• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • T. Rolke gościem warsztatów dl adziecie w MPW

  18.06.2010. 19:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Tadeusz Rolke - znanym polskim fotografem, a podczas okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego Zawiszak - będzie gościem warsztatów dla dzieci "Zawiszacy tacy jak my", które organizuje 20 czerwca Muzeum Powstania Warszawskiego.

  Warsztaty "Zawiszacy tacy jak my" to niekonwencjonalne spotkanie z kombatantem, skierowane są do dzieci w wieku 10-12 lat.

  "Raz w miesiącu, dzieci wykonując zadania podobne do tych zawiszackich z okresu okupacji, będą miały okazję zdobyć wiedzę o II wojnie światowej, ćwiczyć umiejętność współpracy i dobrze się bawić. A to wszystko związane z historią konkretnych Zawiszaków - bohaterów tamtych dni, którzy będą obecni na zajęciach" - można przeczytać na stronie internetowej Muzeum ( www.1944.pl ).

  W Muzeum Powstania Warszawskiego gościł już Włodzimierz Dusiewicz ps. Dusza, późniejszy reżyser cyklu filmów o Szarych Szeregach, Jerzy Kasprzak ps. Albatros, autor książki "Tropami powstańczej przesyłki", Tadeusz Jarosz ps. Topacz, profesor Politechniki Warszawskiej oraz Janusz Beksiak ps. Lechoń, profesor Szkoły Głównej Handlowej.

  Najbliższe warsztaty rozpoczną się o godz. 12.00, w Sali Małego Powstańca. Wstęp wolny po rejestracji. Informacje i zapisy: Anna Bosiacka, Sekcja Dydaktyczna, tel. 22 539 79 70, e-mail: abosiacka@1944.pl

  ESZ

  PAP - Nauka w Polsce

   

  agt/bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Czuwaj Wiaro! to trzecia płyta dziecięcego zespołu Dzieci z Brodą. Wydany w czerwcu 2004 przez Fundację Godne Życie album powstał na zamówienie Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 60. rocznicy wybuchu powstania. Materiał na płytę zarejestrowała czołówka polskich muzyków wraz z dziećmi. Powstało również widowisko telewizyjne oparte w znacznej mierze na piosenkach zawartych na płycie. Sypka Warszawa – singel i teledysk Anny Marii Jopek wydany przez Discovery i Muzeum Powstania Warszawskiego celem uczczenia 65. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, jako część wspólnego projektu Warszawa 1944. Bitwa o Polskę. Muzykę do słów Białoszewskiego z Pamiętnika z powstania warszawskiego skomponował Marcin Pospieszalski. Piosenkę na swojej płycie śpiewa też sam Pospieszalski. Masa Powstańcza - organizowany od 2007 roku przejazd rowerzystów i rolkarzy ulicami Warszawy, którego celem jest upamiętnienie uczestników powstania warszawskiego. Inicjatywa powstała przy współudziale Warszawskiej Masy Krytycznej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Przejazd odbywa się co roku, w okolicach 1 sierpnia.

  Edmund Baranowski, ps. Jur (ur. 22 września 1925 w Warszawie) – podpułkownik, uczestnik powstania warszawskiego, Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, Sekretarz Generalny Rady Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, członek Rady Powierniczej Muzeum Powstania Warszawskiego, autor i recenzent wielu publikacji o tematyce powstańczej. Powstanie Warszawskie – pierwsze DVD koncertowe płockiej formacji Lao Che. Zostało wydane w październiku 2006 roku przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Na płycie znalazły się dwa koncerty - obydwa z Warszawy. Pierwszy z nich został zarejestrowany w czerwcu 2005 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego przez TVP, drugi zaś to koncert z warszawskiej Proximy z 19 marca 2006 roku.

  70. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim – uroczyste obchody powstania w getcie warszawskim w kwietniu i maju 2013. Organizatorami obchodów byli: Miasto Stołeczne Warszawa, Dom Spotkań z Historią, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Honorowy Patronat nad obchodami 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Pomnik Polaków deportowanych z Powstania Warszawskiego – polski pomnik w Hamburgu na terenie muzeum - miejsca pamięci b. obozu koncentracyjnego w Neuengamme, upamiętniający ok. 6000 Polaków deportowanych z powstania warszawskiego w 1944. Pomnik ma formę kwadratowej granitowej płyty z leżącymi na niej w trzech rzędach trzydziestoma łupanymi blokami granitowymi.

  Warsaw WAR/SAW. Zrozumieć Polskę - drugi album L.U.C.a z cyklu Zrozumieć Polskę, wydany 19 maja 2011. Jest to słuchowisko zrealizowane przez Łukasza Rostkowskiego we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. W zamyśle artysty przedstawia ono kontrowersyjny zryw od zupełnie dotąd nieznanej - humorystyczno-groteskowej strony. Muzeum Powstania Warszawskiego – muzeum historyczne w Warszawie, samorządowa instytucja kultury m.st. Warszawy, założone w 1983 jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego. Zostało otwarte w 2004 i wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 81) w 2005. Placówka dokumentuje historię powstania warszawskiego.

  Koncert Niepodległości - spektakl słowno-muzyczny organizowany w Warszawie od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz począwszy od 2013 roku na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Jest to autorski projekt kompozytorki i wokalistki jazzowej Oli Turkiewicz oraz Jacka "Wiejskiego" Górskiego, producenta koncertu i autora części scenariuszy. Współorganizatorami Koncertu Niepodległości są Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej, Sudawia we współpracy ze Stowarzyszeniem Federacji Młodzieży Walczącej, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Zamkiem Królewskim w Warszawie.

  Gajcy! – polski album muzyczny wydany 17 lipca 2009 przez Muzeum Powstania Warszawskiego, zawierający utwory nagrane przez różnych wykonawców do tekstów Tadeusza Gajcego.

  Umiera piękno – album Agi Zaryan wydany 17 lipca 2007 roku nakładem Muzeum Powstania Warszawskiego i Cosmopolis. Album ukazał się z okazji obchodów 63. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Na płycie znajduje się dziewięć utworów autorstwa Krystyny Krahelskiej, Józefa Żywiny, Anny Świrszczyńska, ks. Jana Twardowskiego, Miry Grelichowskiej i Elżbiety Szemplińskiej. Autorem muzyki i aranżerem wszystkich utworów jest wieloletni partner artystyczny Agi Zaryan – Michał Tokaj. Jerzy Kasprzak ps. "Albatros" (ur. 1929 w Warszawie) – polski harcmistrz, porucznik w stanie spoczynku, uczestnik powstania warszawskiego jako Zawiszak, autor publikacji o tematyce powstańczej.

  Godzina W (Wybuch) lub (Wystąpienie) – kryptonim rozpoczęcia powstania warszawskiego o godz. 17:00, we wtorek 1 sierpnia 1944. Warszawa oskarża – tytuł pierwszej wystawy w wyzwolonej Warszawie, zorganizowanej przez Biuro Odbudowy Stolicy w Muzeum Narodowym w 1945 roku po zakończeniu II wojny światowej. Wystawa została otwarta 3 maja i trwała do czerwca tego samego roku. Przedstawiała ona zniszczenia kultury polskiej oraz efekty terroru podczas okupacji niemieckiej i powstania warszawskiego.


  Kalendarium powstania warszawskiego obejmuje dni od 30 lipca do 5 października 1944 roku, czyli okres trwania powstania warszawskiego (od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku) wraz z dwoma dniami poprzedzającymi godzinę W oraz dwoma następującymi po kapitulacji. Przejście do haseł z informacjami o poszczególnych dniach umożliwia kalendarz umieszczony obok. Antoni Szczęsny Godlewski, ps. Antek Rozpylacz (ur. 11 stycznia 1923 w Warszawie, zm. 8 sierpnia 1944 w Warszawie), żołnierz powstania warszawskiego w Batalionie „Sokół”. Poległ w ósmym dniu powstania. Po śmierci stał się symbolem bohaterstwa młodzieży powstańczej. Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

  Dodano: 18.06.2010. 19:18  


  Najnowsze