• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tektoniczne rozdroża - ewoluujące orogeny Eurazji-Afryki-Arabii, Ankara, Turcja

  16.07.2010. 20:12
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 3-8 października 2010 r. w Ankarze, Turcja, odbędzie się konferencja pt. "Tektoniczne rozdroża - ewoluujące orogeny Eurazji-Afryki-Arabii".

  Wschodni region śródziemnomorski, położony na skrzyżowaniu płyty eurazjatyckiej, afrykańskiej i arabskiej, jest obszarem o wysokiej aktywności sejsmicznej i wulkanicznej. Ta szeroka strefa jest zdominowana przez litosferyczne wydłużenia lub skrócenia oraz uskoki przesuwcze w wyniku wzbudzanej zderzeniowo tektoniki ucieczkowej. Schematy i różnorodność sedymentacji, magmatyzm, metamorfizm, wypiętrzenie krustalne oraz deformacja w sposób spektakularny zapisują złożoną historię regionu.

  Uskoki przekształcające sprawiają, że region stanowi przykład tektoniki ucieczkowej, w której baseny sedymentacyjne, wypiętrzenia blokowe oraz deformacja wewnątrzpłytowa mają zróżnicowane historie.

  Wydarzenie zaplanowano jako forum dla geologów z całego świata, aby przeprowadzić porównania i zestawienia regionalnej geologii i procesów z lokalnymi ekspertami pracującymi w regionie. Uczestnicy konferencji i goście będą mieli również możliwość przyjrzenia się geologii i regionalnej kulturze podczas szeregu wyjazdów w teren. Prezentacje komparatywne w czasie spotkania również przyczynią się do pogłębienia wiedzy na temat naturalnych zagrożeń i potencjalnych zasobów mineralnych w regionie.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Anıtkabir – mauzoleum założyciela tureckiej Republiki, Atatürka, znajdujące się w Ankarze, Turcja. Zostało zaprojektowane przez architektów: profesora Emin Onata oraz Orhana Arda i ukończone w 1953 roku. Na terenie mauzoleum znajduje się również grób drugiego prezydenta Republiki, a jednocześnie przyjaciela Atatürka - İsmeta İnönü. Metro w Ankarze (tr. Ankara Metrosu) to system podziemnej kolei miejskiej działający w Ankarze, stolicy Turcji. Obecnie system składa się z dwóch linii o nazwach Ankaray i Ankara Metro, oraz kolei miejskiej. Trzy kolejne linie są obecnie w budownie, a następne są zaplanowane na przyszłość. "Media Student" to inicjatywa powstała w 2004 roku, mająca na celu zintegrowanie środowiska polskich mediów studenckich. Zamierzeniem projektu jest stworzenie warunków i zasad współpracy młodych dziennikarzy oraz doskonalenie umiejętności. Jest to realizowane poprzez organizowanie corocznych konferencji oraz warsztatów, podczas których uczestnicy mają możliwość dyskusji na interesujące ich tematy oraz spotykają się i uczą od znanych i cenionych profesjonalistów. Do tej pory zawsze odbywały się zimowe Warsztaty Prasowe Media Student oraz wiosenna Ogólnopolska Konferencja Media Student, która jest większym wydarzeniem i uczestniczą w niej również stacje radiowe. Wszystkie edycje Media Studenta to imprezy darmowe, odbywające się dzięki sponsorom i dofinansowaniu uczelni warszawskich.

  Atakule, to 125 metrowa wieża widokowa w dzielnicy Çankaya, w stolicy Turcji Ankarze. Atakule jest jednym z symboli i ważnym punktem orientacyjnym w Ankarze. Atakule znajduje się na wzgórzu, dzięki czemu w pogodny dzień można z niej oglądać panoramę prawie całego miasta. Geolog – zawód uzyskiwany po ukończeniu studiów wyższych w dziedzinie geologii lub nauk geologicznych. Geolog to specjalista, który zajmuje się studiami i badaniem budowy ziemi oraz analizą procesów geologicznych, którym ona ulega. Jako teoretyk, geolog porusza się w dziedzinie geologii podstawowej, jako praktyk zaś - w dziedzinie geologii stosowanej.

  Petrologia (od greckiego petros – skała i logos – nauka) – nauka o skałach. Bada ona właściwości fizyczne i chemiczne skał (także tych pochodzących z kosmosu), opisuje ich budowę, powstawanie, przeobrażanie się i występowanie w płaszczu Ziemi oraz jej skorupie. Zajmuje się problemami geologii dynamicznej, zwłaszcza tektoniki, sedymentologii i wulkanologii, geologii regionalnej i geofizyki, jest powiązana z meteorytyką, geochemią i mineralogią. Odgrywa ważną rolę w poszukiwaniu złóż i surowców skalnych. Mistrzostwa świata juniorów w piłce siatkowej 2013 odbyły się w Turcji w dniach 22 sierpnia - 1 września 2013. Zespoły rywalizowały w Ankarze i Izmirze. Była to pierwsza edycja turnieju w której wzieło udział 20 zespołów.

  Mistrzostwa Europy Kadetek w Piłce Siatkowej 2011 odbyły się w Turcji w Ankarze w dniach od 30 kwietnia do 8 maja 2011 roku. Uczestniczyło w nich 12 drużyn. Po raz pierwszy w historii reprezentantki Turcji zostały Mistrzyniami Europy Kadetek. Ankara 19 Mayis jest to turecki stadion piłkarski położony w stolicy Turcji, Ankarze. Na stadionie swoje mecze domowe rozgrywają kluby:Ankaragücü Ankara Gençlerbirliği Ankara oraz BB Ankaraspor. Stadion został zbudowany w 1936 roku a jego pojemność wynosi 19125 miejsc. Stadion nosi imię po sławnym przwódzcy Turków, Mustafie Kemalu Atatürkowi. Stadion jest podzielony na pięć trybun którymi są Gecekondu, Maraton, Saatli, Kapalı oraz Protokol. Gecekondu, Maraton i Kapalı są to trybuny przeznaczone dla kibiców gospodarzy, trybuna Protokol jest przeznaczona dla VIP-ów natomiast trybuna Saatli jest zarezerwowana dla kibiców drużyn przyjezdnych.

  Mistrzostwa Świata w Koszykówce Mężczyzn 2010 – odbyły się w dniach 28 sierpnia - 12 września w Turcji. W mistrzostwach wystąpiły 24 zespoły spośród 213 reprezentacji, które brały udział w kwalifikacjach. Były to 16. mistrzostwa świata, rozgrywane po raz pierwszy w Turcji, a po raz trzeci w Europie. Miastami goszczącymi najlepsze drużyny świata były Ankara, Kayseri, Izmir i Stambuł.

  Wojciech Brochwicz-Lewiński (ur. w 1945 w Charsznicy, w Ziemi Miechowskiej) – polski geolog, specjalista w zakresie stratygrafii i tektoniki oraz geologii środowiskowej, wiceminister ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa – główny geolog kraju (1989–1991).

  Geotektonika – dział tektoniki zajmujący się procesami zachodzącymi w skorupie ziemskiej w skali globalnej lub regionalnej. Towarzystwo Polsko-Tureckie (tr. Polonya-Türkiye Derneği) jest organizacją działającą od 2001 roku, mającą na celu umocnienie stosunków obu krajów. Stowarzyszenie to podejmuje działania w kierunku promowania Polski w Turcji i na odwrót, jako przyjaznego turystom kraju. Stowarzyszenie swym działaniem chce pogłębić świadomość tureckiego społeczeństwa w tematyce związanej z kulturą oraz historią Polski. Stowarzyszenie dba również o to, by wzmocniły się relacje i współpraca Polski z Turcją.

  Mistrzostwa Europy Juniorek w Piłce Siatkowej 2012 zostały rozegrane w Turcji w Ankarze w dniach od 18 do 26 sierpnia 2012 roku. Turniej wygrała reprezentacja Turcji. Wzięło w nich udział 12 drużyn podzielonych na dwie grupy.

  Dodano: 16.07.2010. 20:12  


  Najnowsze