• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tajemnice samurajów w toruńskim muzeum

  30.05.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Kunsztownie wykonaną broń japońskich wojowników można zobaczyć od piątku na wystawie "Tajemnice samurajów" w toruńskim Muzeum Okręgowym. W przygotowaniu ekspozycji pomogli członkowie Polskiej Sekcji Miecza Japońskiego Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni.


  "Eksponaty prezentowane na wystawie są wspaniałym przykładem kunsztu japońskich mistrzów kowalskich. O ich klasie decyduje nie tylko wartość historyczna, ale również artystyczna. Ekspozycja ta stanowi wspaniałą podróż przez siedem wieków japońskiej historii: od Muromachi do czasów współczesnych" - podkreślił Paweł Czopiński, kurator wystawy.

  Sztuka kucia mieczy była stale doskonalona przez wiele wieków. Tradycja sięgająca kilkunastu generacji jest traktowana jako jeden z najważniejszych elementów dziedzictwa narodowego Japonii.

  "Miecz - dusza samuraja - jest nierozerwalnie związany z estetyką japońską. Mistrzostwo wykonania głowni czy pełna symboliki oprawa wprowadzają nas w świat sztuki kraju dalekiego, egzotycznego, ale przez to fascynującego" - dodał Czopiński.

  Ostrze miecza - Nihonto łączy w sobie piękno i funkcjonalność. Jednak miecz to nie tylko sama głownia, ale także wiele elementów uzupełniających, stanowiących często oddzielną dziedzinę kolekcjonerską.

  "W ramach wystawy prezentowana jest również wspaniała kolekcja tsub (gard chroniących dłoń - PAP). Od urzekającej kolekcji ko-kinko, po bogato zdobione jelce z okresu Edo. Wspaniałym przykładem japońskiego uzbrojenia jest również unikalna kolekcja kompletnych zbroi japońskich wraz z oryginalnymi skrzyniami, naginaty, kabuto czy broń palna tak nietypowa dla feudalnej Japonii" - podkreślił kurator.

  Dopełnieniem ekspozycji są drzeworyty musha-e, wprowadzające w świat tradycji samurajskiej. Drzeworyty te są dziełem najsłynniejszych mistrzów: Kunisady, Kuniyoshiego, Yoshitoshiego czy Sadahide. Wystawa będzie czynna do 4 września. OLZ

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/bsz  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Tsuba (jap. )garda japońskiego miecza (katana, wakizashi, tantō) lub broni drzewcowej (yari, naginata) – część odpowiadająca za ochronę ręki przed ześlizgnięciem się z rękojeści na głownię (ostrze) miecza i ostrza przeciwnika w kierunku przeciwnym. Pełniła także wiele dodatkowych funkcji: pozwalała wyważyć miecz, mówiła o statusie społecznym posiadacza, a podczas zwarcia chroniła rękę przed cięciem przeciwnika. Tsubę najczęściej wykonywano ze stopów miękkich metali – miedzi, srebra, złota, także z brązu; rzadziej ze stali. Historia Japonii obejmuje historię wysp Japońskich i Japończyków, od czasów starożytnych regionu do najnowszej historii Japonii jako państwa. Po ostatniej epoce lodowcowej (około 12 tys. lat p.n.e.), bogaty ekosystem archipelagu japońskiego sprzyja rozwojowi człowieka. Najwcześniejsze znane ceramiki powstały w okresie Jōmon. Pierwsza znana pisemna wzmianka o Japonii zawarta jest w zbiorze ksiąg Dwadzieścia cztery historie pochodzących z I wieku naszej ery. Główne kulturowe i religijne wpływy pochodziły z kultury Chin. Ninja-tō (jap. 忍者刀), również ninja-ken (jap. 忍者剣), shinobi-gatana (jap. 忍刀)miecz, którego użycie przez ninja w feudalnej Japonii przedstawia się w licznych filmach oraz książkach (m. in. napisanych przez współcześnie praktykujcych ninjutsu Masaaki Hatsumiego, Stephena K. Hayesa i Ashidę Kim). Nie istnieją wiarygodne dowody walki orężem tego typu. Współczesne repliki miecza znajdują się w ekspozycjach japońskich muzeów ninja w Kōka oraz Iga.

  No-dachi (jap. 野太刀) - dużych rozmiarów (najczęściej około 1,4 metra) miecz dwuręczny, wykorzystywany w feudalnej Japonii do walki w polu, od czego zaczerpnął on swoją nazwę (no to w języku japońskim pole). Często nazwa no-dachi jest używana zamiennie z ō-dachi. O ile jednak ō-dachi odnosi się do dowolnego typu dużych mieczy, to no-dachi - do konkretnego rodzaju miecza o określonym przeznaczeniu. Miecz – biała broń sieczna, charakteryzująca się prostą głownią, zwykle obosieczną (badacze średniowiecza nie uznają pojęcia miecz jednosieczny odnoszącego się do zakrzywionych mieczy – miecz prosty może być tylko obosieczny – jednosieczne są kord, tasak i szabla) i otwartą rękojeścią. W zależności od rodzaju, miecz trzymany był jedną ręką lub dwoma rękami. Do mieczy jednosiecznych zalicza się też japońską broń sieczną typu katana, z zakrzywioną jednosieczną głownią.

  Siedmiu wspaniałych (ang. The Magnificent Seven) – amerykański serial westernowy nadawany przez stację CBS. Powstał na podstawie filmu z 1960 "Siedmiu wspaniałych"; remake japońskiego filmu "Siedmiu samurajów". Zdjęcia do serialu kręcono w Mescal (Arizona) oraz Newhall (Kalifornia). Ninja-to (jap. 忍者刀 ninjatō), również ninjaken (jap. 忍者剣 ), shinobigatana (jap. 忍刀 )miecz, którego użycie przez ninja w feudalnej Japonii przedstawia się w licznych filmach oraz książkach (m. in. napisanych przez współcześnie praktykujcych ninjutsu Masaaki Hatsumiego, Stephena K. Hayesa i Ashidę Kim). Nie istnieją wiarygodne dowody walki orężem tego typu. Współczesne repliki miecza znajdują się w ekspozycjach japońskich muzeów ninja w Kōka oraz Iga.

  Imiona japońskie – imiona używane przez mieszkańców Japonii i pochodzące z języka japońskiego. Imiona w założeniu mają wyrażać pożądaną przez rodziców cechę charakteru lub wyglądu dziecka. Można je podzielić na męskie i żeńskie, ale również takie, które nie są przypisane do żadnej z płci. Imiona, tak jak nazwiska japońskie, zazwyczaj zapisywane są za pomocą znaków kanji, ale istnieją również takie, do zapisu których używa się tylko lub również hiragany. Jutte lub Jitte (jap. 十手), w tłumaczeniu dosłownym – "dziesięć rąk" (tzn. broń o mocy dziesięciu rąk), jest wyspecjalizowaną bronią, która podczas okresu Edo była używana przez japońskich funkcjonariuszy sił porządkowych (zwanych okapiki lub doshin) po nastaniu restauracji Meiji oraz ogłoszeniu edyktu Haitō-rei. Współcześnie jutte jest przedmiotem treningu jednej z japońskich sztuk walki zwanej juttejutsu.

  KenKen lub KEN-KEN – łamigłówka arytmetyczno-logiczna wynaleziona przez japońskiego nauczyciela Tetsuya Miyamoto. Nazwa wywodzi się od japońskich słów oznaczających mądry kwadrat.

  Ō-dachi (jap. 大太刀 wielki miecz) – rodzaj miecza japońskiego, którego głownia miała długość nie mniejszą niż 3 shaku (ok. 90 cm). Nie jest jednak dokładnie ustalone jakie dokładnie rozmiary i parametry kwalifikowały miecz jako ōdachi.

  Amerykanie pochodzenia japońskiego (ang. Japaneese Americans) – obywatele Stanów Zjednoczonych posiadający japońskich przodków lub japońscy imigranci do USA. Nihon-tō (jap. 日本刀 miecz japoński) (Nihon – Japonia; tō – miecz, katana) – ogólna nazwa miecza japońskiego.

  Yamato-damashii (jap. 大和魂 duch Japonii, duch/dusza Yamato, dusza starej Japonii) – termin ukuty w Japonii, okresie Heian, opisujący lokalnego, japońskiego "ducha" lub kulturę, w opozycji do elementów kultury zapożyczonych z Chin. Później jakościowa różnica pomiędzy kulturą japońską i chińską była podkreślana i uwydatniana za pomocą tego terminu. Pisarze okresu Edo i samuraje tłumaczyli za pomocą Yamato-damashii samurajski kodeks etyczny bushidō. Nacjonaliści japońscy propagowali Yamato-damashii – dzielnego, śmiałego i niezwyciężonego ducha narodu japońskiego – jako jedną z kluczowych doktryn militarno-politycznych w okresie Shōwa.

  Dodano: 30.05.2011. 00:11  


  Najnowsze