• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sztuka Bałtów w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie

  15.05.2010. 15:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Kilkaset zabytków archeologicznych i zainspirowane nimi wyroby sztuki współczesnej można zobaczyć na wystawie "Sztuka Bałtów" w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Uświetniająca obchody Tysiąclecia Litwy ekspozycja potrwa od 15 maja do 20 października. Wystawę przygotowali pracownicy Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, przy współpracy z muzealnikami z Polski i Łotwy.

  Na nietypowej ekspozycji będzie można zobaczyć zarówno oryginalne zabytki, jak i zainspirowane nimi wyroby sztuki współczesnej wykonane przez artystów, którzy starali się wydobyć ukryte w nich piękno i harmonię. Wystawa ma wprowadzić do świata, gdzie przeszłość splata się z teraźniejszością. Przy jej tworzeniu czerpano z 2,5 tysiącletniego dziedzictwa kulturowego plemion bałtyjskich.

  Bałtowie to lud zamieszkujący niegdyś rozległe tereny dorzecza Dźwiny i Niemna, na wschodzie sięgający międzyrzecza górnej Wołgi i Oki, a na zachodzie - Wisły. Potomkami historycznych Bałtów są obecnie właśnie Litwini i Łotysze.

  Na wystawie znajdą się liczne zabytki, m.in. wyroby z bursztynu, efektowna biżuteria, elementy dekoracyjne strojów. Wyeksponowano ponadto motywy zdobnicze charakterystyczne dla ornamentyki bałtyjskiej. Stały się one inspiracją dla współczesnych, młodych jubilerów, którzy także prezentują swoje prace.

  Ekspozycja ma nowoczesną oprawę - grafiki, multimedialne prezentacje oraz specjalnie skomponowaną muzykę, czerpiącą z folkloru bałtyjskiego. Jak zapewniają muzealnicy, najlepszym przewodnikiem po wystawie jest wyobraźnia, którą pobudzają komputerowe animacje pokazujące, jak zabytek archeologiczny ulega metamorfozie pod wpływem spojrzenia współczesnego artysty. SZZ

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/ kap/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Galerie sztuki współczesnej (ang. contemporary art gallery), również Galeria współczesna - instytucja o komercyjnym charakterze, gdzie sztuka współczesna wystawiana jest z przeznaczeniem na sprzedaż. Określenie galeria sztuki jest powszechnie używane w znaczeniu muzeum sztuki, natomiast "galeria sztuki współczesnej" uzywana jest w znaczeniu komercyjna galeria sztuki. Typowym przykładem takiej galerii jest Gallery Row w Los Angeles, a w Polsce dla przykładu można wymienić Galeria 2 Światy w Krakowie. Szczególnym przypadkiem galerii współczesnej jest vanity gallery, gdzie pobiera są opłaty od artystów za wystawiania ich pracy. Moderna Museet (pol. Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej) – państwowa galeria sztuki znajdująca się w Sztokholmie przy Exercisplan. Posiada znaczącą kolekcję dzieł sztuki nowoczesnej i współczesnej, zarówno szwedzkiej, jak i międzynarodowej powstałych od roku 1900 do dziś (zbiory fotografii od 1840 do dziś). Zadaniem Moderna Museet jest gromadzenie, przechowywanie, ekspozycja i przekaz sztuki XIX i XX w. we wszystkich jej formach. Lochy Manhattanu (pełna nazwa: Lochy Manhattanu, czyli sztuka innych mediów. Wystawa instalacja) – wystawa sztuki współczesnej, która odbyła się w Łodzi w garażach bloków (tzw. Manhattanu) przy ulicy Piotrkowskiej 182 w dniach 18 maja - 18 czerwca 1989 z inicjatywy artysty Józefa Robakowskiego. Organizatorem i fundatorem wystawy było Muzeum Kinematografii, którym ówcześnie kierował Antoni Szram.

  Centrum Sztuki Współczesnej Solvay – instytucja kulturalna, której zadaniem jest promocja wydarzeń z zakresu sztuki współczesnej. Museu de Arte Contemporânea da Universidade de São Paulo, MAC USP (pol. Muzeum Sztuki Współczesnej Uniwersytetu w São Paulo) – muzeum sztuk pięknych położone w São Paulo (Brazylia) przy Rua da Praça do Relógio 160. Założone w 1963 jest jednym z najważniejszych muzeów sztuki współczesnej na terenie Ameryki Łacińskiej. Ma w swych zbiorach ok. 10 000 dzieł sztuki reprezentujących wszystkie jej gatunki, w tym: malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę, fotografię i sztukę konceptualną.

  Corcoran Gallery of Art – galeria sztuki w Waszyngtonie, specjalizująca się głównie w malarstwie amerykańskim (dawnym i współczesnym), założona w 1869 roku przez przedsiębiorcę Williama Wilsona Corcorana jako prywatna kolekcja sztuki. Jest najstarszym muzeum sztuki w Waszyngtonie. Obecnie galeria posiada znaczący zbiór XVIII-, XIX- i XX-wiecznej sztuki amerykańskiej i europejskiej, a ponadto dzieła sztuki współczesnej, fotografii, rzeźby i sztuki użytkowej. Whitney Museum of American Art – muzeum sztuk pięknych założone przez rzeźbiarkę i kolekcjonerkę Gertrude Vanderbilt Whitney i otwarte dla publiczności w 1931 roku jest prawdopodobnie najważniejszym muzeum poświęconym sztuce amerykańskiej i tworzącym ją artystom. Gromadzi dzieła XX-wiecznej i współczesnej sztuki amerykańskiej koncentrując się na pracach żyjących artystów.

  Galeria m2 [m kwadrat] – galeria sztuki współczesnej działająca od stycznia 2007 roku w Warszawie przy ul. Oleandrów 6. Założycielką galerii jest historyk sztuki i socjolog Matylda Prus. Galeria zajmuje się promocją sztuki współczesnej. Skupia się na współpracy z grupą młodych, ale już uznanych artystów. Opiekuje się również wyróżniającymi się studentami, oferując im możliwość zrobienia pierwszych wystaw indywidualnych. Była miejscem debiutów: Pawła Dunala, Michała Frydrycha, Róży Litwy i Mai Kitajewskiej. Jest miejscem spotkań i dyskusji różnych środowisk związanych ze sztuką: artystów, kuratorów, kolekcjonerów, dziennikarzy i marszandów. Galeria została uwzględniona m.in. w publikacjach Tekstylia Bis. Słownik młodej polskiej kultury (hasło: kuratorzy), WAN, Notes dla Kolekcjonerów, Setka w Obiegu. 100 najważniejszych osób w polskiej sztuce za rok 2007 oraz w Przewodniku kolekcjonera sztuki najnowszej. Kamil Smala (ur. 7 września 1984 w Bielsku-Białej) – polski grafik, malarz, rysownik, a także były gitarzysta zespołu Myopia. Odbył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, na Wydziale Grafiki Warsztatowej. W 2009 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem ASP w Katowicach, któremu towarzyszyła indywidualna wystawa grafik w galerii sztuki Fra Angelico w Katowicach. Uczestniczył także w wielu wystawach zbiorowych m.in. w wystawie 21 w salonie Toyoty, w Chorzowie, w 2005 r., wystawie poświęconej sztuce figuratywnej Figurama 2009 w Pradze i wystawie pt. Reaktywacja Matrycy w galerii Art Nova 2. Laureat nagrody Rektora ASP we Wrocławiu na VI Ogólnopolskim Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu, w 2009 roku. Artysta odbywał także staż w Pracowni Druku Wypukłego prof. Mariusza Pałki na ASP w Katowicach.

  Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu – muzeum sztuki współczesnej, powołane 19 grudnia 2005 roku uchwałą Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

  Mediations Biennale – biennale sztuki współczesnej, odbywa się co dwa lata od 2008 roku w Poznaniu. Na biennale są prezentowane prace artystów polskich i zagranicznych, realizujących swoje dzieła w zakresie wszystkich mediów– sztuki wideo, sztuki multimedialnej, instalacji, sztuk performatywnych, a także tradycyjnych: malarstwa, grafiki, rzeźby. Mediations Biennale jest największą tego typu imprezą w Polsce i Europie Środkowej. Inicjatorem Mediations Biennale jest Tomasz Wendland we współpracy ze Sławomirem Sobczakiem, oraz dyrektorem organizacyjnym Anną Hryniewiecką. Partnerami biennale są: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Centrum Kultury Zamek, WSNHiD w Poznaniu. Mecenasem Mediations Biennale jest Urząd Miasta Poznania, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trzecia edycja pod hasłem przewodnim THE UNKNOWN – NIEZNANE planowana jest na koniec września i październik 2012.

  Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku (Muzeum Solomona R. Guggenheima) – muzeum sztuki współczesnej położone w Upper East Side na Manhattanie, dzielnicy Nowego Jorku, w Stanach Zjednoczonych. Mieści się tutaj sławna kolekcja malarstwa impresjonistycznego, postimpresjonistycznego, wczesnego modernizmu i sztuki współczesnej, ponadto odbywają się tutaj różnego rodzaju czasowe wystawy sztuki. Obecny budynek muzeum został zaprojektowany przez Franka Lloyda Wrighta i stanowi on jeden z ważniejszych obiektów XX-wiecznej architektury. Otwarta Pracownia – niekomercyjna galeria sztuki współczesnej, prowadzona od 1995 r. przez Stowarzyszenie Artystyczne "Otwarta Pracownia" na krakowskim Kazimierzu. Galeria pokazuje prace artystów ze wszystkich obszarów sztuki współczesnej. Placówka wystawiennicza nie ma stałych dni i godzin, w których jest otwarta. Przez kontakt telefoniczny można dowiedzieć się o aktualnych wystawach oraz umówić się na ich obejrzenie w dogodnym dla siebie terminie.

  Lego. Obóz koncentracyjny – instalacja polskiego artysty Zbigniewa Libery wykonana z klocków Lego, przedstawiająca po złożeniu nazistowski obóz koncentracyjny. Praca, należąca do nurtu sztuki krytycznej, powstała w 1996 roku. Wystawiono ją po raz pierwszy w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł polskiej sztuki współczesnej.

  Dodano: 15.05.2010. 15:18  


  Najnowsze