• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szkoła Festiwalu Nauki na 13. Pikniku Naukowym Polskiego Radia

  26.05.2009. 20:50
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Czy macie ochotę na majowy piknik, ale taki żeby nie było nudno? Może przy okazji chcielibyście się czegoś dowiedzieć, zobaczyć a nawet samemu spróbować - na przykład wyizolować i zobaczyć DNA? Czy też sprawdzić jak wydobyć więcej soku z jabłek? A może cofnąć się w baaaardzo odległą przeszłość i podążyć "Śladami ewolucji"? Te i wiele innych okazji do poznania ciekawostek naukowych oraz po prostu dobrej zabawy zapewniają organizatorzy podczas 13. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

  Zapraszamy gorąco na stoisko Szkoły Festiwalu Nauki oraz Fundacji BioEdukacji nr 142 na Podzamczu w sobotę 30 maja w godzinach 11.00-20.00.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Klub Stypendystów Zagranicznych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest stowarzyszeniem naukowym skupiającym laureatów stypendium FNP typu post-doc (obecnie program KOLUMB) Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Diamentowy Mikrofon – nagroda Zarządu Polskiego Radia przyznawana od 1995 roku dla wybitnych twórców radiowych (pracowników i współpracowników Polskiego Radia). Po raz pierwszy nagrodę przyznano z okazji 70-lecia Polskiego Radia. Centrum Nauki Kopernik – centrum nauki założone w 2005 w Warszawie, którego celem jest promowanie i popularyzacja nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Centrum jest instytucją, powołaną i finansowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

  Lubelski Festiwal Nauki – największa impreza naukowa w Lublinie, mająca na celu popularyzację nauki w społeczeństwie (szczególnie wśród młodzieży), prezentację projektów badawczych realizowanych w uczelniach i jednostkach naukowych, promocję uczelni i jednostek badawczych oraz integrację lubelskiego środowiska naukowego. Festiwal ma także zachęcić do uprawiania i podglądania nauki oraz pracy naukowców, pokazać, że praca naukowca może być ciekawa, a studia mogą pomóc w realizacji marzeń. Szkoła Festiwalu Nauki (SFN) – organizacja popularyzatorska mająca na celu popularyzację nauki (ze szczególnym naciskiem na genetykę i biologię molekularną). Najważniejszym zadaniem SFNu jest poprawa stanu wiedzy i świadomości naukowej w społeczeństwie.

  Asystent (łac. assistens - towarzyszący; potocznie "asystent profesora") – najniższe rangą stanowisko w szkołach wyższych dla pracowników naukowych lub naukowo-dydaktycznych posiadających tytuł zawodowy magistra (ew. magistra inżyniera) lub stopień naukowy doktora (ew. dr inż.). W przeciwieństwie do samodzielnych pracowników nauki określani są czasem mianem pomocniczych pracowników nauki. Jedynym znanym dotychczas w dziejach nauki polskiej przykładem asystenta ze stopniem naukowym doktora habilitowanego jest na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dr hab. Dariusz Matelski. Centrum Nauki Kopernik – centrum nauki znajdujące się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie, którego celem jest promowanie i popularyzacja nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Centrum jest instytucją, powołaną i finansowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

  Nauki społeczne - nauki badające strukturę i funkcje dziejów społeczeństwa, jego kulturę, prawa i prawidłowości jego rozwoju. Obok nauk przyrodniczych i nauk humanistycznych zaliczają się do nauk empirycznych. Nauki społeczne odróżniają się od nauk humanistycznych naukowymi metodami poznania oraz tym, że stosują ścisłe kryteria. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – urząd utworzony w Polsce 5 maja 2006 r. do obsługi Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działami administracji rządowej „nauka” i „szkolnictwo wyższe” oraz jest dysponentem budżetu na badania naukowe finansowane przez państwo. Przy ministrze działała Rada Nauki, powołana w miejsce zlikwidowanego w 2005 Komitetu Badań Naukowych. Siedziba ministerstwa mieści się w Warszawie, przy ulicy Wspólnej 1/3.

  Piknik Naukowy – największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę, organizowana przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Odbywał się corocznie od 1997 roku na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie. Od roku 2010 odbywa się w Parku Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza na Powiślu.

  Dodano: 26.05.2009. 20:50  


  Najnowsze