zagrać, trzeba mieć dostęp do Internetu i dowolną popularną przeglądarkę internetową. W listopadzie 2011 polska wersja gry miała ok. 250 tys. graczy. 21 lutego 2008 powstała oficjalna Wiki Plemion. Od grudnia 2011 dostępna jest również aplikacja na urządzenia z systemem iOS. Aplikacja na urządzenia z systemem Android pojawiła się w wersji beta w grudniu 2012 roku. Do poprawnego działania wymaga ona urządzenia z wersją sytemu 2.2 lub nowszą oraz procesora w architekturze ARMv7 lub nowszej.

  Dodano: 16.03.2010. 13:10  


  Najnowsze