• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tegoroczny laureat nagrody Nobla rozmawiał z uczniami jednej z warszawskich podstawówek

  17.11.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dzisiaj mogę powiedzieć, że moim ulubionym przedmiotem w szkole była literatura. To właśnie te lekcje dawały okazje do bycia kreatywnym i pozwalały zachować swobodę w myśleniu - powiedział amerykański astrofizyk i tegoroczny noblista, prof. Saul Perlmutter, który m.in. o wspomnienia ze szkoły został zapytany przez uczniów jednej z warszawskich podstawówek. 

  Prof. Perlmutter odpowiadając na to pytanie przyznał jednak, że ciekawiło go wszystko co działo się w szkole, a przeżywając różne fascynacje, ulubiony przedmiot zmieniał co najmniej raz w roku.

  Do internetowego spotkania (28 października) ze słynnym astrofizykiem doprowadził jeden z polskich fizyków teoretycznych, którego córka chodzi obecnie do czwartej klasy szkoły podstawowej. Pomysł zorganizowania wideokonferencji z utytułowanym naukowcem z Berkeley przyszedł mu do głowy zaraz po tym, jak na początku października 2011 roku świat obiegła informacja, że prof. Perlmutter otrzymał Nobla za odkrycie, że Wszechświat rozszerza się coraz szybciej (była to połowa nagrody, pozostałe dwie ćwiartki otrzymali: prof. Brian Schmidt z Australian National University i prof. Adam Riess z amerykańskiego Johns Hopkins University).

  "Znam dobrze dr Carla Pennypackera, który podobnie jak tegoroczny noblista, pracuje w Berkeley, i który uczestniczył w początkowej fazie programu obserwacji supernowych. Obaj fizycy się przyjaźnią, co ułatwiło mi złożenie propozycji zorganizowania spotkania z uczniami klasy, do której chodzi moja córka" - wspomina polski profesor, którego nazwiska, podobnie jak danych osobowych dzieci, nie można ujawnić w trosce o ochronę ich prywatności. "Po wymianie kilkunastu maili i trzech tygodniach przygotowań cała klasa zasiadła w sali konferencyjnej warszawskiego oddziału firmy Google i połączyliśmy się z Berkeley".

  Rozmowa trwała około 15 minut. W jej trakcie dzieci zadały kilka pytań, na które amerykański fizyk odpowiadał ze swadą i przyjemnością, co dobrze widać na zapisie wideokonferencji, który został właśnie udostępniony w serwisie YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=ZJO9eAcYxao).

  "Czy Pana odkrycie oznacza, że w przyszłości nie będzie widać żadnej gwiazdy oprócz Słońca?" - chciała dowiedzieć się klasa. "To dobre pytanie" - odpowiedział laureat Nobla. "Dzisiaj wiemy tylko tyle, że Wszechświat rozszerza się coraz szybciej, ale nie wiemy dlaczego tak się dzieje. Być może to właśnie Wy odkryjecie przyczyny tego zjawiska. W zależności od tego jaka jest odpowiedź na to pytanie, będzie on rozszerzał się w nieskończoność, aż stanie się zimnym i pustym miejscem, lub pozostanie bardziej przyjazny" - wyjaśnił prof. Saul Perlmutter.

  "Gdy dowiedziałem się, że ojciec jednej z koleżanek z klasy mojej córki chciałbym dla naszych dzieci zorganizować rozmowę z noblistą, nie mogłam uwierzyć" - wspomina matka jednej z uczennic. "Prof. Perlmutter potraktował pytania naszych pociech bardzo serio. To było niesamowite przeżycie, zarówno dla nich, jak i dla nas, rodziców" - dodała.

  "Teraz naprawdę muszę dowiedzieć się jaki będzie los Układu Słonecznego" - powiedziała zaraz po spotkaniu zainspirowana rozmową z noblistą jedna z uczennic.

  PAP - Nauka w Polsce

  ast/ tot/  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Endokrynologia Polska – dwumiesięcznik Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Beata Kos-Kudła. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Ewa Sewerynek, prof. Marek Bolanowski, prof. Roman Junik oraz dr hab. Tomasz Bednarczuk. Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Koszyckiej został założony 21 lipca 1969 roku przez prof. Františka Poliaka, który był również pierwszym dziekanem tego wydziału (w latach 1969-1972). Obecnie (2012) dziekanem Wydziału jest prof. Liberios Vokorokos. Acta Angiologica – oficjalny kwartalnik Polskiego Towarzystwa Angiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Arkadiusz Jawień. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Aldona Dembińska-Kieć, prof. Andrzej Dorobisz oraz prof. Małgorzata Szczerbo-Trojanowska.

  Pomoc Google – nowy serwis Google, który jest niemoderowanym forum dla użytkowników produktów i usług Google. Można za jego pośrednictwem zadawać pytania jak i odpowiadać na pytania zadane przez innych użytkowników. Wyższa Szkoła Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Wołominie jest niepubliczną uczelnią zawodową powstałą w marcu 2005 r. na mocy decyzji Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Pierwszym rektorem uczelni był prof. dr hab. Michał Gnatowski. Od 1 października 2009 r. rektorem uczelni jest dr Janusz Kowalski. Uczelnia posiada uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia na kierunkach: ekonomia i filologia. Założycielem uczelni od marca 2011 r. jest Fundacja Al Farabi. Wśród samodzielnych pracowników kadry naukowo dydaktycznej są: były rektor Szkoły Głównej Handlowej prof. dr hab. Klemens Białecki, prof. Krzysztof Marecki, prof. dr hab. Andrzej Sokołowski, prof. dr hab. Halina Szmarłowska oraz Dyrektor Centrum Języków Obcych Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku prof.dr hab. Ludmila Khvedchenya.

  James Watson Cronin (ur. 29 września 1931 w Chicago) – amerykański fizyk jądrowy, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie naruszania jednej z fundamentalnych zasad symetrii w rozpadach neutralnych mezonów K. Nagrodę Nobla otrzymał w roku 1980 wraz z Valem Fitchem. Chirurgia Polska (ang. Polish Surgery) – to oficjalny półrocznik Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Krzysztof Ziaja. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Walerian Staszkiewicz oraz prof. Piotr Szyber.

  Wyższe Studium Handlowe w Krakowie – szkoła wyższa powstała w Krakowie w 1925 roku w wyniku wyodrębnienia się ze Szkoły Handlowej w Krakowie. Współtwórcami szkoły byli prof. Arnold Bolland (docent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Politechniki Lwowskiej) oraz prof. Albin Żabiński. Szkoła ta dała początek dzisiejszemu Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Krakowie. Przez cały czas funkcjonowania szkoły pod ta nazwą (1925-1938) dyrekotrem szkoły był prof. Arnold Bolland. Uniwersytet Szczeciński – polska wyższa uczelnia publiczna znajdująca się w Szczecinie. Został powołany 1 października 1985 r. na mocy ustawy z 21 lipca 1984 r. Powstał z połączenia Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Politechniki Szczecińskiej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie. W jego skład wchodziły 4 wydziały, 2 instytuty kierunkowe działające na prawach wydziałów oraz pięć jednostek międzywydziałowych. Rektorami byli: prof. dr hab. Kazimierz Jaskot (1985-1989), prof. dr hab. Tadeusz Wierzbicki (1989-1993), prof. dr hab. Hubert Bronk (1993-1999), prof. dr hab. Zdzisław Chmielewski (1999-2005), prof. dr hab. Waldemar Tarczyński (2005-2012). Obecnym rektorem jest prof. dr hab. Edward Włodarczyk.

  Randy W. Schekman (ur. 30 grudnia 1948 w Saint Paul) – amerykański biolog komórki żydowskiego pochodzenia, profesor University of California w Berkeley, członek National Academy of Sciences oraz członek zagraniczny Royal Society, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny, nagrody im. Alberta Laskera w dziedzinie podstawowych badań medycznych oraz nagrody im. Louisa Gross Horwitza. Odkrywca m.in. genów SEC, działających na szlakach sekrecyjnych, oraz kompleksu COPII.

  Maciej Lewenstein (ur. 1955 w Warszawie) – polski fizyk teoretyk o specjalności fizyka statystyczna, optyka kwantowa, sieci neuronowe. Magister Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego z 1978. Doktorat w Essen University (promotor prof. Fritz Haake) w 1983. Rozprawę habilitacyjną wykonał w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w 1986. Pracował jako PostDoc z laureatem Nagrody Nobla, prof. Royem Glauberem na Uniwersytecie Harvarda, potem zatrudniony był w Saclay (francuskim Centrum Badań Jądrowych - CEA), następnie jako profesor na Uniwersytecie w Hanowerze. Od 2005 r. pracuje w Instytucie Fotoniki (ICFO) w Castelldefels i Katalońskiej Instytucji Badań i Studiów Zaawansowanych w Barcelonie. Tytuł profesorski otrzymał 11 maja 1993 w dziedzinie nauk fizycznych.

  Wieloświat (multiwersum, multiświat, metawszechświat, super-wszechświat, multiwszechświat, ultrawszechświat) – zbiór wszelkich możliwych wszechświatów, zawierający w sobie wszystko inne (w tym wszystkie możliwe, potencjalne – niezależnie od rozważanych czasoprzestrzeni lub wymiarów, w których się znajdują – wszechświaty; w tym także tak zwane wszechświaty równoległe). Do powstania tej definicji doprowadziła idea istnienia innych wszechświatów oprócz naszego.

  Dodano: 17.11.2011. 00:04  


  Najnowsze