• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sztuczna inteligencja w służbie ludzkości - konferencja

  21.05.2011. 08:37
  opublikowane przez: Przemysaw Szydzik

  Systemy wspomagania diagnostyki medycznej, identyfikacja twarzy w systemach bezpieczeństwa oraz nowatorskie algorytmy z dziedziny sztucznej inteligencji to niektóre z zagadnień, jakimi od poniedziałku zajmą się uczestnicy konferencji CORES i HAIS na Politechnice Wrocławskiej. W dniach 23-25 maja zapraszamy do Centrum Kongresowego przy ul. Janiszewskiego 8.

  W ramach otwartych wykładów plenarnych swoje prezentacje przedstawią światowej sławy naukowcy " m.in:

  prof. Juliusz Kulikowski z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN " w pracy naukowej zajmuje się m.in. zastosowaniem komputerów w medycynie, systemami informatycznymi i technikami fal ultrakrótkich;
  
  prof. Adam Krzyżak z Concordia University w Kanadzie 3 zajmuje się m.in. komputerowym rozpoznawaniem pisma i obrazu, we współpracy z chińskimi naukowcami opracował metodę rozpoznawania odręcznego pisma chińskiego przez system komputerowy;
  
  prof. Ajith Abraham, dyrektor Machine Intelligence Resarch Labs w USA 3 obszar jego badań naukowych obejmuje m.in. inteligencję maszyn i bezpieczeństwo sieci;

  dr. Gerald Schaefer z Loughborough University w Wielkiej Brytanii " jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół analizy koloru obrazu, odzyskiwania utraconych obrazów czy inteligencji obliczeniowej.


  Szczegółowy program konferencji znajdą Państwo na stronach internetowych: www.cores.pwr.wroc.pl oraz www.hais.pwr.wroc.pl .

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Juliusz Lech Kulikowski (ur. w 1931 w Nowym Mieście Lubawskim) – profesor specjalizujący się w biocybernetyce i inżynierii biomedycznej, pracuje w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. Obszar Jego badań naukowych to: systemy informatyczne, techniki fal ultrakrótkich, teoria informacji, zastosowania komputerów w medycynie, informacji naukowej i badaniach doświadczalnych.

  Ben Goertzel (ur. 8 grudnia 1966 w Rio de Janeiro) – amerykański pisarz i badacz w dziedzinie sztucznej inteligencji. Prowadzi prywatną firmę produkującą oprogramowanie Novamente LLC, która ma na celu wytworzenie silnej sztucznej inteligencji, którą Ben Goertzel nazywa „Artificial General Intelligence” (sztuczną ogólną inteligencją). Jest też CEO firmy Biomind LLC, rozprowadzającej oprogramowanie do opartej na sztucznej inteligencji analizy danych biologicznej mikromacierzy. Doradca Singularity Institute i jego dawny dyrektor badawczy.

  Inteligencja wieloraka - teoria opracowana przez Howarda Gardnera w 1983 roku. Rozszerza ona definicję inteligencji poza umiejętności mierzone przez testy inteligencji. Gardner podzielił inteligencję na 8 odrębnych bloków. Wartości różnią się pomiędzy społeczeństwami, zgodnie z tym co dla danego społeczeństwa jest potrzebne, użyteczne i cenione. Do pomiaru tego rodzaju inteligencji potrzeba zastosowania znacznie dokładniejszych testów niż w przypadku standardowego pomiaru inteligencji. Teoria wymaga obserwacji oraz oceny jednostki w różnych sytuacjach życiowych. W ostatnich latach, badacze zaczęli się dokładnie zajmować jednym z rodzajów inteligencji - inteligencją emocjonalną, która jest związana z pojęciami inteligencji interpersonalnej oraz inteligencji intrapersonalnej w koncepcji Gardnera.

  Akt Końcowy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - dokument podpisany przez 35 szefów państw i rządów na zakończenie obrad Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w dniu 1 sierpnia 1975 roku. Był to pierwszy przypadek w czasie zimnej wojny, gdy na tak wysokim szczeblu państwa obu bloków zdecydowały się przyjąć wspólne zasady postępowania w stosunkach międzynarodowych. Jego sygnatariuszami stały się 33 państwa europejskie oraz Kanada i USA.

  Jan Maria Wójcicki (ur. 1946, zm. 28 grudnia 2013 w Warszawie) – polski specialista w zakresie inżynierii biomedycznej, prof. dr hab., dyrektor Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza (IBIB) PAN (od 2007 r.), członek korespondent PAN.

  Akt Końcowy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - dokument podpisany przez 35 szefów państw i rządów na zakończenie obrad Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w dniu 1 sierpnia 1975 roku. Był to pierwszy przypadek w czasie zimnej wojny, gdy na tak wysokim szczeblu państwa obu bloków zdecydowały się przyjąć wspólne zasady postępowania w stosunkach międzynarodowych. Jego sygnatariuszami stały się 33 państwa europejskie oraz Kanada i USA.

  Bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej – zdolność systemu elektroenergetycznego do zapewnienia bezpieczeństwa pracy sieci elektroenergetycznej oraz równoważenia dostaw energii elektrycznej z zapotrzebowaniem na tę energię.

  Dodano: 21.05.2011. 08:37  


  Najnowsze